Wernisaż artystyczny/ Design Exhibition
23 listopada 2017, godz. 18:00 | Galeria Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2, Stare Miasto
Instalacja wieńcząca pracę warsztatową młodzieży, odpowiadająca na pytanie czy sztuka działa? Struktury przestrzenne są eksperymentem połączonym z zabawą. Momentami zahaczyliśmy o abstrakcyjne formy i eksperymenty. Naszym narzędziem była nieograniczona wyobraźnia.
Fotorelacja
Pokaz Autorskich Filmów Krótkometrażowych
30 listopada 2017, godz. 19:00 | Staromiejskie Piwnice, Starej Prochowni SCEK, ul. Boleść 2, Stare Miasto
Młodzi entuzjaści – filmowcy,tworzyli autorskie etiudy filmowe poświęcone sztuce i jej kontekstom w otaczającym nas świecie. Podczas warsztatów, uczestnicy przy pomocy prostych środków przekazu – obrazu, słowa, dźwięku, i prostych narzędzi – własnych telefonów komórkowych, stworzyła autorski przekaz odpowiadający na pytanie tegorocznego Festiwalu – czy sztuka działa? Jeśli tak, to na kogo? Czym właściwie jest sztuka? Instruktorzy towarzyszyli uczestnikom przy wszystkich etapy tworzenia krótkich opowieści filmowych: od inspiracji poprzez pomysł na historię, scenariusz, kadrowanie, storyboard, wykonanie/ montaż.
Fotorelacja
Międzypokoleniowy Performance Artystyczny “Dialogi”
30 listopada 2017, godz. 19:00 |Staromiejskie Piwnice, Starej Prochowni SCEK, ul. Boleść 2, Stare Miasto
Happening improwizowany, który rozegra się w przestrzeniach Starej Prochowni. Sale Prochowni zamienią się na chwilę w różne pokoje „do podsłuchiwania” toczących się tam dialogów o sztuce. Każdy z podsłuchujących będzie mógł uzupełnić daną scenę kolejnymi dialogami poprzez wpisanie swoich propozycji do wystawionych przed pokojami „otwartych scenariuszy”.
Fotorelacja
Happening w Przestrzeni Miejskiej “Performer=JA”
9 grudnia 2017, godz. 13:00 | Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2, Stare Miasto
Pokaz finałowy, to szansa otworzenia się na niekonwencjonalne działania – sztukę performatywną. To także świetna okazja do zobaczenia, jak wielowymiarowe działania artystyczne mogą wkomponowywać się w przestrzeń miejską I jakie inspiracje mogą z tej przestrzeni czerpać. W sobotnie popołudnie przestrzeń wokół Starej Prochowni zamieniła się w niezwykłą scenę dla niezwykłej sztuki.
Fotorelacja
Pokaz taneczny “Hyper”
17 grudnia 2017, godz. 14:00 | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wybrzeże Kościuszkowskie
Mieszanie porządków – fikcji i faktów, ciągłe podważanie, wymyślanie nowej historii i ukrywanie trudności prawdziwego świata. Podkreślanie trudności prawdziwego świata. Zamęt, żart, absurd, cytat, YouTube, koncepcje obrazu, choreografia, fantazja, zmęczenie, szaleństwo, ciuchy, obiekty, filmy. Proces!
Fotorelacja
Idea Festiwalu:
Tegoroczna edycja Festiwalu jest zwrotem w kierunku autorefleksji. Zaprosiliśmy artystów działających w bardzo różnych konwencjach, aby zmierzyli się z tematem wykorzystując swoje metody i formy pracy. Odbiorcami Festiwalu jest młodzież, dlatego czeladnikami w tym eksperymencie będą uczniowie warszawskich szkół oraz uczestnicy zajęć w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.
Partnerzy:
Ludzie Festiwalu:
W warsztatach biorą udział uczestnicy zajęć prowadzonych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej oraz uczniowie warszawskich szkół. Przewodzą im nauczyciele SCEK, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz zaproszeni artyści.
Ewa Hiller
Studentka IV roku na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, wcześniej skończyła Kulturoznawstwo Slawistyczne, specjalność Bohemistyka w ISZiP na UW i studiowała Historię Sztuki na UKSW, część studiów w ramach Erasumus odbyła na zagranicznych uczelniach University of Ostrava i University of Design Schwaebisch Gmuend. Jest miłośniczką warsztatów, zdobywania wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach np. dzikie rośliny jadalne, społeczne zachowania krów, recycling plastiku, fotografia, ceramika i wiele innych. Otrzymała wyróżnienie z Rysunku i rzeźby od dr. Marka Sarełły. Współpracowała z Czeskim Centrum w Warszawie tworząc serię kulturalnych wydarzeń. Uczestniczy w konkursie “sieci wsparcia” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, który ma na celu poprawę sytuacji starszych osób. Jest laureatką konkursu “Młodzi na start”, jej projekty był prezentowane na Gdynia Design Days, Łódź Design Festival i Wawa Design Festiwal.
Katarzyna Moszczyńska
Studentką IV roku na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przewodnicząca Samorządu Studenckiego. Aktywnie bierze udział w życiu wydziału aktywizując studentów oraz pomaga przy organizacji wydarzeń, wystaw projektów uniwersyteckich na skalę ogólnopolską i międzynarodową. W zeszłym roku współpracowała z dr Robertem Pludrą przy tworzeniu projektu instalacji audiowizualnej we Wrocławiu. Współprowadziła wiele warsztatów tworzenia instalacji przestrzennych.
