Bieżąca wystawa Galerii Abakus

OKNO

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Galeria czynna codziennie w godz. 13:00-20:00, wstęp wolny
Czas trwania wystawy: 15 marca – 15 kwietnia 2018

Tytus Sawicki, doktor habilitowany, profesor ASP, kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji oraz Technik Malarstwa Ściennego ASP w Warszawie. Ukończył studia w 1985 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w zakresie konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Jest autorem publikacji z zakresu konserwacji dzieł sztuki oraz wykonawcą wielu prac konserwatorskich. Wielokrotnie odbywał staże konserwatorskie we Włoszech.  Częste pobyty we Włoszech znalazły również odbicie w jego twórczości malarskiej. Pierwsze lekcje malarstwa pobierał w pracowni Barbary Jonscher. Swoje obrazy prezentował na kilku wystawach indywidualnych oraz bierze udział w wystawach zbiorowych.

 

Na wystawę składają się obrazy na płótnie wykonane w technice akrylowej. Wspólnym motywem obrazów jest okno. Są to pejzaże widziane z okna abstrakcyjnego wnętrza, postacie leżące w ciemnym wnętrzu z oknem w rogu obrazu czy autoportrety na tle okien. Na niektórych obrazach okna są powielone, nakładają się na siebie – są obrazami w obrazie. Pomiędzy obrazami z oknami są pejzaże, na których starano się uchwycić efekty świetlno-kolorystyczne po kataklizmie- wybuchu.

 

[/su_custom_gallery]

Pracownia Batiku

Unikalna pracownia batiku działająca w SCEK od siedemnastu lat jest ważnym miejscem w Warszawie, gdzie zainteresowana, uzdolniona młodzież, może poznać tajniki techniczne i technologiczne tej niezwykłej techniki wywodzącej się z Indonezji.

Obecnie batik jest trendy w całym niemal świecie. Tworzenie w tej technice jest  niezwykle pracochłonne i polega na naprzemiennym woskowaniu bawełnianego płótna, farbowaniu, suszeniu i na końcu prasowaniu. W trakcie tego procesu można poznać różne sposoby uzyskiwania kolorów oraz zasady komponowania płaszczyzny obrazu. Uczestnicy wdrażają się w powolny, kilkuetapowy proces tworzenia od prostej formy projektu po bardzo skomplikowane realizacje. Wykonane na zajęciach prace mogą stanowić oryginalne elementy wyposażenia wnętrz, ale również stanowić uzupełnienie prac składanych w teczkach przez kandydatów do wyższych uczelni artystycznych.

Zajęcia odbywają się pod kierunkiem pedagoga i artystki Doroty Wielkosielec, która tworzy w technice batiku już od ponad dwudziestu lat.

Udział w wystawie:
Monika Bator
Gabriela Ciapało
Joanna Chomko
Petro Martyniuk
Gabriela Prokop
Olga Prokop
Lidia Prokop
Marika Piasecka
Jagoda Szmytkowska

Więcej o ofercie warsztatów dla młodzieży TUTAJ. 
Więcej informacji o Dorocie Wielkosielec TUTAJ.

Wystawa prezentowana będzie w holu Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w dniach 15 marca -13 maja 2018
(ul. Jezuicka 4, parter), czynne codziennie w godz.: 9:00-21:00, wstęp wolny

Pracownia Fotografii

W terminie 15 marca – 13 maja 2018 można obejrzeć coroczną Wystawę Zdjęć uczestników Warsztatów Fotograficznych prowadzonych od lat przez Włodzimierza Szpaka. Jej zadaniem jest pokazanie postępu w kształtowaniu świadomości fotograficznej młodych pasjonatów mechanicznego zapisu obrazu w warunkach studyjnych i w plenerze (głównie w dziedzinie fotografii reportażowej). Jakość prezentowanych zdjęć ma być miernikiem tego postępu.

Wystawa prezentowana jest w holu Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej
(ul. Jezuicka 4, I piętro).

Więcej informacji o warsztatach fotograficznych TUTAJ.