Warsztaty historia sztuki

Warsztaty odbywają się trybem roku szkolnego.
Zapraszamy do zapisów. Szczegóły rekrutacji na warsztaty historii sztuki

 

Będziemy wdzięczni za podzielenie się z nami Waszymi przemyśleniami, dotyczącymi oferty zajęć dla grup zorganizowanych w SCEK, dlatego prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety. Jest ona jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych warsztatów. Dziękujemy!

ANKIETA


I rok: „Od Faraonów do Tycjana”

Poniedziałek, godz.: 16:00-18:15 lub czwartek: 15:15-17:30
Wiek uczestników: 15-20

II rok: „Od Carravagia do Kantora”

Wtorek, godz.: 16:00-18:15 lub czwartek: 18:00-20:15
Wiek uczestników: 15-20

Co ci dadzą nasze zajęcia?
Zajęcia wykształcą umiejętność bardziej profesjonalnego patrzenia na dzieło sztuki, pomogą rozwinąć indywidualne zainteresowania humanistyczne i artystyczne uczestników oraz przybliżą wiedzę o przemianach w sztuce i twórczości wielkich artystów. Warsztaty będą także doskonałym uzupełnieniem przygotowań do matury.

Czego się nauczę?
Uczestnik zajęć dowie się, czym jest sztuka i jakie są jej podstawowe przemiany, a także rozwinie umiejętności fachowego patrzenia na dzieło sztuki, opisu, analizy i porównania tego dzieła. Zajęcia pozwolą ponadto ujrzeć historię sztuki w szerszym kontekście innych dziedzin kultury.

Granice Sztuki – warsztaty z historii sztuki współczesnej

Piątek, godz.: 16:00-19:30
Wiek uczestników: 15-20

Co Ci dadzą nasze zajęcia?
Projekt jest pomyślany jako cykl wykładów i dyskusji zarówno w siedzibie SCEK, jak i na wystawach sztuki współczesnej. Przewidziane są także spotkania z wybitnymi specjalistami zajmującymi się sztuką nowoczesną: artystami, kuratorami wystaw, czy krytykami.
Będzie to próba przybliżenia najistotniejszych zjawisk artystycznych, zaprezentowania postaw twórców, oraz wyjaśnienia trudnych pojęć i terminów, którymi posługujemy się przy opisie sztuki najnowszej.

Czego się nauczę?
Warsztaty mają pomóc odpowiedzieć na pytania: „Co to jest sztuka współczesna?”, „czym jest dzieło sztuki?”, „gdzie są jego granice?”, „co go wyróżnia spośród innych form ludzkiej aktywności?”. Mają też zachęcić młodzież do podejmowania prób pisania o sztuce.

Laboratorium Sztuki Nowoczesnej

Środa, godz.: 16:30-18:30
Wiek uczestników: 14-20

Zajęcia dla młodzieży szczególnie zainteresowanej problemami sztuki nowoczesnej. Dyskusja o najistotniejszych problemach sztuki XIX, XX i XXI wieku, szukanie odpowiedzi na pytania nurtujące uczestników.

(Zajęcia finansowane są przez Miasto Stołeczne Warszawa.)

 

Prowadzący

Halina Polak

Przygotowała kilkuset maturzystów, olimpijczyków i przyszłych studentów kierunków artystycznych. Jest współtwórcą i egzaminatorem matury z historii sztuki. Od 2010 r. organizuje przeznaczony dla młodzieży i nauczycieli kurs wiedzy o sztuce współczesnej "Oblicza nowoczesności". Prowadzi także doroczny konkurs wiedzy o Warszawie "Warszawa – Moje Miasto". Kontakt: hpolak@scek.pl

Fascynująca historia sztuki – Od baroku do współczesności. Warsztaty z historii sztuki.

Wtorek, godz. 16:30-19:15
Wiek uczestników: 14-20

Zajęcia warsztatowe “Fascynująca historia sztuki” – “Od prehistorii po rokoko” są propozycją dla uczestników pragnących wejść w tajemniczy i wciągający świat sztuk pięknych. Zdobyta wiedza i umiejętności pomogą w przygotowaniu się do matury z historii sztuki, Olimpiady Artystycznej, rozmów kwalifikacyjnych na ASP. Na zajęciach można zasięgnąć konsultacji z dziedziny sztuk pięknych.
Zajęcia prowadzone są w duchu otwartości, porozumienia i swobodnej wymiany myśli. Uczymy się chronologicznie, poprzez omówienie motywów, życiorysów artystów, także poprzez dowcip, anegdotę, gawędę o sztuce. Poznajemy tło obyczajowe przemian w sztuce, nie omijamy trudnych problemów filozoficznych, religioznawczych i biograficznych. Warsztaty oparte na pogłębionej refleksji nad materiałem ilustracyjnym i źródłowym zaszczepiają w młodych adeptach pasję, tytułową fascynację sztuką: jej historią, jej dniem dzisiejszym i rolą, jaką odgrywa w budowaniu cywilizacji.

(Zajęcia finansowane są przez Miasto Stołeczne Warszawa.)

 

Prowadzący

Magdalena Bibińska

Historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kontakt: mbibinska@scek.pl