Lekcja z Mistrzem Reportażu 2014

Spotkania z reportażystami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki!

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza uczniów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych do udziału w wyjątkowej Lekcji z Mistrzem Reportażu – spotkaniu z reportażystami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2013. 

Warunkiem udziału w Lekcji jest zapoznanie się z fragmentami lub całą książką reportażysty, który poprowadzi wybrane spotkanie. Lekcje mogą odbyć się w siedzibie szkoły, z której zgłosi się grupa, lub w Starej Prochowni SCEK, przy ul. Boleść 2. Do udziału w Lekcji z Mistrzem Reportażu mogą zgłaszać się indywidualni uczniowie oraz całe klasy lub grupy ze szkół ponadgimnazjalnych. Zgłoszenia na konkretne spotkania prosimy wysyłać do dnia określonego w harmonogramie zamieszczonym na następnej stronie, na adres: info@scek.pl (w tytule maila należy wpisać “Lekcja z Mistrzem Reportażu – zgłoszenie”).
W przypadku zgłoszeń indywidualnych prosimy zamieścić w mailu dane kontaktowe uczestnika (telefon, adres e-mail), dane szkoły (nazwa, adres, kontakt do szkoły) oraz wybrany termin zajęć. W przypadku zgłoszeń grupowych prosimy zamieścić dane kontaktowe do opiekuna grupy (telefon, adres e-mail), dane szkoły, z której jest grupa (nazwa, adres, kontakt do szkoły), liczebność grupy oraz wybrany termin zajęć. Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Koordynator projektu:
Magdalena Kostrzewa – 22 277 06 10; info@scek.pl.

Proponujemy następujące Lekcje z Mistrzami Reportażu:

  • Wojciech Jagielski – dziennikarz, korespondent, były publicysta “Gazety Wyborczej”, pisarz
    Termin Lekcji: 14 maja 2014 r., godz. 10:00-11:30
    Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 7 maja 2014 r.
  • Maciej Wasielewski – reporter, pisarz
    Termin Lekcji: 16 maja 2014 r., godz. 11:00-12:30
    Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 7 maja 2014 r.
  • Dionisios Sturis – reporter, dziennikarz związany z Radiem TOK FM
    Termin Lekcji: 19 maja 2014 r., godz. 12:00-13:30
    Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 12 maja 2014 r.
  • Jolanta Krysowata – dziennikarka, autorka reportaży, audycji i filmów dokumentalnych
    Termin Lekcji: 23 maja 2014 r., godz. 13:00-14:30
    Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 maja 2014 r.
  • Filip Springer – publicysta w tygodniku „Polityka”, „Duży Format”, „Tygodnik Powszechny”, reportażysta
    Termin Lekcji: 3 czerwca 2014 r., godz. 11:00-12:30
    Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 28 maja 2014 r.

Informacje o książkach Mistrzów Reportażu nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2013

 

Wojciech Jagielski, Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli, wyd. Znak, Kraków

Marzenia nie zawsze się spełniają. Wojciechowi Jagielskiemu, mimo wielu starań, nie udało się porozmawiać z Nelsonem Mandelą, pierwszym czarnym prezydentem RPA. Trudno. I tak pasjonująco opowiada o jego młodości rewolucjonisty, latach więzienia na Wyspie Fok, o niezmordowanej walce z apartheidem i cenie, jaką zapłacił za zwycięstwo – o samotności człowieka legendy. Drugą ważną postacią tej książki jest Freddie „Saddam” Maake, opętany miłością do futbolu wynalazca piekielnie hałaśliwej trąbki wuwuzeli. Trzecim bohaterem staje się sam reporter. Wszyscy trzej „w swojej zachłanności pragną mieć wszystko, także to, co w życiu nawzajem się wyklucza”.

O autorze:
(ur. 1960) Po raz trzeci nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki (w pierwszej, czwartej i piątej edycji). W latach 1986-1991 pracował w Dziale Zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej, potem przez 20 lat w Dziale Zagranicznym „Gazety Wyborczej”, od 2011 roku – znowu w PAP. Specjalizuje się w tematyce Afryki, Azji Południowej i Środkowej oraz Kaukazu. Świadek rozgrywających się tam najważniejszych wydarzeń z przełomu wieków, m.in. upadku komunizmu i rozpadu Związku Radzieckiego, a także powstawania nowych państw na obszarze byłego imperium, wojen w Afganistanie, upadku apartheidu w Południowej Afryce. Autor książek: „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Modlitwa o deszcz” (2002), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2011), tłumaczonych na angielski, hiszpański, niemiecki, włoski i niderlandzki. Żonaty, ma dwóch synów.

Maciej Wasielewski, Jutro przypłynie królowa, wyd. Czarne, Wołowiec

Pitcairn, wyspa na Oceanie Spokojnym. Odizolowana od świata. Liczy dziś 60 mieszkańców, potomków zbuntowanej załogi legendarnego brytyjskiego okrętu „Bounty”. Zamknięta społeczność żyje według własnych praw, zjednoczona ponurą tajemnicą. Od wielu pokoleń gwałty na dziewczynkach i kobietach są tu normą. Ofiary żyją ze swoją traumą w milczeniu. Prawda wychodzi na jaw dopiero w 2004 roku podczas procesu sądowego. Na obcych patrzą na wyspie spode łba, dziennikarzy traktują z jawną wrogością. Wasielewski dostał się na Pitcairn, podając się za antropologa. Zobaczył piekło, zło w czystej postaci.

