“1981 stan wojenny – 2016 stan pokoju”

Wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Fototechnicznych. Fotograficzno-edukacyjny projekt upamiętniający 35-lecie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Galeria Stara Prochownia
Czas trwania wystawy: 14 grudnia 2016 – 02 stycznia 2017

STAN WOJENNY / STAN POKOJU / STAN WOLNOŚCI

Prezentowana wystawa jest owocem kilkumiesięcznych działań w ramach współpracy Zespołu Szkół Fototechnicznych z wybitnym fotografem Chrisem Niedenthalem, warszawskim Kinem Atlantic oraz Biurem Edukacji m.st. Warszawy. Pomysłodawcą fotograficzno-edukacyjnego projektu upamiętniającego 35-lecie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest Artur Wolski (kino Atlantic).

Punktem wyjścia i inspiracją do stworzenia własnych fotografii był dla uczniów ZSF album p. Chrisa Niedenthala „13/12 Polska stanu wojennego”. Zawarte w nim zdjęcia z lat 1981-1982 zostały przez nauczycieli i młodzież wnikliwie przeanalizowane na poziomie treści i formy. Następnym etapem było odnalezienie miejsc, osób i odtworzenie sytuacji występujących w fotograficznych przestrzeniach sprzed 35 lat.

W grudniu 1981 roku zima była bardzo sroga, zbliżały się święta Bożego Narodzenia… Pamiętnego poranka 13 grudnia okazało się, że czas świątecznego oczekiwania na pachnącą choinkę i prezenty zamienił się w czas niepokoju, prześladowań i aresztowań… Czas trudny dla wszystkich, ograniczający wolność i zagrażający poczuciu bezpieczeństwa, czas w którym na ulicach pojawiły się czołgi i uzbrojeni żołnierze, a godzina milicyjna sprawiała, że o zmroku miasta pustoszały. Czas, w którym reglamentacji podlegały podstawowe produkty żywnościowe i nie dziwiły już puste półki sklepowe oraz ogromne kolejki, kiedy wreszcie pojawiał się „jakiś towar”. Te ważne wydarzenia są dla uczniów, urodzonych pod koniec lat 90-tych w czasach spokoju, odległą przeszłością znaną jedynie z opowieści rodziców lub dziadków, z lekcji historii lub z przekazu mediów. Co się zmieniło w naszej rzeczywistości przez te 35 lat? Analiza porównawcza zdjęć pozwala (chociaż częściowo) prześledzić i pokazać te zmiany.

Udział w projekcie 1981 stan wojenny-2016 stan pokoju dał młodzieży Zespołu Szkół Fototechnicznych niepowtarzalną szansę na innowacyjną formę edukacji historyczno-fotograficznej, na odkrywanie śladów historii zamkniętych w kadrach z 1981 r. oraz na poznanie tej najnowszej historii porzez własne doświadczenia. Udział w projekcie uświadomił uczniom czym jest fotografia oraz jak doniosłą rolę pełni w dokumentowaniu istotnych wydarzeń. Młodzi fotografowie przekonali się, że nawet pojedyncze zdjęcie może urosnąć do rangi symbolu danej epoki.

Integralną częścią wystawy jest multimedialna prezentacja zdjęć p. Chrisa Niedenthala i finalistów projektu 1981 stan wojenny-2016 stan pokoju.

Kuratorzy wystawy i koordynatorzy projektu:
Renata Woroniecka & Włodzimierz Krzemiński (Zespół Szkół Fototechnicznych)

Autorzy zdjęć:
Arek Budkiewicz, Izabela Cieciera, Oliwia Data, Piotr Duszak, Norbert Gozdera, Natalia Grelik, Sandra Guzal, Patryk Gruźlewski, Magdalena Jacko, Jakub Jędral, Antoni Khadir, Aleksandra Kobiałka, Adrian Krasnodębski, Natalia Krudysz, Alicja Krupa, Kamil Kubik, Michał Kunicki, Aleksandra Łompierz, Aleksandra Manowska, Józef Niewiarowski, Karolina Nowicka, Adrian Obręczarek, Weronika Orzełowska, Ryszard Paciorek, Klaudia Pawlak, Roman Rudnicki, Anna Samsel, Julia Składowska, Julia Smoczyńska, Maja Stanisz, Aleksandra Szymańska, Justyna Zaręba, Hanna Zawalich, Natalia Zieja, Wojciech Żołnierczyk, Mikołaj Żurkowski.