Spektakl „Spólnota” Teatr Układ Formalny

Zapraszamy na spektakl Teatru Układ Formalny, zatytułowany „Spólnota” 

1 grudnia 2019, godz. 18:00 | Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 |
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: drogą mailową pod adresem rezerwacja@scek.pl
W tytule maila prosimy wpisać hasło „Spólnota” a w treści maila imię, nazwisko osoby rezerwującej miejsca oraz liczbę wejściówek.

Opis spektaklu:
W XX-leciu międzywojennym działało w Polsce ponad 15 tysięcy spółdzielni. Był to ogromny ruch napędzający gospodarkę, skierowany na integrację i niwelowanie podziałów społecznych. Podziałów, które dominowały w społeczeństwie złożonym z trzech dzielnic, w kraju zniszczonym wojną, powoli odbudowującym swoją niepodległość. Poradnia świadomego macierzyństwa założona przez Boya-Żeleńskiego i Irenę Krzywicką, samorządowe szkoły zakładane przez Janusza Korczaka czy Liga Kooperatystek. To tylko niektóre działania wyprzedzające swoją epokę, które już sto lat temu upominały się o równościowe prawa, o które dzisiaj wciąż trzeba walczyć.

Spektakl „Spólnota” przenosi widza do początku lipca 1928 roku, w sam środek wielkiego święta — Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Ulice polskich miast wypełniały wtedy tysiące Polek i Polaków niosących tęczowe flagi symbolizujące jedność i postęp. Śpiewano pieśni, odbywały się debaty, naukowe odczyty oraz pokazy sztuk spółdzielczych. Bywały i zamieszki. Spółdzielczość, jak każda wielka idea, miała swoich przeciwników, zarówno z lewej jak i z prawej strony sceny politycznej.

„Spólnota” opiera się na demokratycznej zasadzie współpracy aktorów i widzów tworzących widowisko. Uczestnictwo polegające na współdziałaniu pozwala na praktyczne sprawdzenie historycznych założeń idei kooperatyzmu.Teatralne spotkanie współczesności z przeszłością zadaje pytanie o stan naszego społeczeństwa. Czym dzisiaj jest wspólnota? Czy warto brać odpowiedzialność za to co wspólne?

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 14. ROKU ŻYCIA

DRAMATURGIA: Piotr Froń
REŻYSERIA: Marta Streker
KONCEPCJA, II REŻYSER: Przemysław Furdak
SCENOGRAFIA: Katarzyna Anna Leks
KOSTIUMY: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
MUZYKA: Tymoteusz Witczak
KONSULTACJA HISTORYCZNA: Kamil Borecki
OBSADA: Igor Kujawski (gościnnie), Agata Obłąkowska (gościnnie), Karolina Micuła (gościnnie), Wiktoria Czubaszek , Adam Michał Pietrzak, Przemysław Furdak
KIEROWNIK PRODUKCJI: Piotr „Melchior” Torchała
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 90 minut
PREMIERA: 3 listopada 2018 roku; Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PARTNERZY: Urząd Miasta Wrocławia, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Centrum Historii Zajezdnia, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń”

"Spólnota" Teatr Układ Formalny