Wizje czasu II – projekt artystyczny

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 25 lipca – 9 września 2019
Galeria czynna codziennie w godz.: 13:00-20:00, wstęp wolny
Wernisaż: 25 lipca 2019 (czwartek), godz. 18:30

 

Rozpoznaj wszystkie zjawiska jako iluzje:
Złudne, podobne do tęczy
lub odbicia księżyca na wodzie.
Wszystko, co postrzegamy,
Wszystko, co teraz wydaje się tak rzeczywiste
– Jakże może być realne, skoro się zmienia?

fragment cytatu „Stan Prawdy” Naropa

 

Projekt wystawy „WIZJE CZASU” to wydarzenie z zakresu konfrontacji sztuk wizualnych: fotografii, malarstwa, tkaniny artystycznej.

Ideą projektu jest pokazanie różnych sposobów postrzegania ulotności zjawisk
i tego co z zasady ugruntowane, nazwane i uporządkowane.

Jest to próba uchwycenia przemijalności tego, co otacza człowieka w wymiarze materialnym a przede wszystkim duchowym oraz dotknięcia rzeczy „złudnie racjonalnych”, „namacalnych” a także logicznie niezrozumiałych czy niekompletnych.

Wnikamy do wymiarów czasoprzestrzeni: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, wypełniamy wzajemne relacje międzyludzkie w Grupowym Śnieniu.

Podjęty temat obrazuje zagadnienie przez pryzmat doświadczeń i różnorodną wrażliwość artystów, dotykając delikatnych materii, drażliwych tematów, będących zapomnianymi, niechcianymi czy kontrowersyjnymi.

Ukazuje i podkreśla, że wszystko jest ze sobą połączone, zależne oraz uwarunkowane.

„WIZJE CZASU” ujawniają płynną i niedostrzegalną granicę pomiędzy widzeniem tego co „nieuchwytne” i zobaczeniem tego co „oczywiste”.

„WIZJE CZASU” pozwalają nam wniknąć w sen, w rzeczywistość i w nierzeczywistość umysłu.

 

A.T.

Oryszyn Alexit logo

Artyści biorący udział w „Wizjach Czasu II”

Joanna Ćwik – fotografia,
Bożena Kuzio Bilska – tkanina artystyczna,
Paweł Nowakowski – rysunek,
Oryszyn – malarstwo,
Agnieszka Potucha – grafika warsztatowa,
Krzysztof Ryfa – malarstwo,
Aleksandra Alexit Tropisz – grafika cyfrowa,
Joanna Wyrostkiewicz – rzeźba.

 

 

   

Joanna Ćwik

Jestem architektką krajobrazu. Fotografuję od kilkunastu lat. Tworzę fotografie przyrodnicze oraz artystyczne – w znacznym zakresie realizowane poprzez kompozycje abstrakcyjne.

Inspiruje mnie przede wszystkim przyroda, podziwiam zarówno jej delikatny urok zmienności, nietrwałości, jak i potęgę niszczycielskiej siły odzyskiwania.

Swoje fotografie i fotografiki prezentowałam na wystawach zbiorowych i indywidualnych m. in. w Warszawie, Łodzi, Otwocku i Dęblinie.

 

Bożena Kuzio Bliska       Bożena Kuzio Zaślubiny jedwab malowany wystawa Zadośćuczynienie
Bożena Kuzio Bilska
http://bozenakuzio.pl
Facebook: Bożena Kuzio-b
e-mail:  bozenakuzio@tlen.pl

Studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu na Wydziale Scenografii i Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa na tkaninie u prof. Wojciecha Sadleya. Należy do ZPAP.

Twórczość w obszarze malarstwa sztalugowego, malarstwa na jedwabiu, tkaniny unikatowej, grafik cyfrowych, scenografii.

Brała udział w 200 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami, 15 wystawach indywidualnych, w międzynarodowych plenerach malarskich i tkackich, wystawach pokonkursowych i poplenerowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych (m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) oraz  w kolekcjach prywatnych krajowych i zagranicznych.

W swojej twórczości odwołuję się do własnych przemyśleń, z wyobraźni powstają pejzaże będące próbą zapisu wrażeń, napotkanych kolorów, rytmów, kształtów, z natury czerpię to co może zainspirować i poruszyć wyobraźnię: kształt, barwę, czy ulotne wrażenie światła, zapamiętany pejzaż czy postać. Prace mają charakter abstrakcyjny i zbudowane są z przenikających się wzajemnie płaszczyzn barwnych. 

 

       
Paweł Nowakowski
artysta plastyk
Łódź, ul. Sienkiewicza 59/46
Tel.601932187

Działalność artystyczna w zakresie:
– rysunek i malarstwo
– reżyseria
– scenografia
– działania wizualne w obszarach: dźwięku, ruch i światła w budowanej przestrzeni,
tworzących kompozycję plastyczne przy zastosowaniu: rysunku, malarstwa, rzeźby,
fotografii, ruchu postaci.

