“Żeby nie było śladów” – pokaz edukacyjny filmu

07 października 2021 roku w Kinotece odbył się pokaz edukacyjny dla dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, animatorów kultury, pedagogów szkolnych najnowszego filmu ,,Żeby nie było śladów” w reż. Jana P. Matuszyńskiego („Ostatnia Rodzina”, „Król” – serial).

Film fabularny Żeby nie było śladów oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego ŁazarewiczaŻeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej na całym świecie nagrodami „Ostatniej Rodziny” i serialu „Król”, a za produkcję odpowiada Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, producenci nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Autorką scenariusza do filmu „Żeby nie było śladów” jest Kaja Krawczyk-Wnuk. W projekcie wzięli udział również stale współpracujący z Janem P. Matuszyńskim twórcy.

Rutynowe zatrzymanie w centrum Warszawy, które zakończyło się tragedią. Zbrodnia, która poruszyła cały naród. W maju 1983 roku władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zaangażowały cały swój aparat państwowy – Służbę Bezpieczeństwa, milicję, media, prokuraturę i sądy, aby za wszelką cenę i w majestacie prawa uchronić winnych śmierci Grzegorza Przemyka od jakichkolwiek konsekwencji.

Spotkanie rozpoczął Cezary Łazarewicz, autor reportażu ,,Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. 

Po projekcji filmu nastąpiła rozmowa z gościnią Elżbieta Ficowską, która opowiedziała o wydarzeniach z lat. 80-tych ukazanych w filmie, rodzinie Grzegorza, Barbarze Sadowskiej i rzeczywistości PRL. Rozmowę poprowadził Artur Wolski.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Entropia słowa, Kino Świat i Kinoteka.