Lekcja z Mistrzem Reportażu 2018

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej już od kilku lat, organizuje dla uczniów warszawskich szkół w wieku 13-19 lat cykl Lekcja z Mistrzem Reportażu – spotkania z reportażystami nominowanymi do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.
Młodzież z warszawskich szkół miała już okazję spotkać się m.in. z : Wojciechem Jagielskim, Magdaleną Grzebałkowską, Witoldem Szabłowskim.
W tym roku odbędzie się sześć spotkań, ale z siedmioma autorami.

Rozmowy z autorami poprowadzi Joanna Wenek nauczycielka języka polskiego w liceum ogólnokształcącym i doradca metodyczny w zakresie języka polskiego m.st. Warszawy. Spotkania odbędą się w budynku Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2.

 

Drodzy Zainteresowani!

Serdecznie zapraszamy na kolejny cykl spotkań z Mistrzami Reportażu. W tym roku nasze spotkania będą poświęcone aż 4 miastom – Warszawie, Petersburgowi, Poznaniowi i Żyrardowowi, przy czym każde z nich za pośrednictwem kolejnych autorów inaczej opowie swoją historię. Będą również 2 spotkania poświęcone czasom Zagłady. Jako prowadząca od lat rozmowy z reporterami zdaję sobie sprawę z tego, że nikt z równą pasją nie opowie historii tak, jak może to zrobić autor-reporter. Dlatego raz jeszcze zachęcam do udziału w proponowanych spotkaniach, które mogą stać się ogromną przygodą.

Joanna Wenek

 

Warunkiem udziału w Lekcji jest zapoznanie się z fragmentami lub całą książką reportażysty, który poprowadzi wybrane spotkanie. Zgłoszenia na konkretne spotkania prosimy wysyłać do dnia określonego w harmonogramie zamieszczonym poniżej, na adres: info@scek.pl (w tytule maila należy wpisać “Lekcja z Mistrzem Reportażu – zgłoszenie”).

  • W przypadku zgłoszeń indywidualnych prosimy zamieścić w mailu dane kontaktowe uczestnika (telefon, adres e-mail), dane szkoły (nazwa, adres, kontakt do szkoły) oraz wybrany termin zajęć.
  • W przypadku zgłoszeń grupowych prosimy zamieścić dane kontaktowe do opiekuna grupy (telefon, adres e-mail), dane szkoły, z której jest grupa (nazwa, adres, kontakt do szkoły), liczebność grupy oraz wybrany termin zajęć.
  • Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Koordynator projektu:
Magdalena Kostrzewa – 22 277 06 10; mkostrzewa@scek.pl

Projekt finansowany jest przez m.st. Warszawa.

Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle, wyd. Agora

Termin: 25 kwietnia 2018, godz. 11:00
Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 kwietnia 2018

 

Iwona Szpala – studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1993 r. pracowała w dodatku stołecznym „Gazety Wyborczej”, w którym zajmowała się polityką, samorządem i oczywiście reprywatyzacją. Od października 2017 r. – w dziale krajowym „GW”.
Małgorzata Zubik – absolwentka Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od ponad 20 lat dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Początkowo w toruńskim oddziale „GW”, od 1999 – w „Gazecie Stołecznej”. Pisze o edukacji i sprawach związanymi z samorządem warszawskim, m.in. o polityce lokalowej miasta i reprywatyzacji.

Domy do wzięcia
„Sztuka wypełniania dziur. Dziur po ludziach” – piszą dziennikarki „Gazety Wyborczej” o reprywatyzacji, budzącej tak wiele emocji, rozpaczy i gniewu. Na książkę składają się opowieści o 21 warszawskich adresach, splecione z zawiłych nitek losów kamieniczników, lokatorów, kupców roszczeń i czyścicieli kamienic w mieście stołecznym. W dramatach tych występują ludzie bezradni, ludzie bezwzględni i my, mieszkańcy. Książka nie ma finału, którego też zapewne nigdy nie będzie. Podziw budzi pracowitość i dociekliwość autorek: Iwony Szpali (pierwsze teksty na ten temat opublikowała w 1995 roku) i Małgorzaty Zubik (reprywatyzacją zajmuje się od 2005 roku) oraz umiejętność prowadzenia czytelnika przez labirynty życiowych perypetii bohaterów i pułapki paragrafów.

