Festiwal Sztuka Działa – IX edycja 20 listopada – 11 grudnia 2021 roku

Sztuka Działa na ucho.

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest interaktywnym eksperymentom dźwiękowym oraz szeroko rozumianej sztuce dźwięku. Czy dźwięk można poczuć? Czy można go zobaczyć? Czy można go złapać?

Muzykę możemy zaprogramować tak, aby służyła do oznaczania terytorium i tworzenia własnych wersji przestrzeni. Przestrzenie te, można dowolnie moderować pozornie nieinwazyjnie wpływając na nasze zachowania za pomocą odpowiednio dobranych dźwięków. Tegoroczny Festiwal poruszy więc przede wszystkim tematy ekologii dźwięku oraz architektury dźwiękowej zmuszając odbiorców do refleksji nad koniecznością odpowiedzialnego projektowania przestrzeni akustycznej w dużym mieście. Pytanie o dźwięk będzie także pytaniem o ciszę, w której on rozbrzmiewa.

Cztery grupy warsztatowe będą pracowały nad tematem dźwięku w wybranym nurcie artystycznym. Każda grupa przygotuje finalne pokazy, które zaprezentujemy w sobotę, 11 grudnia 2021 roku, w siedzibie Starej Prochowni SCEK.

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie jesteśmy zmuszeni przełożyć niektóre wydarzenia lub ograniczyć się do pokazów zamkniętych.
Daty premier pracy poszczególnych grup będą podane w późniejszym terminie. 

Program Festiwalu:

Warsztaty dla uczestników indywidulnych:

1. Warsztaty tworzenia instalacji dźwiękowych

Prowadzenie: Ewa Hiller, Katarzyna Moszczyńska

Wiek uczestników i uczestniczek: 16 – 19 lat

Liczba miejsc ograniczona. 

Obowiązują zapisy przez FORMULARZ. 

Podczas warsztatów dogłębnie i analitycznie skupimy się na zjawisku jakim jest dźwięk. Wspólnie spojrzymy na niego pod kątem praw fizyki, zaznajomimy się z podstawami akustyki oraz przejdziemy przez klasyfikację istniejących już instrumentów muzycznych, aby finalnie móc świadomie stworzyć swoją własną, eksperymentalną propozycję nowego instrumentu.

Na pierwsze zajęcia zaprosimy aktywnie działającego muzyka, który podzieli się z nami swoją wiedzą oraz zaprezentujemy niecodziennie rozwiązania na żywo takie jak teremin. Zastanowimy się również nad projektowaniem dźwięków, jakie dźwięki wydają urządzenia, jak człowiek projektuje dźwięki w przestrzeni publicznej, cyfrowej i domowej. Bez teorii nie da się w końcu projektować!

Następne zajęcia poświęcimy już w całości na doświadczanie dźwięków. Będziemy poszukiwać ich w różnych miejscach i wyostrzać słuch przy wsparciu szeregu ćwiczeń pozwalających usłyszeć świat ożywiony i nieożywiony w nowy sposób. Nasze instrumenty powstaną z nietypowych materiałów i możliwe, że nie będą w żadnym stopniu przypominać istniejących już rozwiązań!

Naszym ostatecznym celem jest stworzenie jednej, wielkiej instalacji dźwiękowej oraz przygotowanie spektaklu muzycznego, podczas którego zagramy na niej wspólny koncert!

Zajęcia prowadzone w wersji hybrydowej + przygotowanie instalacji.

Terminy spotkań:

20.11 – 10.00-13.00
24.11 – 17.00- 19.00
27.11 – 10.00- 13.00
01.12 – 17.00 – 19.30
04.12 – 10.00 – 13.00
08.12 – 17.00 – 19.30

montaż wystawy: 10-11.12.2021

PREMIERA EFEKTÓW PRACY WARSZTATOWEJ:
POKAZ ZAMKNIĘTY. 

Czas trwania wystawy: 13 grudnia 2021 – 19 stycznia 2022.
Zapraszamy do odwiedzania wystawy zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym – ul. Jezuicka 4.

2. Warsztaty performatywno – muzyczne

Prowadzenie: Tomasz Daszczuk

Wiek uczestników i uczestniczek: 14-18 lat

100 PYTAŃ O DŹWIĘK. Opera/instalacja.

Praca warsztatowa będzie opierać się na słuchaniu, rejestrowaniu i komponowaniu/projektowaniu struktur teatralno-muzycznych. Treścią spotkań będą Wspólne spacery dźwiękowe, eksperymenty dźwiękowe z wykorzystaniem różnych materiałów, własnego ciała, odsłuchiwanie inspirujących prac artystów zajmujących się dźwiękiem, wspólne tworzenie przestrzeni do finałowego odsłuchania – 100 PYTAŃ O DŹWIĘK. Opera/instalacja.