O autorze:
(rocznik 1982) Autor książek: „Jutro przypłynie królowa” (2013), „Bim, bam, bom, mogę wszystko!” – o Bogusławie Mecu (2013) i współautor „81:1. Opowieści z Wysp Owczych” (2011). Jest dwukrotnym finalistą konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jego książki były nominowane m.in. do Nagrody im. Beaty Pawlak (2011, 2013) i MediaTorów (2013). Za książkę “Jutr przypłynie królowa” otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.

Dionisios Sturis, Grecja. Gorzkie pomarańcze, wyd. W.A.B., Warszawa

Książka Greka, a zarazem polskiego dziennikarza, który jedzie do ojczyzny przodków podczas wielkiej fali protestów. Kryzys gospodarczy z dwudziestowieczną historią Grecji w tle to jednak nie jedyny temat jego relacji. Pisze też o tragedii uchodźców, którzy dobijają do wybrzeży Grecji, i o wyspie Ikarii, która w świecie napięć i chaosu wydaje się oazą spokoju i długowieczności. Sturis opowiada o własnej grecko-polskiej tożsamości, o osobliwej mentalności mieszkańców tego rejonu, a mieszają się w niej: duma antycznej przeszłości, kompleksy i ogromna wola życia.

O autorze:
Urodzony w Salonikach (rocznik 1983), wychowany w Polsce. Pracuje w Radiu TOK FM, gdzie zajmuje się zagranicą. Stypendysta Fundacji Rządu Greckiego, dzięki której w latach 2009-2010 obserwował rozwój sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju. Jako korespondent polskich mediów relacjonował protesty, demonstracje i działania ruchów społecznych w Grecji. W 2012 roku był nominowany do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (kategoria reportaż prasowy) i do nagrody Grand Press w kategorii reportaż radiowy (za audycję o greckich neofaszystach ze Złotego Świtu). „Gorzkie pomarańcze” to jego książkowy debiut.

Jolanta Krysowata, inspiracja Patrick Yoka, Skrzydło Anioła. Historia tajnego ośrodka dla koreańskich sierot, wyd. Świat Książki, Warszawa

W roku 1953 w Płakowicach, w pobliżu Lwówka Śląskiego został zorganizowany tajny ośrodek wychowawczy dla 1270 koreańskich dzieci. Ta nieznana historia, odtworzona po półwieczu przez dziennikarkę, ma wielu bohaterów. Są nimi chore, zabiedzone dzieci, po sześciu latach wywiezione z Polski do Korei Północnej. Jest i wspaniały lekarz z Wrocławia – Tadeusz Partyka. Są wreszcie młodzi ludzie, którzy z biednych, powojennych wiosek i miasteczek zgłaszają się do pracy jako nauczyciele i wychowawcy. Ich dzieje zostały pieczołowicie odtworzone. Życie sierot po wywiezieniu ich do Korei jest nieznane. Plątanina losów, wydarzeń, awansów społecznych, a także funkcjonowania lokalnych władz partyjnych i Służby Bezpieczeństwa – daje nam niezwykle emocjonalny obraz powojennego życia w Polsce Ludowej i na Dolnym Śląsku.

O autorce:
Dziennikarka, autorka reportaży, audycji i filmów dokumentalnych. Najdłużej była związana z Polskim Radiem Wrocław, jednocześnie współpracowała ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, stacjami telewizyjnymi, m.in. w Polsacie prowadziła talk show „Podejdź no do płota”, „Nasze Dzieci”, a w Polsat News „Ostatnią instancję”. Publikowała w „Przeglądzie”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Gazecie Wrocławskiej”, kwartalniku „Karta”. Laureatka Nagrody Głównej SDP (1997 i 1998), pierwszej dla Polski nagrody Prix Europa (Berlin 2003) oraz Grand Press (2003) za audycję „Оsieroceni” i Grad Prix KRRiT (2004) za „Portret w czerwieni” – obie dotyczyły pobytu sierot koreańskich na Dolnym Śląsku. Z mężem Bogodarem Zielnicą i trójką dzieci (Michał, Sylwia, Patrycja) mieszka na wsi pod Oławą.

Filip Springer, Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, wyd. Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Kraków – Warszawa

Jak koncepcje architektów-wizjonerów sprawdzały się w rzeczywistości PRL? Filipa Springera zafascynowały paradoksy życia na warszawskim Przyczółku Grochowskim. Osiedle, które od początku budziło skrajne uczucia mieszkańców, było dziełem Oskara i Zofii Hansenów. Po studiach w Paryżu Hansen odrzucił zagraniczne propozycje – powrócił do Polski, aby poświęcić się pracy nad utopijną teorią Formy Otwartej, a zarazem wraz z żoną projektować domy, które miały odmienić życie swych mieszkańców. „Zaczyn” to frapujący portret pary idealistów, którzy pomimo bolesnych zderzeń z codziennością nigdy zatracili wiary w swoją misję.

O autorze:
(ur. 1982) Po raz drugi nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki (w trzeciej i piątej edycji). Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikuje w tygodniku „Polityka”, „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym”. Jest autorem książek: “Miedzianka. Historia znikania” (2011), „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (2013), „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (2013).
Na napisanie piątej (o roboczym tytule „Wszystkie piętra”, która będzie opowieścią o niezbywalnym prawie każdego człowieka – prawie do mieszkania) otrzymał w 2013 roku stypendium dla młodych dziennikarzy Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot.