Letnia Akademia Filozofii 2023

Zapraszamy uczniów i uczennice warszawskich szkół ponadpodstawowych do udziału w Letniej Akademii Filozofii 2023, cyklu warsztatów, wykładów i dyskusji.
Temat przewodni cyklu LAF 2023: NAMIĘTNOŚCI I DEMOKRACJA

Termin
26 czerwca – 1 lipca

Miejsce
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

Uczestnicy i uczestniczki
Uczniowie i uczennice warszawskich szkół ponadpodstawowych

Zgłoszenia za pomocą elektronicznego formularza zgłoszenia
ZAPISZ SIĘ – kliknij tutaj

Koordynator merytoryczny
dr Jan Swianiewicz


Namiętności i demokracja

Chcemy pomyśleć i porozmawiać o tym, jak w historii myśli opisywano dwa ludzkie fenomeny –  dziedzinę namiętności, uczuci, emocji i afektów oraz ten ambitny pomysł ustrojowy, który Grecy nazwali demokracją. Dziejami tych dwóch zagadnień zajmować będziemy się czasem z osobna, ale w trakcie tegorocznej Letniej Akademii Filozofii w szczególności poszukiwać będziemy obszarów, gdzie namiętności z demokracją się spotykają i na siebie oddziałują.

Czy emocje mogą być częścią racjonalnych strategii i wyborów? Czy zawsze wiemy, co czujemy? Czy w polityce, a także w życiu w ogóle, są dobre i złe namiętności – czy zazdrość jest zawsze zła, a miłość zawsze dobra? Czy istnieją namiętności specyficznie demokratyczne? A jeśli tak, to czy są nimi raczej umiłowanie wolności, równości czy prywatnego interesu?

To tylko niektóre z pytań i zadań, które stawiać sobie będziemy podczas wykładów, warsztatów i dyskusji w trakcie tegorocznej Letniej Akademii Filozofii Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Do wspólnych rozważań prócz filozofów i filozofek zaprosiliśmy również przedstawicieli i przedstawicielki nauk społecznych oraz ludzi pióra.

 

Zajęcia na Letniej Akademii Filozofii 2023 poprowadzą: Jacek Dobrowolski (Wydział Dziennikarstwa UW), Magdalena Gawin (Wydział Filozofii UW), Michał Kozłowski (Wydział Filozofii UW), Marcin Krupowicz (II SLO), Maja Kudła (Otwarty Uniwersytet im. Karola Modzelewskiego, CoopTech Hub), Andrzej Leder (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Piotr Łukasiewicz (Polityka Insight, Collegium Civitas, płk. rez, były ambasador RP w Afganistanie), Agata Łukomska (Wydział Filozofii UW), Jan Molina (Wydział Filozofii UW), Łukasz Pawłowski („Podcast amerykański”), Cezary Rudnicki (Instytut Filozofii Uniwersytet Wrocławski), Jan Swianiewicz (SCEK), Krzysztof Świrek (Wydział Socjologii UW).

 

Dokładny program LAFu opublikujemy w pierwszych dniach czerwca.

Pytania proszę kierować do Działu Organizacji SCEK:
Magdalena Ordakowska
📧 scek@eduwarszawa.pl; mordakowska@eduwarszawa.pl
☎️ 22 277 06 10

 

Udział w projekcie finansowany jest z budżetu m.st. Warszawy.

Autorka projektu graficznego: Volha Darashkevich