Terminy spotkań:

8.10, 15.10, 22.10, 29.10, 5.11, 12.11, 19.11, 26.11, 3.12, 10.12.

PREMIERA:
PRZEŁOŻONA. Datę premiery podamy w późniejszym terminie. 

3. Jak turyści słyszą Warszawę? Warsztaty reportażu radiowego

Prowadzenie: Jacek Szczepanek

Wiek uczestników i uczestniczek: 16 – 19 lat

Liczba miejsc ograniczona. 

Obowiązują zapisy przez formularz. 

Stare Miasto to pod względem dźwiękowym specyficzne miejsce. Nie ma ruchu samochodowego, a turyści rozmawiają w dziesiątkach języków. A jak oni to słyszą? Czy w zagranicznych uszach Warszawa ma jakieś szczególne brzmienie?

Podczas warsztatów stworzymy na ten temat reportaż dźwiękowy.

Posłuchamy dobrych reportaży, nauczymy się nagrywać, wymyślimy pytania, przeprowadzimy wywiady, zmontujemy je i zorganizujemy premierę.

Czego się nauczysz?

  • uważnego słuchania i poszukiwania dźwiękowych inspiracji
  • tworzenia nagrań terenowych (field recording)
  • kreowania dźwiękowych opowieści
  • pracy z mikrofonem i rekorderem w terenie
  • montażu dźwięku
  • tworzenia różnego typu form dźwiękowych

Terminy spotkań:
20 listopada – 10:00 – 16:00
27 listopada – 10:00 – 16:00
4 grudnia – 10:00 – 16:00
7-9 grudnia –  (godziny do ustalenia w zależności od potrzeb uczestników)

PREMIERA EFEKTOW PRACY WARSZTATOWEJ:
PRZEŁOŻONE. Datę premiery podamy w późniejszym terminie. 

4. Produkcja eksperymentalnego dźwięku – warsztaty

Prowadzenie: Piotr Zalewski

Celem zajęć jest „usłyszenie miasta” i nagranie jego dźwięków tak, aby później przygotować utwór oparty na tym zapisie. Uczestnicy warsztatów będą poszukiwać dźwięków na: przystankach, w środkach komunikacji miejskiej, na przejściach dla pieszych, w restauracjach oraz innych zakątkach aglomeracji miejskiej. Uczestnicy  wykorzystają zdobytą dotychczas wiedzę z zakresu realizacji nagrań muzycznych. Podczas warsztatów będą korzystali z nowoczesnych narzędzi wirtualnych, miksera, samplera, syntezatora, rejestratorów dźwięku. Prowadzący warsztat ukaże uczestnikom szeroki zakres technik i rozwiązań z jakich obecnie korzysta się przy tworzeniu muzyki elektronicznej oraz realizacji dźwiękowej, instalacji dźwiękowych, map dźwiękowych. Podczas warsztatów będą korzystać w głównej mierze z jednego z najbardziej popularnych i jednocześnie z najlepszego programu Ableton Live oraz szeregu plug in-ów i innych platform DAW. Finalnie uczestnicy zaprezentują swoje kompozycje podczas koncertu, który odbędzie się 11.12.2021 w Starej Prochowni SCEK.

PREMIERA EFEKTOW PRACY WARSZTATOWEJ:
PRZEŁOŻONE. Datę premiery podamy w późniejszym terminie. 

 

PROGRAM WTYDARZEŃ FESTIWALOWYCH DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH SZKOLNYCH:

1.  Pokaz filmu “Rozumiemy się bez słów” w ramach Festiwalu SZTUKA DZIAŁA 2021

Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół ponadpodstawowych do udziału w pokazie filmowym, który odbędzie się 9 grudnia 2021 roku o godz. 13.30 w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej (ul. Jezuicka 4).

Podczas spotkania wspólnie obejrzymy film “Rozumiemy się bez słów” (reż. Eric Lartigau, 2015).

Po projekcji filmu nastąpi rozmowa z aktorką Olgą Bończyk.

Rozmowę z gościem spotkania poprowadzi Artur Wolski.

