„życio rysy”

Galeria Brzozowa, czynna codziennie w godz. 13:00-20:00
Czas trwania wystawy: 7 września-12 października 2017, wstęp wolny.

 

„Przeszłość – to dziś, tylko cokolwiek dalej Cyprian Kamil Norwid

Należymy do świata, który definiuje nas poprzez kilka informacji zawartych w punktach na stronach życiorysu. Choć jesteśmy świadomi powierzchowności takiego podejścia, to jednak rzadko staramy się sięgnąć dalej i głębiej.

Wystawa fotografii Ewy i Andrzeja Przygodzkich przybliża sens rzeczy istotnych których, uwikłani w codzienności, nie dostrzegamy.  W pokazanym i utrwalonym w kadrze świecie dominują emocje portretowanych osób, zaś subiektywne spojrzenie artysty na porzucone przedmioty i opuszczone miejsca, pozwala nam odkryć ich niezwykłe znaczenie. Z niemal każdego kadru wyłania się wyjątkowa wrażliwość z nutą nostalgii i zadumy.

Tematem pierwszego cyklu wystawy jest zwrot ku emocjom i ulotności doznań – portrety, stanowiące próbę uchwycenia tego, co nieuchwytne – ukrytego zapisu bogactwa doświadczeń odciśniętych na ludzkich twarzach, bijącego z nich blasku, ukazanie czułości, tęsknoty, radości. Portrety ukazują świat wewnętrznych przeżyć, pozwalają nam choć przez moment uczestniczyć w krótkiej chwili życia zupełnie nieznanych osób. To metafizyczne spotkanie nie pozostawia nas obojętnymi.

Drugi cykl fotografii, skupiony na wyjątkowych fragmentach otoczenia człowieka – opuszczonych przestrzeniach i przedmiotach – to subiektywna panorama przeszłości. Pomimo iluzji odwzorowania rzeczywistości, wyczuwa się w tych fotografiach stan wewnętrznego napięcia i niepokoju. W zetknięciu z rzeczami należącymi już do przeszłości, mamy szansę uświadomić sobie jak szybko mija czas, jak nieuchronnie oddalamy się od znanych i bliskich osób oraz miejsc. Ujrzenie czegoś, co zostało daleko za nami, uruchamia lawinę wspomnień, skojarzeń, emocji.

Mimo pozornej rozbieżności tematów i ujęć, jest coś wspólnego we wszystkich fotografiach – obie przestrzenie należą do przeszłości, która niezmiennie kształtuje naszą teraźniejszość, choć nie zawsze o tym pamiętamy. Pochłonięci codziennością nieustanie planujemy, gromadzimy, zmierzamy do swoich celów. Często dopiero po pewnym czasie zyskujemy dystans w stosunku do naszych ambicji i dokonań, wtedy możemy oddalić się od postrzegania świata poprzez formuły curriculum vitae oraz zrozumieć, że najwięcej o nas mówią ukryte głęboko w nas życio rysy.

Autorzy wystawy z dużą dozą przenikliwości próbują przybliżyć tajemniczy i wielowymiarowy świat człowieka.  Oferują nam chwilę, by się zatrzymać i zadać sobie pytanie – jaką drogę pokonaliśmy, jak się zmieniliśmy – my i świat zewnętrzny. Może całkowicie, a może wbrew pozorom, wcale…

[Kamila Straszyńska]

 

O autorach:

Ewa Przygodzka – absolwentka Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej. Dyplom “W obłokach” przygotowany w Pracowni Fotografii Ekspresyjnej dr hab. Mariana Schmidta, był prezentowany w Galerii Brzozowa w 2016 r. Udział w wystawie “11:15 DO AMSTEDAMU” w Galerii Skwer w Warszawie w 2015 r.

Andrzej Przygodzki – artysta grafik, absolwent ASP w Warszawie – dyplom w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Wielokrotnie nagrodzony za projekty plakatów oraz w konkursie Grand Front na Prasową Okładkę Roku. Twórca  plakatów, okładek książek, makiet czasopism tj.: „Kontynenty”, „Poradnik Domowy”, „Zdrowie”, „Sukces”. Współpracował również z wieloma wydawnictwami: Polonia, Sukces, Bonarski, PWN, Murator, G+J, Agora.

 

[/su_custom_gallery]