Michał Moląg

Wystawa prezentowała wybrane obrazy z roku 2008 z cyklu “Maski” i była częścią Retrospektywy prac artysty w Galeriach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej: Abakus, Brzozowa, Stara Prochownia, Kazamaty.

O artyście:

Michał Moląg urodził się 17 stycznia 1957 roku w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1977-1982 na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jana Tarasina, aneks na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Studia zakończył dyplomem w 1982 roku. Od ukończenia studiów nieprzerwanie malował i prezentował swoje obrazy na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace uczestniczyły w wystawach prezentujących ruch Nowej Ekspresji: wystawie „Co słychać?” zorganizowanej w 1987 roku przez Andrzeja Bonarskiego w Dawnych Zakładach Norblina w Warszawie oraz w wystawie „Świeżo malowane” w 1988 roku w warszawskiej Zachęcie. Dwukrotnie otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. W 1991 roku przebywał na trzymiesięcznym stypendium we Francji w miejscowości Berck sur Meer, a na przełomie lat 1992-1993 na siedmiomiesięcznej rezydencji na zaproszenie Szwajcarskiego Biura Federalnego d.s. Kultury w miejscowości Ligornetto w kantonie Ticcino w Szwajcarii.

Przed studiami na ASP zatrudnił się jako robotnik w PKZ (Pracowniach Konserwacji Zabytków) przy odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, był dekoratorem w firmie Arged. W trudnych dla artystów latach transformacji ustrojowej pracował jako sprzedawca w galerii sztuki, kurier rowerowy w firmie kurierskiej oraz kierowca. W 1994 roku zainicjował powstanie Galerii VIP w Sali dla Vipów na warszawskim lotnisku Fryderyka Chopina, organizując wystawy obrazów swoich i zaprzyjaźnionych artystów. W 1997 roku otworzył jednoosobową firmę poligraficzną MM-Studio. Współpracował m.in. z Warsaw Airport Services, firmami: Drukpol, Lilla Moda, OMS Polska S.A., Wydawnictwem Książka i Wiedza, Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi i Kurią Metropolitalną w Warszawie. Opracował szatę graficzną zaproszeń i innych druków związanych z wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie podczas jego VII Pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Od 2003 roku pracował w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, gdzie uczył młodzież rysunku i malarstwa. W 2009 roku uzyskał tytuł nauczyciela mianowanego.

Od najwcześniejszych lat jego drogę artystyczną wyznaczała fascynacja naocznością, postrzeganiem przedmiotów. Oprócz martwej natury, którą studiował nieustannie, malował portrety, noże, fikusy. Przez ostatnie 20 lat tworzył na płytach i twardych podłożach, elementach odzyskanych ze starych mebli, pozostawionych przy okolicznych śmietnikach. Na takich podobraziach namalował swoje wspaniałe cykle – „Maski”, „Miłość spod wycieraczki” i „Portrety Pana O!Rety” oraz większość martwych natur i portretów.

Zmarł nagle 2 maja 2014 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Ursynowie. Pozostawił po sobie ponad tysiąc obrazów, wiele rysunków, projektów graficznych i zdjęć. Strona internetowa poświęcona artyście.

O wystawie:

W Galerii Abakus w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej prezentowana jest wystawa prac Michała Moląga. Artysta choć znany z wcześniejszych pokazów w galerii, tym razem zaskoczył odbiorców nowym projektem. Wystawa jest zbiorem olejnych prac prezentujących martwe natury. Jednak nie są to pędzle, farby, sztalugi, które zazwyczaj gościły na płótnach artysty. Tematem stały się maski. Z niezwykłą wprawą artysta maluje te zaczarowane i tajemnicze przedmioty. Obserwując maski, czujemy ich mistyczny charakter, wyraźnie widać, jak każda maska przedstawia inną historię, odgrywa tragiczną, czasem komediową scenę. Wszystko to nastraja widza do refleksji nad ich historią, przeszłością, przeznaczeniem. Odkrywanie kolejnych masek-twarzy sprawia wielką satysfakcję, staje się podróżą w ich tajemniczy świat. Jednocześnie maski pozostają maskami, nie pozwalają do końca poznać swoich historii, chronią swoje tajemnice. Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która kolejny raz potwierdza, że dla artysty najważniejsze jest nie to, co maluje, a w jaki sposób i jakie budzi to refleksje.