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Wydarzenie jest finansowane z budżetu m. St. Warszawy.

Opis filmu:
Państwo Belier są uroczy. Dobrzy sąsiedzi, kochający rodzice, pracowici przedsiębiorcy. I jeszcze jedno: oni i ich syn są niesłyszący, i tylko ich córka, nastoletnia Paula, urodziła się bez tej niepełnosprawności. Od zawsze więc jest ich naturalnym łącznikiem ze światem dźwięków, niezastąpionym przewodnikiem i pomocnikiem w codziennym życiu. Teraz osiągnęła wiek, gdy dzieci zaczynają wyfruwać z gniazd, szukać swojego miejsca w świecie. Kiedy nauczyciel muzyki odkrywa w niej wielki talent wokalny i proponuje prestiżową szkołę muzyczną w Paryżu, Paula musi podjąć życiową decyzję. Czy może zostawić najbliższych i ruszyć w nieznane?


2.  MIASTOFONIE – Pokaz dźwiękowy + warsztat w instalacji

Lekcja edukacyjna dla grup zorganizowanych licealnych.
W celu zarezerwowanie miejsc dla grup prosimy o wypełnienie FORMULARZA.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zapraszamy klasy licealne do udziału w zajęciach edukacyjnych MIASTOFONIE.

Miastofonie to interaktywna instalacja dźwiękowa, będąca próbą realizacji idei świadomego kształtowania przestrzeni dźwiękowej. Niewidzialny instrument, który stanowi punkt centralny instalacji, poruszany jest improwizowanym tańcem. Materiał dźwiękowy stanowią odgłosy miasta Warszawy. Performerki poruszając się w zasięgu czujnika ruchu, grają na niewidzialnym instrumencie, swoim tańcem przywołując i transformując dźwięki. Punktem wyjścia projektu jest manifest futurystyczny L’arte dei rumori (Sztuka hałasów 1913) autorstwa Luigiego Russolo, postulujący koniec muzyki przeszłości, a w konsekwencji narodziny nowej jakości zainspirowanej przemysłowym pejzażem dźwiękowym wielkich miast. Kolejną ważną inspirację stanowią kompozycje eksplorującego granice ciszy i dźwięku Johna Cage’a. Finał performansu zainspirowany został między innymi uchwałą UNESCO, które w 1969 roku potępiło nieposzanowanie prawa każdego człowieka do ciszy, jak również esejem R. Murraya Schafera The Music of the Environment (1973), wprowadzającym do dyskusji na temat dźwięku wątek akustycznej ekologii oraz ciszy, jako warunku duchowego i umysłowego spokoju.

Po pokazie performansu „Miastofonie” zapraszamy na spotkanie z twórcami obejmujące:

  1. Cześć teoretyczną – ilustrowana slajdami prezentacja instalacji oraz zasad jej działania;
  2. Część praktyczną – działanie w obrębie instalacji dla osób chętnych spośród publiczności. Ta część będzie miała charakter krótkiego warsztatu, w ramach którego uczestnicy będą mogli sprawdzić, w jaki sposób poruszać się w obrębie czujnika ruchu, jak reaguje czujnik, gdzie są granice ciszy i dźwięku, w jaki sposób przywoływać poszczególne dźwięki i w jaki sposób je przekształcać. Będzie można spróbować działać indywidualnie oraz w niedużych grupach, które będziemy ustalać na bieżąco w trakcie warsztatu. Każda grupa biorąca udział w części praktycznej otrzyma do zrealizowania proste zadanie dźwiękowo-ruchowe.

Pokaz dźwiękowy + warsztat w instalacji
10.12.2021 (piątek) godzina 14:00 -16:00
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

Koncepcja, scenariusz, choreografia, dźwięk: Katarzyna Stefanowicz
Współpraca artystyczna: Dorota Błaszczak, Dominika Jarosz, Nicolas de la Vega,
Performans: Dominika Jarosz, Katarzyna Stefanowicz
Dźwięki: Katarzyna Stefanowicz, Nicolas de la Vega, Dominika Jarosz, Michał Marecki
Programowanie: Dorota Błaszczak, Nicolas de la Vega, Katarzyna Stefanowicz
Przestrzeń wizualna: Aleksander Janas
Kostiumy: Katarzyna Stefanowicz, Janina Marecka

Udział w tych wydarzeniach, możliwy jest jedynie po uprzednim wypełnieni formularza zgłoszenia. Liczba miejsc jest ograniczona.