Teatralna Wiosna w Stołecznym Centrum

W roku szkolnym 2020/2021 odbywają się Wiosenne Warsztaty Teatralne Młodych jako tegoroczna kontynuacja Warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych.
WWTM to cykl warsztatów teatralnych i performatywnych dla młodzieży aktywnie uczestniczącej w zajęciach artystycznych w SCEK.
Warsztaty prowadzą osoby z warszawskiego środowiska teatralnego.

Harmonogram warsztatów:
7 i 8 maja 2021 r., Stanisław Dembski, Katarzyna Lasota, Aleksandra Gajek, Teatr Pijana Sypialnia
14 i 15 maja 2021 r., Dorota Ogrodzka, Radosław Kaliski, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
21 i 22 maja 2021 r., Justyna Sobczyk, Justyna Wielgus, Teatr 21.

Opis odbytych warsztatów:

7-8 maja 2021 r., Stanisław Dembski, Katarzyna Lasota, Aleksandra Gajek, Teatr Pijana Sypialnia
Warsztaty odbyły się w dwóch pracujących równolegle grupach: na scenie w Starej Prochowni SCEK i na Scenie Staromiejskiej SCEK.
Punktem wyjścia do warsztatów był tekst “Osmędeusze” M. Białoszewskiego oraz spektakl o tym samym tytule Teatru Pijana Sypialnia.
Warsztaty składały się z elementów gry aktorskiej, tworzenia etiud, a także ćwiczeń warsztatowych: ekspresja ruchu, wymowa, ćwiczenia oddechowe.

14-15 maja 2021 r., Dorota Ogrodzka, Radek Kaliski, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
Warsztaty odbyły się w dwóch pracujących równolegle grupach: na scenie w Starej Prochowni SCEK i na Scenie Staromiejskiej SCEK.
Warsztaty dotyczyły działania performatywnego.
Temat przewodni: PERFORMATYWNE ALFABETY SPOŁECZNE.

Osoby uczestniczące w warsztatach poznały podstawowe narzędzia i możliwości, jakie daje sytuacja zbudowana na żywej obecności człowieka, na scenie, w kontakcie z drugim człowiekiem.
Wspólnie testowały granice tego, co „grane” i tego, co „naturalne”, podejmowały akcje z użyciem ciała, głosu, przestrzeni, energii grupowej. Sprawdzały, czy teatr i działania performatywne nadają się do opowiadania o interesujących nas sprawach społecznych i publicznych.
Ponadto każda z osób uczestniczących w warsztatach mogła zbudować własną akcję performatywną za pomocą poznanego „alfabetu”.

21-22 maja 2021 r., Justyna Sobczyk, Justyna Wielgus, Teatr 21
Warsztaty składały się z dwóch części:
I) Norma, normalny, nienormalny, jesteś normalny/a?
Podczas warsztatu grupa pracowała performatywnie z kategorią normy i nienormalności.
Sprawdzała, co norma z nami robi, jakie pola oczekiwań wobec nas wyznacza i co robi z ludźmi, którzy się w niej nie mieszczą.
Spróbujemy wspólnie namierzyć i teatralnie przeprowadzić teatralne badanie nad normą, szukając bezpiecznej i twórczej przestrzeni dla siebie.
II) Historie ciała
Grupa przypatrywała się ciału jak krajobrazowi, który skrywa w sobie wielość kształtów, natur, historii, wyglądów, sposobów poruszania się i wyrażania siebie. Badała również spojrzenie. Czym i jakie ono może być. A także to, w jaki sposób patrzymy na różne ciała, od których odwracamy wzrok, a w które się wgapiamy? I czy naprawdę istnieje jedno idealne ciało?