Piotr Mitzner

Joanna Czeczott
Petersburg. Miasto snu, wyd. Czarne

Termin: 16 maja 2018, godz. 10:00
Termin przyjmowania zgłoszeń: 11 maja 2018

fot.Marek Szczepański / z archiwum Joanny Czeczott

Joanna Czeczott (rocznik 1979) – ukończyła stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała też na Państwowym Uniwersytecie w Sankt Petersburgu i w Warszawskiej Szkole Filmowej. Politolożka i dziennikarka, pracowała w „Gazecie Wyborczej” i w dziale zagranicznym „Przekroju”.
Autorka książki „Macierzyństwo non fiction. Relacja z przewrotu domowego” oraz współautorka antologii reporterskiej „Odwaga jest kobietą”. Publikowała m.in. w „Zwierciadle”, „Wysokich Obcasach” i „Newsweeku”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtwórczyni pisma reporterskiego dla dzieci „Kosmos dla dziewczynek”. Jej ostatnia książka „Petersburg. Miasto snu” otrzymała Warszawską Premierę Literacką – tytuł książki sierpnia 2017 roku.

O czym śni Petersburg
Na początku była wizja Piotra I. Z niej powstała północna stolica Rosji, trzeba było zapomnieć, że ktoś tu był wcześniej, coś było przed początkiem. Rozum miał okiełznać żywioły. Woda zalewała miasto Piotra. Przetrwało. Przeżyło stalinowski terror, a w czasie wojny głód – 872 dni blokady. Książka Joanny Czeczott jest reportażem historycznym i opowieścią o dzisiejszym Petersburgu: o balecie, biznesie, neokomunistach, o próbach upamiętnienia represjonowanych i o dzisiejszych więzieniach. Tu można też żyć poza historią, jak poeta Josif Brodski, zbudować erem dla swoich wizji. Książka o Rosji, która nie epatuje.

Piotr Mitzner

Marcin Kącki
Poznań. Miasto grzechu, wyd. Czarne

Termin: 23 maja 2018, godz. 09:30
Termin przyjmowania zgłoszeń: 18 maja 2018

  

Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Marcin Kącki (rocznik 1976) – reporter, redaktor „Dużego Formatu”, zajmuje się reportażem społecznym i historycznym. Otrzymał: tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press 2007, dwie nagrody „Watergate” przyznawane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” i nagrodę studentów dziennikarstwa „MediaTory”. Autor książek: „Lepperiada”, „Maestro. Historia milczenia”, „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”, za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody MediaTory, „Plaża za szafą” oraz powieści „Fak maj lajf”.

Rozpoznanie
W ten sposób także można napisać o Poznaniu – pokazać go od jego „grzesznej” strony. Grzech ma tu wiele imion: pedofilia, molestowanie, hipokryzja, nietolerancja, zawiść, zaniechanie – nierzadko bywa także przemilczanym tabu.
Książka o mieście skrytym za – neurotyczną? – fasadą poznańskiego porządku i poukładania.
Tutejsze „dzieje grzechu” pokazane są w kilku odsłonach na tle historii miasta, kształtującej jego odrębność.
Kącki wsłuchuje się w swój Poznań uchem psychoanalityka. Przy okazji szkicuje wyrazisty mentalny portret paru poznańskich środowisk.

Mariusz Kalinowski

Olga Gitkiewicz
Nie hańbi, wyd. Dowody na Istnienie

Termin: 30 maja 2018, godz. 10:00
Termin przyjmowania zgłoszeń: 25 maja 2018

  

Olga Gitkiewicz (rocznik 1977) – dziennikarka i redaktorka, z wykształcenia socjolożka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Publikowała m.in. w „Polityce” i portalu gazeta.pl. Mieszka z rodziną w Żyrardowie. Pisze o Polsce – niekoniecznie tej z pierwszych stron dzienników. Aktualnie pracuje nad książką z podróży, w czasie której chce sprawdzić, dokąd prowadzą polskie drogi i kogo można na nich spotkać.

Praca.pl
„Szydłowiec to miasto, w którym nic się nie zgadza” – pisze autorka o polskiej stolicy bezrobocia XXI wieku. Polska z jej reportaży to kraj, w którym nic się nie zgadza. Kraj mobbingu i procedur antymobbingowych, ludzi szukających pracy i bezskutecznie szukających pracowników, kraj rynku pracownika, gdzie najdłuższe nieobecności w pracy wynikają z zaburzeń korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych. Autorka tka tę książkę z reportaży współczesnych i rodzinnych opowieści o pracy w żyrardowskich fabrykach lniarskich. Pyta o podobieństwa i różnice kapitalizmów XIX i XXI-wiecznego. Tytułowe „nie hańbi” jest znaku zapytania pozbawione. Czy słusznie?

