Maria Waliszewska-Bendek “Liczenie umarłych drzew” – malarstwo

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2, Stare Miasto
Czas trwania wystawy: 18 lutego – 20 marca 2021
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny
Galeria nieczynna od 15 marca 2021 do odwołania


Maria Waliszewska-Bendek
studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła w 1976 roku na wydziale malarstwa, w pracowni Krystyny Łada-Studnickiej. W 1977 roku była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1978-79 studiowała w Studium Scenografii ASP u prof. Józefa Szajny przy Teatrze Studio w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe i pastelowe. W latach 1975-2014 miała ponad trzydzieści wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz była współautorką wielu wystaw zbiorowych.

Wystawa Liczenie umarłych drzew Marii Waliszewskiej-Bendek jest kontynuacją poprzednich wystaw: Powracające pejzaże (2014) oraz Okna świata (2018) prezentowanych w Muzeum Ziemi PAN.

Na wystawę składają się abstrakcyjne kompozycje inspirowane problemami współczesnego świata. Abstrakcja jak uważa autorka pozwala najskuteczniej zamknąć czy zewidencjonować na płaszczyźnie obrazu to poczucie straty i chaos współczesnego świata.

„Zmiany klimatyczne spowodowane nieodpowiedzialną i dewastacyjną działalnością człowieka powodują klęski żywiołowe  – niszczą świata, ludzi i przyrodę. Ziemia choruje i wymaga ratunku – konkretnych decyzji i działań. Pejzaże (…) zmienią się bezpowrotnie i marnieją. Dramatyczne obrazy ścinanych drzew w Puszczy tkwią w głowach wywołując grozę i lęk o przyszłość. Powietrze, którym oddychamy zabija nas. Cały ten chaos dookoła stawia pytania o rolę artysty wobec obecnych problemów. Dążąc do uporządkowania i klarowności tych treści na obrazach poszukuję poczucia sensu i równowagi. Abstrakcja najskuteczniej pozwala mi zawrzeć na płaszczyźnie te wszystkie lęki i koszmary. Tak skonstruowana ekspozycja stwarza widzowi szansę na bardziej wnikliwe poznanie mojej twórczości, myślenia i przesłania.” (Maria Waliszewska-Bendek fragment tekstu do wystawy Powracające pejzaże).

 

ZASADY ZWIEDZANIA GALERII  W OKRESIE PANDEMII COVID-19

W związku z obecną sytuacją epidemiczną COVID-19 prosimy o stosowanie się do następujących wymagań:

  • dezynfekcja rąk,
  • zasłanianie ust i nosa,
  • zachowanie minimum 1,5 m odległości pomiędzy osobami zwiedzającymi.

Dziękujemy za wyrozumiałość.