“Z archiwum palarni wosku”

Jestem siostrą, przyjaciółką, wędrowniczką i studentką. Od najmłodszych lat lubiłam malować, ale nigdy nie myślałam o studiach artystycznych. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, kiedy na wycieczce w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalniej zapytano mnie, czy chciałabym uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Od tego czasu uczęszczałam na warsztaty prowadzone przez panią Gabrielę Miłowską-Moląg oraz jej męża, pana Michała Moląga. Później, dzięki pani Dorocie Wielkosielec poznałam nową technikę- batik. Nauczyłam się innego spojrzenia na świat. Teraz idąc ulicą zastanawiam się, jakich kolorów użyłabym, żeby namalować to, co widzę.

Dziś z zaskoczeniem odkrywam, że jestem szczęśliwą studentką drugiego roku Malarstwa na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Gabriela Prokop

Batik to technika barwnego zdobienia tkanin, polegająca na nakładaniu wzorów na tkaninę roztopiony woskiem, a następnie farbowaniu przez zanurzenie w kąpieli barwiącej.  Miejsca pokryte woskiem nie przyjmują farby. Przed każdą kąpielą na tkaninie należy wyrysować gorącym woskiem wzór, który ma pozostawać niezafarbowany (tzn. pozostać w kolorze tkaniny). Wosk nakłada się tyle razy, ile razy barwiona jest tkanina. Po każdej kąpieli tkanina powinna być wypłukana w zimnej wodzie i wysuszona.  Barwimy od koloru najjaśniejszego do najciemniejszego. Intensywność barwy zależy od ilości barwnika oraz od czasu namaczania tkaniny. Po zakończeniu etapów barwienia wosk zdejmuje się z tkaniny przez prasowanie pomiędzy dwiema warstwami papieru (mogą to być np. papierowe ręczniki) lub zanurzanie w bardzo gorącej wodzie.

 Pomimo tego, że technika batiku  jest dosyć trudna i bardzo pracochłonna, to jednak sprawia dużą przyjemność i daje wiele satysfakcji z osiągniętych efektów. Jej cechą charakterystyczną są krakelury (ślady po spękaniach wosku).
źródło: http://obrazy.netgaleria.pl