Katarzyna Nowak

Anna Bikont
Sendlerowa. W ukryciu, wyd. Czarne

Termin: 6 czerwca 2018, godz. 10:00
Termin przyjmowania zgłoszeń: 1 czerwca 2018

  

Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Anna Bikont (rocznik 1954) – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności. Współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jej książka „My z Jedwabnego” otrzymała m.in. nagrodę historyczną „Polityki” oraz European Book Prize. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Wraz z Joanną Szczęsną napisała „Pamiątkowe rupiecie. Biografię Wisławy Szymborskiej” i wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury książkę „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”. „Sendlerowa” to jej ostatnia książka – w 2019 r. ukaże się po hebrajsku.

Wielka Irena
Imponująca reporterska biografia Ireny Sendlerowej, która podczas okupacji kierowała Referatem Dziecięcym Rady Pomocy Żydom. Autorka wykonała tytaniczną pracę udokumentowania działalności Sendlerowej oraz szeregu bohaterskich kobiet zaangażowanych w akcję „Żegoty”.
Autorka mierzy się z prawdą indywidualną ocalonych i ocalających, konfrontując dokumenty, opowieści świadków i fakty historyczne. Wynikiem jej pracy jest panorama ambiwalentnego stosunku Polaków do żydowskich współobywateli podczas wojny oraz biografia osoby odważnej i prawej. Książka Anny Bikont stawia Sendlerowej pomnik rzetelny, stojący na fundamencie faktów, bez uwodzenia przez idealizację.

Dorota Danielewicz

Marek Łuszczyna
Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne, wyd. ZNAK

Termin: 8 czerwca 2018, godz. 10:00
Termin przyjmowania zgłoszeń: 4 czerwca 2018

  

Fot. materiały prasowe wyd. Znak Horyzont

Marek Łuszczyna (rocznik 1980) ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Wydał książki: „Igły: Polskie agentki, które zmieniły historię”, „Zimne”. Laureat konkursu na opowiadanie tygodnika „Polityka” i zdobywca wyróżnienia na 7. Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania. Pracował m.in. dla: „Press”, „Gazety Wyborczej”, „Życia Warszawy”, „Mówią Wieki”, „Focusa”, „Chimery”, „Bluszcza” i radiowej Trójki.

O „Małej zbrodni…” Marka Łuszczyny pisze juror Piotr Mitzner
Na okładce podtytuł ma charakter brulionu, widzimy jakby autor wahał się. Jakie to obozy? Polskie, powojenne, komunistyczne, pracy, koncentracyjne, karne?
Komu zgotowano ten los? Niemcom, Ślązakom, Ukraińcom, Łemkom i samym Polakom. Żołnierzom i cywilom. Mężczyznom, kobietom i dzieciom. W ponad dwustu obozach zginęło co najmniej 60 tysięcy ludzi, którzy w większości leżą do dziś w bezimiennych dołach śmierci, a my się spieramy o terminologię i robimy wszystko, by zepchnąć odpowiedzialność na komunizm.
Marek Łuszczyna podejmuje ten „temat, który parzy w ręce” po to, żeby dojść do prawdy, a nie po to, bo wskazywać winnych. A zwłaszcza jakąś zbiorowość. Książka ta jest skierowana właśnie przeciw odpowiedzialności zbiorowej. Jeśli kogoś oskarża, to najbardziej nas, współczesnych, którzy na ten temat milczymy, ukrywamy dokumenty, nie umiemy czytać dostępnych publikacji, spacerujemy po miejscach kaźni.
Oskarża też człowieka, bo to on dopuścił się niewiarygodnych okrucieństw wobec słabych i niewinnych i to już po wojnie w obozach dopiero co opuszczonych przez niemiecką obsługę. To nie człowiek sowiecki, to człowiek sam w sobie, któremu wojna dała przyzwolenie na nienawiść i zbrodnię. Nie ma świętych narodów.
Musiał przyjść reporter, by to pokazać.

Piotr Mitzner

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

[/su_custom_gallery]