Bożena Truchanowska – Włos w rosole

K O M U N I K A T !

W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej zajęcia edukacyjne w SCEK nie będą prowadzone do 10 kwietnia br., a wydarzenia o charakterze edukacyjnym i artystycznym zostają zawieszone do odwołania. Zapraszamy do zwiedzania galerii po 10 kwietnia br. 

Galeria Brzozowa, ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej)
Czas trwania wystawy: 28 lutego – 19 marca 2020 roku
Galeria czynna codziennie w godz. 13:00 – 20:00, wstęp wolny


Bożena Truchanowska

Urodziła się w 1929 r. Jest ilustratorką, malarką, graficzką, absolwentką warszawskiej ASP (studiowała u Jana Cybisa i Tadeusza Kulisiewicza).

Już dwa lata po ukończeniu studiów, wraz z mężem Wiesławem Majchrzakiem, stworzyła cykl ilustracji do Baśni braci Grimm. W sumie zilustrowała około 90 książek dla dzieci, między innymi baśnie Ch. Perraulta, H.Ch. Andersena, O. Wilde`a, E.T.A. Hoffmanna,  Mały pokój z książkami Eleanor Farjeon, a także Złoty koszyczek i Kopciuszek w adaptacji Hanny Januszewskiej. Współpracowała z dziecięcymi czasopismami: „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek” i młodzieżowym „Płomykiem”, oraz wydawnictwami Czytelnik, Iskry, Nasza Księgarnia.

Bożena Tuchanowska wraz z Janem Marciem Szancerem, Antonim Boratyńskim, Elżbietą Gaudasińską, Olgą Siemaszko, Bohdanem Butenko, Januszem Stannym, Andrzejem Strumiłło, Józefem Wilkoniem stworzyli nurt znany jako „polska szkoła ilustracji”.

Wystawa Włos w rosole obok znanych ilustracji, prezentuje szkice i prace dotąd niepublikowane. Dzięki takiemu wyborowi mamy szansę niejako podejrzeć artystkę przy pracy nad obrazami,
które budowały atmosferę dzieciństwa wielu z nas.

Zapraszamy na spotkanie z Bożeną Truchanowską, a wraz z nią w podróż z powrotem,
podróż do czegoś takiego jak świeżość, zadziwienie, w podróż do krainy dziecka.

Bożena Truchanowska - Ilustracja. Wystawa w Galerii Brzozowa