Wystawa prac Katarzyny Warańskiej “przenikanie”

Tę odsłonę wystawy dedykuję pamięci mojemu tragicznie zmarłemu Przyjacielowi Piotrowi. To dzięki niemu ta wystawa powstała, a sam Piotr miał ogromny wpływ na moją artystyczną drogę fotograficzną. Dziękuję Ci…

 

O wystawie :

Zestawy prac to efekt poszukiwań i interpretacji fotograficznych. Od dłuższego czasu pracuję nad cyklami prac, które nie są dosłownym pokazywaniem naszej rzeczywistości, a bardziej krążą na granicy dziedzin sztuki takich jak grafika i malarstwo. W pracach rzeczywistość przeplata się z niedopowiedzeniami, świat realny z tym co w naszej wyobraźni – swoiste PRZENIKANIE krajobrazu.

W pracach starałam się zamknąć ciszę i pewnego rodzaju wyobcowanie, niematerialność przestrzeni, ale jednocześnie obrazy pokazują realność i rzeczywistość naszego otoczenia. Patrząc na niektóre prace chciałam aby widz, poczuł swego rodzaju wyciszenie, ukojenie myśli, a przy innych by poczuł energię bijącą z subtelnego koloru. Coś w rodzaju terapii dla duszy.

Wystawa miała inaugurację w Muzeum Rzemiosła w Krośnie w styczniu 2015 roku, a patronat honorowy nad wystawą objęła Fundacja im. Jana Grudysza z Krosna.

 

Katarzyna Warańska 

Niespokojny duch, wiecznie gdzieś pędzący, aby złapać kontakt z naturą i ludźmi. Z wykształcenia jestem architektem krajobrazu i wnętrz, miłośniczką lasów, łąk, gór i przestrzeni.

Na co dzień wnikliwym i wrażliwym obserwatorem świata, który staram się uwieczniać na fotografiach. Działam jako społecznik, współorganizator inicjatyw kulturalnych, przyrodnik, podróżnik.

Jestem członkiem Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, w ramach jego działań wspieram Radę Artystyczną oraz zajmuję się organizacją wystaw. Działam także w Rzeszowskiej Akademii Fotografii. Posiadam uprawnienia fotografii krajoznawczej przy PTTK.

W fotografii skupiam się głównie na szeroko rozumianym pejzażu i człowieku. Wiele inspiracji czerpię z Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Często za pomocą aparatu i obiektywu, bez pomocy zbędnych środków postprodukcji, kreuję krajobraz na wzór grafik, akwareli czy olejnych obrazów. Często staram się tworzyć prace minimalistyczne, wręcz graficzne i czyste formą, a innym razem bardzo malarskie pełne subtelnie dobranych kolorów. Za pomocą obrazu, wyrażam siebie, swoje stany emocjonalne. Poszukuje napięć pomiędzy naturą a cywilizacją, człowiekiem a przyrodą.

Moje fotografie zdobią ściany domów, instytucji oraz budynków komercyjnych. Są także ilustracjami w powieściach, tomikach wierszy oraz zdobią okładki płyt czy innych wydawnictw. Wykonuję zlecenia indywidualne- sesje na zamówienie oraz tworzę własne projekty, które konsekwentnie realizuje. Na swoim koncie mam wystawy indywidualne i liczne zbiorowe, w tym często pokonkursowe.

 

Laureatka konkursów fotograficznych m.in. nagroda Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie, autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych.

 

Wystawy indywidualne:

2012 styczeń-luty „Zmierzanie… Drogi zatrzymane w czasie”, Rzeszów Galeria Ope

2012 maj „Zmierzanie… Drogi zatrzymane w czasie”, Jarosław Galeria w Holu u Attavantich

2013 marzec „krajOBRAZ niedopowiedziany”, Rzeszów Galeria Ope

2015 styczeń „Przenikanie”, Krosno Galeria PodCieniami Muzeum Rzemiosła w Krośnie

2015 luty „Przenikanie”, Rzeszów Galeria Nierzeczywista Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne

Wystawy zbiorowe, m.in. Subiektywnie 2010 RSF w Galerii Ope, Oblicze miasta 2013, Rocznik RSF, Jeden kadr- Dwa plany- Trzy Tematy RAF 2012, Galeria Bezdomna Rzeszów 2012 i Warszawa 2012, wystawy pokonkursowe m.in.: 7 Ogólnopolskie Biennale Fotograficzne Krosno. Miasto i Ludzie- Lubię to! Styczeń 2014; Ostrowiec Świętokrzyski w Obiektywie Listopad 2016; Kobiety o kobietach w fotografii BWA Kielce Marzec 2017 i wiele innych

 

Strona fotograficzna:

https://pl-pl.facebook.com/Katarzyna-Wara%C5%84ska-Photography-170645392998633/

http://katarzynawaranska.com/

 

[/su_custom_gallery]