W mojej twórczości interesuje mnie to co powstanie na kartonie płótnie lub w innym wymiarze, który daje możliwość poszukiwania i tworzenia.
W rysunku kiedy powstają pierwsze ślady kresek, przenikanie ich układów, ich form
odwołujących się tylko do wyobraźni, do szukania, poszukiwania ich znaczeń, ale tylko moich znaczeń,
które przywołują zjawiska obserwacji, wspomnień, przemijania czasu.
Jest to proces budowanie emocji i inspiracji: człowiekiem, muzyką, naturą i próbą łączenia tego w realizowanej kompozycji.
Jest to działanie zmysłów, postrzegania świata, reakcji na rzeczywistość, przez pryzmat odczuć, doznań i emocji.

 

    Oryszyn - Bezsilna
Oryszyn
WWW.ORYSZYN.EU
e:mail: oryszyn@wp.pl

Zajmuje się głównie malarstwem olejnym, akrylowym i akwarelowym. Wykształcenie artystyczne uzyskała w ASP w Łodzi, ale wcześniej ukończyła Architekturę Krajobrazu w Warszawie. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju jak i za granicą, współzałożycielką grupy malarskiej „KIERUNEK”. Razem z Aleksandrą Alexit Tropisz jako Przestrzeń Dla Sztuki organizuje artystyczne wydarzenia. Należy do ZPAP.

Malarstwo jest dla mnie wizualną formą wypowiedzi, sposobem komunikacji ze światem zewnętrznym, efektem odczuwania, osobistego przeżywania emocji wynikających z obserwacji otaczającego nas świata. W swoich pracach szukam równowagi między ekspresją a formą. Inspiruje mnie krajobraz, ale malowany syntetycznie dzięki czemu przechodzę w odmieniony wizerunek świata. Inna ścieżka to świat doznań wewnętrznych i obrazowanie stanów niematerialnych na płótnie, co jest zaproszeniem do ich identyfikacji. Moje obrazy emanują energią, zachowując ważną dla mnie szczerość i autentyczność. Emocje oraz uczucia, które się pojawiają decydują o wyborze kolorów i narzędzi użytych do tworzenia obrazu. Malując zawsze chcę pokazać coś ważnego, w odpowiedni dla mnie sposób.

 

     Agnieszka Potucha, bez tytułu
Agnieszka Potucha
Facebook: Przebitki Odbitki

Zajmuje się głównie grafiką warsztatową. Realizuje cykl prac pod nazwą „Przebitki Odbitki”, które są wystawiane na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Przebitki Odbitki  to opowieść o tym co stanowi odbicie rzeczywistości w której tkwimy na co dzień oraz tym, co daje o sobie znać formie przebitek do tej tzw. obiektywnej rzeczywistości.

 

Krzysztof Ryfa zdj.wlasne     Krzysztof Ryfa
Krzysztof Ryfa

Urodzony w 1959 roku w Jeleniej Górze. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, okręg poznański. Malarz, pedagog, założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim. Kurator wystaw, animator kultury, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych, laureat wielu nagród i wyróżnień. W 2018 roku z okazji rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości, zorganizował międzynarodowe sympozjum malarsko-rzeźbiarskie obejmujące prelekcje zaproszonych gości z artystycznych ośrodków uniwersyteckich oraz pracę twórczą. Sympozjum zorganizowane ze środków Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa Miasta Ostrowa Wielkopolskiego uwieńczone zostało wystawą zbiorową pt. „Barwy Wolności“.

 

        Aleksandra Tropisz
Aleksandra Tropisz
– pseudonim artystyczny Alexit.

Ukończyła Akademię Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej na wydziale artystycznym oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych m.in fotografią, grafiką.

W zasięgu zainteresowań Alexit pozostaje człowiek i jego relacje z innymi. Głównym tematem jej prac jest mroczna, nieoczywista i tajemnicza czy budząca grozę strona umysłu człowieka.

Współtworzy wraz z Oryszyn nieformalną grupę PRZESTRZEŃ DLA SZTUKI oraz należy do grupy malarskiej KIERUNEK.

 

J.Wyrostkiewicz      J. Wyrostkiewicz
Joanna Wyrostkiewicz
Facebook: Joanna Beata Wyrostkiewicz-Wasilka 

W 2015 roku uzyskałam tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, broniąc aneksy z Malarstwa i Medalierstwa.

Moją codzienność wypełnia wychowywanie niepełnosprawnej córki oraz praca twórcza i charytatywna.

Moje prace można obejrzeć w przestrzeni publicznej: m.in. w Centrum Rehabilitacji i Edukacji TPD „Helenów” czy Muzeum Sue Ryder w Warszawie. Cyklicznie pokazuję swoje prace na wystawach zbiorowych, indywidualnych oraz uczestniczę w plenerach twórczych.  Z moimi artystycznymi działaniami można na bieżąco zapoznawać się za pomocą mediów społecznościowych. 

Jestem założycielem i dyrektorem prywatnego Muzeum Artystów Polskich z siedzibą w Sulejówku.

 

Fotorelacja z wernisażu:

 

 

 

 

 

 

 

Wizje czasu II - Galeria Stara Prochownia