Odeszła Gabryella Miłowska-Moląg

Żegnamy wspaniałą Koleżankę,
pełną uroku i łagodności, zawsze uśmiechniętą i życzliwą, pełną optymizmu, o wyrazistej osobowości artystycznej i ujmującym sposobie bycia.
Talent kreacyjny, pomysłowość i skuteczność, wielobarwność i energia to szczególne cechy, którymi Gabrysia wyróżniała się w działaniu. Zawsze chętnie podejmowała współpracę i niosła pomoc oraz wsparcie, gdy było to potrzebne.  

Gabrysiu, będzie nam brakowało Twojego uśmiechu i Twoich roztropnych słów, pełnych spokoju i pogody ducha. W pamięci drga jeszcze witalność i różnokolorowość Twojej ostatniej wystawy w Starej Prochowni: Arrivals/Departures.

Choć tym razem odeszłaś od nas na dobre, to my zachowamy w pamięci o Tobie wszystko co najlepsze!

 

Ostatnia wystawa naszej Koleżanki: Arrivals/Departures miała miejsce w Galerii Stara Prochownia SCEK w 2018 roku.

Gabryella Miłowska ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała w  pracowniach prof. prof. Tadeusza Dominika, Jana Tarasina i Wojciecha Sadleya (aneks z tkaniny unikatowej).  Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki.  W 1990 r. przebywała na trzymiesięcznym stypendium we Francji w Berck sur Meer, oraz na siedmiomiesięcznej rezydencji w Ligornetto w Szwajcarii (1992 -1993r.)  W 2005 roku uczestniczyła w plenerze artystów w Vellano w Toskanii na zaproszenie Krzysztofa Musiała. Wystawiała indywidualnie od 1984 r. (22 wystawy w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Essen, Locarno), brała udział w licznych zbiorowych krajowych i zagranicznych przeglądach malarstwa, poczynając od „Co słychać” (dawne Zakłady Norblina, 1987), „Świeżo malowane” (Zachęta, 1988) i „Ekspresje i ekspresjonizmy” (Muzeum Narodowe w Warszawie,1990), „Polish Art”, (Lucca, Włochy, 1993), „Motyw ludzki”, (Arhus, Dania, 1995). Była autorką projektów kostiumów do kilkunastu widowisk muzycznych z udziałem młodzieży, autorką ilustracji książkowych i projektów graficznych. W latach 1982 – 1983 pracowała jako asystent scenografa i kierownik pracowni scenograficznej w Operze Narodowej. Od 1993 roku pracowała na rzecz warszawskiej oświaty, popularyzacji sztuki i promocji artystów – jako nauczyciel i wicedyrektor w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, od 2016 roku jako dyrektor Państwowego Ogniska Artystycznego „Nowolipki” w  Warszawie.

Są takie miejsca, gdzie zatrzymuje się czas. Stan zawieszenia między ziemią a niebem, gdzie doświadczamy siebie jak nigdzie indziej, gdzie odczuwany swoją istotę poza naszym określeniem w czasie i miejscu, poza wszystkim co nazwane. Towarzyszy temu poczucie pustki, samotności i wewnętrznej nieskończonej przestrzeni. Ukośnik pomiędzy Arrivals i Departures najlepiej określa to miejsce, stan pomiędzy „tu i teraz” i tym „co przed nami”. W takim „pomiędzy” powstaje moja malarska rzeczywistość. Zamyślenie, zagapienie, odlot, ułamki sekund, lśnienia, wjazdy, przypływy, wrażenia tego niewidzialnego –  to staram się namalować, to „maluje się” i chwyta w formę gest i barwę.  Powrót do „tu i teraz” porządkuje obraz i nadaje rzeczy  malarskie bytowanie, by znów odlecieć, poczuć nienazwane i ponownie zobaczyć.

Gabryella Miłowska