Władca mgieł

Joanna Krzysztoń, Grzegorz Rogala

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 14 czerwca – 13 lipca 2019
Wstęp wolny, galeria czynna codziennie w godz. 13:00-20:00
Wernisaż: 14 czerwca 2019, godz. 19:00

 

Władca mgieł to poetycki tytuł serii obrazów, którego interpretację autorka pozostawia odbiorcy. Przewodnią refleksją podczas malowania tego cyklu była myśl o nieostrości naszego postrzegania, ,,zamgleniu” poznania, które ma rozliczne przyczyny oraz konsekwencje wynikające z naszej ludzkiej kondycji.

Instalacja autorstwa Grzegorza Rogali, nosi tytuł Theia. W greckiej mitologii jest to imię jednej z Tytanid. Mężem Thei był jej brat Hyperion (bóstwo światła i astronomii) a ich dziećmi Helios (Słońce), Selene ( Księżyc) oraz Eos (Świt). W świecie współczesnej nauki Theia to hipotetyczna planeta o rozmiarach zbliżonych do Marsa. Naukowcy podejrzewają, że ok. 4,5 miliarda lat temu, u zarania dziejów, doszło do zderzenia Thei z Ziemią, którego skutkiem było powstanie naszego satelity – Księżyca. Struktura powierzchni naszej wersji Thei  powstała na bazie struktury obrazów Joanny.

 

 

 

Joanna Krzysztoń
Joanna Krzysztoń

Studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 1978, prac. Prof. J. Tarasina). W latach 1978-1981 była członkiem eksperymentalnego teatru  ,,Akademia Ruchu”. W latach 1995 – 2010 współpracowała z różnymi pismami poświęconymi urządzaniu wnętrz jako stylistka. W roku 2007 otrzymała stypendium Ministerstwa Sztuki i Dziedzictwa Narodowego.Współprowadziła galerię 2b+ R na ul. Bukowińskiej w Warszawie. Od ukończenia studiów głównym nurtem jej twórczości pozostaje malarstwo. W ostatnim okresie, dzięki współpracy artystycznej z mężem Grzegorzem Rogalą, tworzy również instalacje łączące malarstwo z efektami komputerowymi. Od 2011 lat prowadzi zajęcia z malarstwa w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej na wydziale Grafiki. W swoim dorobku ma ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Warszawie

 

 


Grzegorz Rogala

W latach 1976 -1981 studiował na wydziale operatorskim PWSF Tv i T w Łodzi. Był członkiem S.F.P., ZPAP Od 1988 prowadzi “Studio Rogala”, zajmujące się produkcją i postprodukcją filmową. Zrealizował bądź brał udział w realizacji ok. 800 projektów filmowych i reklamowych. Uhonorowany w 1996 nagrodą za animację komputerową  „Crakfilm”, Kraków. Od 8 lat zajmuje się czynnie filmem , fotografią i sztuką interaktywną. Prace w zbiorach MN w Warszawie, MN w Gdańsku, jak również w kolekcjach prywatnych we Francji, Nowej Zelandii, Niemczech, Holandii, Polsce . Autor nagrodzonych i wyróżnionych na festiwalach międzynarodowych filmów oraz instalacji interaktywnych: Za film „Linia” 1-sza nagroda na Festiwalu filmowym w Monachium, za film „Podniesienie” wyróżnienie na festiwalu filmowym w Bombaju, Indie, za instalacje interaktywną „Chopin” 1-sza nagroda na festiwalu mediów „Cho-Ping”, Zachęta, Warszawa. Za instalację „Traces” nagroda na festiwalu w Nowym Sadzie, Serbia. Zrealizował kilka scenografii wirtualnych dla Opery Kameralnej i Opery Królewskiej w Warszawie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 2010 roku prowadzi zajęcia z technik multimedialnych na WIT Warszawa według autorskiego programu. Doktorat z dziedziny intermedia na UAP w Poznaniu w 2014 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Galeria Stara Prochownia