Sztuka opowieści. Włodzimierz Nowak

Od kilku lat w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej odbywają się skierowane do młodzieży z warszawskich szkół warsztaty dziennikarskie. Warsztaty realizowane są we współpracy z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Tegoroczną edycję poprowadzi Włodzimierz Nowak, reporter, autor książek, wykładowca w Polskiej Szkole Reportażu. Motywem przewodnim spotkań będzie “Sztuka opowieści”.

Jak wyciągnąć historię z człowieka? Jak znaleźć bohatera historii?
Jak zbierać materiał? Czy bohater boi się dyktafonu?
Jak pytać, jak słuchać? Czy rozmowa z bohaterem to psychoterapia?
Czy bohatera trzeba lubić? Jak pisać? Jak opowiadać?

Czy można ukryć informatora? Autoryzować czy nie?
Zapraszamy na warsztaty, które pomogą Wam znaleźć odpowiedzi!

 

Czy umiecie opowiadać? Czy wiecie jak ważne jest opowieść? Jak pomaga wyrazić siebie i zrozumieć drugiego, zapisać ginącą historię. Od tego czy umiemy opowiadać, zależy nasza społeczna codzienność, wzajemna komunikacja i jakość demokracji. 

Im więcej o sobie opowiemy, tym lepiej będziemy się rozumieć.
Bo to, co niewypowiedziane jest niebezpieczne, wraca zwykle jako nieporozumienie, wina, gniew, obsesja. 

Czego możemy nauczyć się od reportera?
Ryszard Kapuściński, którego czytał cały świat, podkreślał zawsze, że reporter występuje w imieniu tych wszystkich, którzy nie mogą zabrać głosu, bo są daleko od głównej sceny i mediów.

Codzienne newsy tylko pozornie przybliżają nam rzeczywistość. Tak naprawdę powodują efekt chaosu, mgły informacyjnej. Mamy codziennie mnóstwo informacji, ale coraz mniej rozumiemy. Reportaż pomaga zrozumieć, bo reporter jest tym szczególnym typem dziennikarza, który przekracza granice redakcji, biurka, telefonu, internetu. Jedzie w teren, spotyka się z drugim człowiekiem. Jest uważny. Bada sprawy z bliska i dłużej niż inni dziennikarze. Robi zbliżenie na rzeczywistość. I, co najważniejsze – opowiada o niej z perspektywy indywidualnego bohatera, jego przeżyć i emocji. To decyduje potem o sile przekazu.

Reporter to zawodowy opowiadacz prawdziwych historii. Nie nazywa rzeczywistości, nie próbuje jej zdefiniować, zamknąć w jakiejś tezie, jak to robią komentatorzy i publicyści. Nie mówi czytelnikowi: jest tak i tak. Nie rozstrzyga. Nie mówi jak należy rozumieć świat. Raczej tylko mądrze przywołuje rzeczywistość i podsuwa ją czytelnikowi licząc na jego wrażliwość. Bardziej pyta niż odpowiada. Zmusza do refleksji.

Dlatego w tych warsztatach dziennikarskich chciałbym przede wszystkim korzystać właśnie z reportażu jako sztuki opowiadania. Bo reportaż to nie tylko tekst, ale szkoła badania, opisu i rozumienia rzeczywistości. Sztuka słuchania i rozmowy. To też pewna postawa wobec świata, zakładająca podstawową otwartość i chęć zrozumienia innego.

Włodzimierz Nowak

 

Przed Wami wykłady, zajęcia warsztatowe, ćwiczenia, poznawanie wybitnych reportaży, dyskusje, próby dziennikarskie, praca w terenie, praca nad tekstem, wspólne redagowanie!
Zajmiecie się bliskimi Wam tematami: swoim najbliższym otoczeniem, codziennością miasta, sprawami rówieśników, historiami rodzinnymi.

My finansujemy Twój udział w warsztatach!

Termin warsztatów: 10, 17, 24 listopada i 1 grudnia 2018, godz. 10:00-14:00
Termin przyjmowania zgłoszeń: do 7 listopada 2018 r.
Wiek uczestników: 14-19 lat. Każdy uczestnik warsztatów przynosi na pierwsze spotkanie trzy propozycję tematów na swój pierwszy tekst.

Wypełnioną Kartę Uczestnika (wraz z klauzulą RODO) można wysłać drogą elektroniczną na adres info@scek.pl (w dniu rozpoczęcia warsztatów należy przynieść oryginał!) lub dostarczyć osobiście do Biura Organizacji (ul. Jezuicka 4, pokój 105) .

 

 

Włodzimierz Nowak, (1958) – reporter, przez ostatnie pięć lat kierował magazynem reporterów „Duży Format”. Współpracuje z Instytutem Reportażu. Co poniedziałek dla Telewizji Metro i Wyborczej TV prowadzi Studio DF, cykl rozmów wideo z reporterami (Ewą Winnicką, Anną Bikont, Katarzyną Surmiak-Domańską, Magdaleną Kicińską, Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Martinem Pollackiem, Cezarym Łazarewiczem, Wojciechem Jagielskim, Włodzimierzem Kalickim, Filipem Springerem. Reportażu uczył się od Małgorzaty Szejnert.
Jego „Obwód głowy”, zbiór tekstów o trudnym polsko-niemieckim sąsiedztwie zaliczany jest do kanonu klasyki polskiego reportażu. Książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2008, a jej niemieckie wydanie (Die Nacht von Wildenhagen) zdobyło Nagrodę Kulturalną im. George Dehio (2010). Na podstawie „Obwodu głowy” powstał w Teatrze Nowym w Poznaniu spektakl (premiera 2014).
Wykładowca w Polskiej Szkole Reportażu. W Europejskim Centrum Solidarności prowadzi warsztaty z reportaż „Metafora faktu”.
Laureat niemieckiej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2009 i Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego (2005) za cykl reportaży z Białorusi.
Druga książka reporterska „Serce narodu koło przystanku” opowiada o  polskiej transformacji i jej ofiarach. (Finał nagrody im. R. Kapuścińskiego 2009).
„Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda”, (nominacja do Nike 2017), to książka, która mierzy się z pytaniem czy w życiu można uciec. Czy ucieczka w ogóle jest możliwa? Obowiązkowa lektura dla tych, którzy uważają, że nie dość uważnie przerobiliśmy lekcję PRL. Książka dla wszystkich, szczególnie tych, którzy urodzili się na Ziemiach Zachodnich.
„Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania” (2017, współautor Violetta Szostak). Mariusz Szczygieł nazwał tę książkę „powieścią wywiadowaną”. To niezwykle szczera, dobrze zanotowana opowieść o biednym chłopaku z robotniczej dzielnicy Poznania, który po latach zostaje prezydentem swojego miasta. Jaśkowiak opowiada o przyjaźni z Jackiem Kaczmarskim, pierwszych lekcjach kapitalizmu u Jana Kulczyka i grzechach lat 90.  Książka polecana przez Agnieszkę Holland, Krystynę Jandę i Lidię Ostałowską.

 

Koordynator warsztatów:
Magdalena Kostrzewa
tel. 22 277 06 10, mkostrzewa@scek.pl

 

Pliki do pobrania:
Karta Uczestnika Warsztatów
Regulamin Uczestnika Warsztatów
Klauzula RODO