“Moja Wojna futbolowa” – to hasło pierwszego konkursu edukacyjnego dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, który organizowała warszawska redakcja “Gazety Wyborczej” i Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej we współpracy z Biurem Edukacji Miasta Stołecznego Warszawa. Akcja towarzyszyła Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
Założeniem konkursu było poszerzanie wśród młodych ludzi wiedzy o słynnym pisarzu, popularyzacja czytania oraz kreatywnej pracy z tekstem literackim. Akcja będzie organizowana co roku i ogłaszana na początku roku przy okazji kolejnej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za każdym razem uczniowie zostaną zaproszeni do edukacyjnej zabawy związanej z książką reportażysty.
Pierwsza edycja konkursu nawiązywała do reportażu “Wojna futbolowa” Kapuścińskiego zamieszczonego w książce pod tym samym tytułem. Do zabawy mogły zgłosić się pojedyncze osoby, grupy lub klasy, a także uczniowie wytypowani przez szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego, domy kultury i biblioteki. Ich zadaniem było przygotowanie prac inspirowanych reportażem “Wojna futbolowa” w dowolnej technice i formie artystycznej – np. słuchowiska, spektaklu, filmu, piosenki, relacji z meczu, wystawy, happeningu, prezentacji multimedialnej, utworu literackiego – w tym felietonu lub reportażu.
Autorzy trzech najciekawszych projektów otrzymali nagrody – laptopy, a do ich szkół trafiły komplety książek Ryszarda Kapuścińskiego. Fundatorami nagród byli Agora i SCEK.
Ogłoszenie wyników konkursu “Moja Wojna futbolowa” oraz wręczenie nagród odbyło się podczas finału konkursu o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2009.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki została ustanowiona w styczniu 2010 przez Miasto Stołeczne Warszawa, będzie przyznawana co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego. Partnerem Miasta przy organizacji konkursu jest “Gazeta Wyborcza”, a honorowy patronat nad nagrodą objęła żona pisarza, Alicja Kapuścińska.
Nagroda i konkurs dla młodzieży towarzyszy głównej Nagrodzie.
Jury postanowiło przyznać dwie nagrody:
Pierwszą
dla Christophera Grzybowskiego i Piotra Króla
z XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie
za teledysk “Wojna futbolowa”
Drugą
dla Aliny Tuchołki
z XCIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie
za pracę “Moja wojna futbolowa”
Fragment artykułu o konkursie w Gazecie Wyborczej:
– Tekst mówi o niezrozumieniu i konflikcie między społeczeństwem i mediami a kibicami – wyjaśnia Piotrek. – Stawia się kibiców w jednym szeregu z bandytami, wyolbrzymia incydenty. Ja chodzę na Legię już 10 lat i awanturę widziałem raz – gdy ochrona zaczęła ściągać wodzireja – twierdzi.
W tekście piosenki są nawiązania do reportażu Ryszarda Kapuścińskiego “Wojna futbolowa” o konflikcie między Salwadorem a Hondurasem: Piłka nożna to konflikt zbrojny, przez to można też doprowadzić do wojny. Kibice el Salvadore, brońcie bramki, spotkamy się na froncie wyborowej armii, gdzie piłki nabojami są.
– Tekst pisaliśmy tak: Piotrek część o kibicach, ja część historyczną. Każdy pisał swoją, potem ułożyliśmy to w jedną całość – opowiada Chris.
Cały artykuł do przeczytania TUTAJ.
Projekt graficzny – Olin Gutowski