Edyta Ganc
Teatrolog, animatorka teatralna, reżyserka, trener. Nauczyciel Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Absolwentka Teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Camerimage Film School, Akademii Fotografii i Szkoły Trenerów PKR. Ponadto ukończyła Studium Psychoterapii metodą Psychologii Procesu w ramach Instytutu Psychologii Procesu. Członkini Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros”. Zrealizowała wiele projektów teatralnych i wizualnych w ramach działań Spółdzielni Dokumentalnej. Reżyserka wielu spektakli m.in. „CV Show”, „Laboratorium Seniora: Rock Stars”, „Wola Kobiet”, „Panowie Wolą”, „Romeo i Julia 40 lat później”, „Wyśnione życie owadów”. W Domu Kultury Kadr współrealizuje projekty teatralne w zespole z Ewą Gampel łącząc techniki dramy, teatru impro, metody dokumentalne i działania wizualne.
Karolina Orłowska
W Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej prowadzi zajęcia filmowe dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych pt: „Lekcja w Kinie – klub filmowy”. Absolwentka studiów o specjalności Psychopedagogiki Kreatywności na Akademii Pedagogiki im. Marii Grzegorzewskiej. Prowadzi prelekcje, jest współautorką scenariuszy zajęć z zakresu edukacji filmowej. Wykonuje konsultacje merytoryczne z dziedziny edukacji i zabawy.
Paweł Szczukowski & Seweryn Leszczuk – TV Młodzieżowe
Telewizja Młodzieżowa to otwarty projekt, skierowany do mieszkańców Warszawy, przede wszystkim do dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych. Dysponuje przestrzenią oraz środkami umożliwiającymi tworzenie materiałów dziennikarskich, programów rozrywkowych, animacji poklatkowych, teledysków oraz prostych form filmowych. Realizuje transmisje na żywo na portale społecznościowe. Zapewnia wsparcie w zakresie tworzenia koncepcji, wyboru formatu, obsługi sprzętu, realizacji oraz montażu. Ze studia Młodzieżowej TV mogą korzystać zarówno grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne w ramach zajęć prowadzonych przez nich, jak również w ramach działań własnych. Wspiera niekomercyjne projekty: inicjatywy społeczne i obywatelskie, działania na rzecz społeczności lokalnych (i nie tylko), projekty edukacyjne, etc. Współpracuje ze środowiskiem warszawskich PWD, wykorzystując dziennikarstwo jako narzędzie pedagogiczne.
Jakub Jankowski
Prezenter, scenarzysta, współtwórca programu Matura to Bzdura oraz prowadzący program rozrywkowo-edukacyjny Nokaut.TV. Jakub jest również współtwórcą projektu edukacyjnego NaszaNauka.pl, który skupia nauczycieli tworzących podręczniki interaktywne pozwalające uczniom na szybsze i łatwiejsze przyswajanie wiedzy. Uczestnik oraz prelegent wielu konferencji poświęconych tematyce social media/reklama/marketing, m.in.: Blog Forum Gdańsk, MediaFunLab, Szczecin Aloud; Przez wiele lat był aktorem teatru „Bezpośrednik-uff „, z którym zebrał wiele wyróżnień. Prowadził program „Pasja: Sposób na życie” na zlecenie Discovery Channel. Pomysłodawca projektu mentoringowego Akademia Video, który pomógł wykreować rozpoznawalnych już w Polsce YouTuberów. Od lat pasjonuje się językiem rosyjskim oraz kulturą Rosji. Jego największym marzeniem pozostaje podróż koleją transsyberyjską. Szkoli z zakresu wykorzystania narzędzi społecznościowych do kształtowania wizerunku i promocji marki osobistej w internecie.
Performeria Warszawy
Kolektyw performerów/ek, artystów/ek i animatorów/ek kultury. Ich głównym celem jest twórcze ożywianie przestrzeni publicznej, wykorzystując do tego techniki performatywne. Grupa prowadzi autorskie poszukiwania teatralne, tworzy akcje, krótkie spektakle, działania interaktywne i warsztaty. Burzy przepaść między twórcą a odbiorcą. Współpracuje z teatrami, instytucjami kultury i lokalnymi społecznościami, m.in. Teatrem Węgajty, Instytutem Teatralnym, Krytyką Polityczną, Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru, Uniwersytetem Warszawskim.
Iza Szostak
Tancerka, choreografka. Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn. Autorka spektakli m.in. „RE//MIX- Merce Cunningham”, “Ciało. Dziecko. Obiekt.”, „Europa. Śledztwo”, „Balet koparyczny”, „National Affairs”. Interesuję ją perspektywa nowego materializmu, który dostarcza narzędzi do postrzegania materii jako aktywnej i sprawczej. Tworzy choreografię w oparciu o systemy komunikacji pomiędzy ciałem i obiektem. Przetwarza obrazy ze sztuk wizualnych, filmu, badań antropologicznych i własnej biografii. Traktuje choreografię jako instrument do tworzenia nowego porządku. Współtworzy warszawski kolektyw Centrum w Ruchu.
Koordynatorzy Festiwalu:
Tomasz Daszczuk – nauczyciel SCEK, aktor, reżyser, pedagog teatru
Bożena Robakowska – nauczyciel SCEK, aktorka
Martyna Gryżewska – koordynator projektów, animator kultury
Kontakt:
Stara Prochownia SCEK
ul. Boleść 2, 00-259 Warszawa
tel. 22 277 06 11, info@scek.pl, mgryzewska@scek.pl