Letni Festiwal Klawesynowy

Letni Festiwal Klawesynowy, zorganizowany przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, od pierwszego do ostatniego dnia promował młodych, utalentowanych muzyków. Przez pięć wieczorów w Galerii Stara Prochownia SCEK rozbrzmiewała muzyka klawesynowa w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy. Dobrze skomponowany program wiódł słuchaczy od muzyki angielskiej i włoskiej przełomu XVI i XVII wieku przez XVII-wieczną Francję i Niemcy aż do schyłku baroku, czyli czasów Jana Sebastiana Bacha, jego syna Carla Philippa i Pancraca Royera.

Festiwal rozpoczął się koncertem utworów na dwa klawesyny w wykonaniu studentów Scholi Cantorum w Bazylei: Weroniki Kłosiewicz i Nathana Mondry’ego. Oprócz dzieł obu Bachów – ojca i syna – zabrzmiał wspaniały, poruszający, a jednocześnie zabawny koncert skomponowany w tym roku przez Nathana Mondry’ego. Ten amerykański klawesynista zaprezentował następnego dnia recital muzyki angielskiej, wzbogacony o własne kompozycje i improwizacje na tematy zadane przez publiczność.  

Jan Sebastian Bach był bohaterem monograficznego recitalu Weroniki Kłosiewicz. Artystka przygotowała różnorodny program: od drobnych sinfonii i inwencji, przez Preludium i fugę e-moll, Toccatę G-dur aż do monumentalnej Suity angielskiej a-moll. Najmłodszy wykonawca – Maciej Skrzeczkowski – zakończył Festiwal recitalem muzyki francuskiej.

Młodzi muzycy zachwycili słuchaczy wirtuozerią i energią, a jednocześnie ogromną wrażliwością i nieodłącznym dla ich wieku romantyzmem gry. Koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Brawo dla Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej za stworzenie miejsca, w którym młode pokolenie muzyków może zaprezentować swój talent. Oby takich wydarzeń było jak najwięcej.

Beata Popis

 

Galeria Stara Prochownia, Warszawa, ul. Boleść 2 , 24-28 lipca 2018 r.

Program Letniego Festiwalu Klawesynowego:

24 lipca, godz. 19.00 – Double Basiliensis
25 lipca, godz. 19.00 – Nathan Mondry
26 lipca, godz. 19.00 – Weronika Kłosiewicz
27 lipca, godz. 19.00 – Double Basiliensis
28 lipca, godz. 19.00 – Maciej Skrzeczkowski

Program koncertów w materiałach do pobrania (poniżej).

Double Basiliensis (Weronika Kłosiewicz i Nathan Mondry)

Maciej Skrzeczkowski

Materiały do pobrania:
Koncert Double Basiliensis
Recital Nathana Mondry’ego
Recital Weroniki Kłosiewicz
Recital Macieja Skrzeczkowskiego