Wakacyjne Laboratorium Dziennikarskie
FILM * LITERATURA *DYSKUSJA
Kontynuacja Laboratorium Dziennikarskiego,
które w swojej lżejszej – wakacyjnej formule
– będzie miało w programie przeglądy filmowe:
- Autorskie kino Andrzeja Wajdy
Mistrzowskie ekranizacje, adaptacje, inscenizacje wybitnych dzieł literackich i lektur szkolnych
Szczegółowy program poniżej.
Terminy:12-16.07, godz. 12:00-16:00 - Słynne dokumenty Macieja J. Drygasa
– profesora łódzkiej Filmówki
Szczegółowy program poniżej.
Terminy: 20-22.07, godz. 12:00-16:00 - Arcydzieła polskiej animacji
Szczegółowy niebawem!
Terminy: 27-29.07, godz. 12:00-16:00
Prowadząca:Bożena Dudko
Miejsce: ul. Jezuicka 4, sala kinowa
Wiek uczestników zajęć: 13-19
Zapisy: FORMULARZ ZGŁOSZENIA
ARCYDZIEŁA POLSKIEJ ANIMACJI
od „Nowego Janka Muzykanta” Jana Lenicy (1960, 10’38”)
do pełnometrażowego filmu „Jeszcze dzień życia”
Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente (2018; 86″)
na podstawie słynnej książki Ryszarda Kapuścińskiego.
Podczas trzydniowego przeglądu zobaczymy m.in. „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego (1980; 8 min.) – metaforyczną historię o ludzkim życiu i przemijaniu, która została nagrodzona – pierwszym i jak dotąd jedynym dla polskiej animacji – Oscarem dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego w 1983 roku oraz nominowaną do Oscara „Katedrę” Tomka Bagińskiego (2002; 6’20”).
Wysłuchamy wykładu Marcina Giżyckiego „Animacja filozofująca. O złotych latach polskiego filmu animowanego”, który przypomni największe dokonania polskich animatorów i animatorek z okresu świetności tzw. polskiej szkoły animacji, czyli z końca lat 50. XX wieku i dwóch następnych dekad.
Będziemy rozmawiać o twórczości m.in. Piotra Dumały (rocznik 1956), prof. łódzkiej Filmówki, którego filmy, inspirowane wielką literaturą: „Łagodna”, Zbrodnia i kara”, „Kafka”, należą do kanonu światowej animacji, a także o nominowanym do Oscara „Twoim Vincencie” Doroty Kobieli i Hugha Welchmana (2017; 90 min) – pierwszej pełnometrażowej animacji malarskiej.
Dr hab. Marcin Giżycki (rocznik 1951) – historyk sztuki i filmu, krytyk, reżyser. Profesor w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Wykładowca w Rhode Island School of Design w Providence (USA). Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu. Autor książek z zakresu historii sztuki i filmu.
Dziękujemy Panu Jarosławowi Sawko z Platige Image SA – producentowi „Katedry” Tomka Bagińskiego i filmu „Jeszcze dzień życia” – za zgodę pro publico bono na pokaz tych arcydzieł polskiej animacji w ramach zajęć Wakacyjnego Laboratorium Dziennikarskiego.
Zapisy: FORMULARZ ZGŁOSZENIA