FOSA 2017. Feryjne Otwarte Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży


Feryjne Otwarte Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży

“Kraina Kłamczuchów”
Widowisko muzyczne

 

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej przygotowuje na czas ferii zimowych kolejną, już  czternastą, edycję projektu FOSA 2017, czyli Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych Dzieci i Młodzieży. Zaproszona do projektu młodzież – uczniowie warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – podczas warsztatów aktorskich, muzycznych, wokalnych i choreograficznych pod kierunkiem nauczycieli oraz instruktorów będzie kształcić swoje umiejętności, aby wspólnie wystąpić  na scenie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy w widowisku muzycznym pt.: „KRAINA KŁAMCZUCHÓW”,  inspirowanym opowiadaniem Gianniego Rodari  „Gelsomino w kraju kłamczuchów” w przekładzie Hanny Ożogowskiej.

 

FOSA 2017 dzień po dniu:

13.02.2017 poniedziałek
Pierwszy dzień ferii jest dla uczestników FOSA również pierwszym dniem ciężkiej pracy warsztatowej nad spektaklem.  Najbliższe dwa tygodnie przebiegać będą pod znakiem ćwiczeń aktorskich, wokalnych i treningów choreograficznych. Nie możemy doczekać się efektu końcowego! W galerii poniżej fotorelacja z pierwszego dnia zajęć i spotkania inauguracyjnego.

14.02.2017 wtorek WALENTYNKI

Czas spędzony podczas wywiadów, warsztatów tanecznych, aktorskich i wokalnych osłodziły nam pyszne babeczki i poczta walentynkowa  W powietrzu unosi się miłość, a każdy z niecierpliwością czeka na swoje liściki. Szepty na korytarzu nie ustępują, ale przecież mamy zadanie do wykonania! Na szczęście każdy wie, że jedynie ciężką pracą niemożliwe stanie się możliwe. Tak więc zmykamy, pracujemy – rozpoczęły się kolejne zajęcia. Do jutra!

15.02.2017 środa
Przyjechały do nas pierwsze rekwizyty i elementy scenografii. Zaczynamy odczuwać magię teatru zza kulis, a to przecież dopiero początek tej przygody! Każdą przybyłą paczkę oceniamy pod względem wielkości i ciężaru – czy to może stroje dla grupy KOTÓW? Nie, to na pewno dla naszej grupy PSÓW! Budynki SCEK tętnią życiem i pozytywną energią 🙂


16.02.2017 czwartek
Grupy wymieniają się między sobą uczestnikami i każdy ma okazję się spotkać na wspólnych zajęciach. Strażnicy pomagają psom, koty pomagają obywatelom… a może na odwrót? Aaah, nieważne! Ważne, że jesteśmy razem i świetnie się przy tym bawimy. Tańczymy przez godzinę szalony swing, żeby zaraz drzeć koty na śpiewie (miaaaaaau!). Istne szaleństwo jak cała FOSA i za to ją właśnie kochamy.

17.02.2017 piątek

Sznurki w tył, sznurki w przód, marionetki wprawia w ruch

Czy to już piątek? Czy właśnie kończy się pierwszy tydzień FOSA?! Czas pędzi coraz szybciej. Dopiero co braliśmy udział w poniedziałkowej inauguracji, a już w piątkowe popołudnie zgrywamy sceny i przyglądamy się innym grupom w akcji! Kraina kłamczuchów jest gwarna, wybuchowa i niepokorna! Odważycie się nas poznać?

20.02.2017 poniedziałek

Wszystko zaczyna układać się w całość!
Musimy wyobrazić sobie kota na krawędzi dachu i przyjrzeć się warczącemu psu! W teatrze jak w życiu, nie ma miejsca na fałsz. Wszystko widać jak na dłoni, reflektory oświetlają każdego, a czujny widz podąża wzrokiem za bohaterami opowieści. Uczymy się prawdziwego i świadomego bycia na scenie, nie ma kogoś bardziej lub mniej ważnego! Jeśli nie ma Cię tu naprawdę – dostrzeże to najpierw reżyser, a potem widz! Ten tydzień jest najważniejszy, musimy być skupieni.
Zaczynamy się stresować? Może troszeczkę! 🙂

 

21.02.2017 wtorek

Pakujemy się! Musimy przećwiczyć wszystkie sceny na większej przestrzeni, więc od jutra zaczynamy próby w Teatrze Dramatycznym!

 

22.02.2017 środa 

Od rana pracujemy w Teatrze Dramatycznym! Scenografia gotowa, cały zespół teatru gotowy, wszyscy uczestnicy stawili się na próbę. Zaczynamy!
Wiecie, że mamy własne garderoby, w których na co dzień przygotowują się do występów aktorzy teatru? Czy ktoś z nas myśli o tym zawodzie w przyszłości? Może nie każdy chce zostać aktorem, ale każdy ma z pewnością głowę pełną niesamowitych pomysłów. Po tej przygodzie chyba wszyscy czujemy się zmotywowani do podążania za własnymi marzeniami!  Tak jak powtarza reżyser – FOSA przyda nam się wszędzie. Dzięki niej będziemy zrozumiani, bo wiemy jak ważne jest bycie zrozumianym na scenie. Dzięki niej będziemy usłyszani, bo wiemy już jak głośno trzeba mówić, aby ostatni rząd na widowni nas usłyszał. Dzięki niej będziemy pewniejsi siebie, bo… bo przecież każdy z nas jest tu ważny i potrzebny, bo przecież każdy jest współtwórcą tego widowiska!

 

23.02.2017 czwartek

Jesteśmy od rana zabiegani! Sprawdzamy kostiumy, robimy próbne charakteryzacje, ale co ważniejsze – dopracowujemy każdą scenę widowiska od nowa. Czasu jest coraz mniej, ale organizatorzy i instruktorzy pomagają nam jak mogą! 🙂 Reżyser jest wymagający, ale od nikogo innego tak jak od niego nie nauczymy się prawdziwej pracy w teatrze. Na dziś już kończymy. Jutro nie będzie już czasu na próby.


 

24.02.2017 piątek
Zaczynamy za 3…2…1 START!
Ciotka Panocchia wchodzi tanecznym krokiem na scenę, a koty i psy wirują w tanecznej walce! Za kulisami jest prawdziwy teatr, taki którego nie zobaczycie siedząc na widowni. Jest stres, skupienie, liny i rekwizyty. Słychać, czuć i widać TEATR! Bliżej już być nie można.
Do zobaczenia następnym razem!

“Niech żyje Giacomone
I kolor pomartańczowy
Którym tak pięknie świecą
Włosy królewskiej głowy”
 

Fotorelacja wykonana przez uczestników warsztatów fotograficznych w SCEK prowadzonych przez Włodzimierza Szpaka: