Iwona Stachura – “DZIECKO-KWIAT” wystawa w Galerii Abakus

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Czas trwania wystawy: 1 grudnia 2021 – 28 stycznia 2022
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny

 

 

Iwona Stachura (1968, Kielce)
Absolwentka PWSSP w Poznaniu – w 1996 roku obroniła pracę dyplomową w zakresie malarstwa w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego. W latach 2013-2016 odbyła studia doktoranckie w zakresie sztuk pięknych w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego UJK w Kielcach, w 2018 roku uzyskała tytuł doktora sztuki.

Zajmuje się malarstwem, tkaniną użytkową, fotografią. Pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach.
Współpracuje z firmą Art Office w Warszawie, Pragalerią w Warszawie. Należy do ZPAP, Okręg Kielecki, Stowarzyszenia Przystań dla Sztuki w Kielcach. Swoje prace prezentowała w ramach wystaw indywidualnych, krajowych i zagranicznych, uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, a także była kuratorką kilku z nich.

 

O wystawie:

Z punktu widzenia roślin mogłoby się opłacać pozyskanie przyjaźni tych dziwnych dwunogów i skorzystanie z ich usług. Dlaczego jesteśmy tak święcie przekonani, że nie używają swoich zdolności manipulatorskich, wydając kwiaty, owoce, zapachy, nuty smakowe, aromaty

i kolory, które mają nam przypaść do gustu? Czy to możliwe, że chcą tylko zrobić na nas wrażenie, abyśmy w zamian rozpowszechniali je na całym świecie, pielęgnowali i chronili?

A może ich zapachy, przepiękne kształty i kolory, które zainspirowały już tylu artystów i tak bardzo nas radują, są przeznaczone właśnie dla ludzi?

 

Stefano Mancuso, Alessandra Viola Błyskotliwa zieleń. Wrażliwość i inteligencja roślin

 

Poczucie spokoju w otoczeniu roślin wynika przypuszczalnie z archaicznej pewności, że w zieleni roślin znajduje się wszystko, czego potrzebujemy do przeżycia. Tak samo dziś, jak i wtedy.

 

Stefano Mancuso, Alessandra Viola Błyskotliwa zieleń. Wrażliwość i inteligencja roślin

 

W pracy malarskiej najbardziej zajmuje mnie codzienna krzątanina wokół tego, co „w zasięgu oka” (Józef Czapski), przyglądanie się z bliska otaczającemu światu, podejmowanie prób zrozumienia wewnętrznej konstrukcji rzeczy, zachwyt wobec zjawiska jakim jest kolor. Głównymi motywami, które służą mi do tych malarskich badań, są domki działkowe i rośliny, a szczególnie ich kwiaty, czyli oś dom-ogród.

„Dziecko-kwiat” to nowa seria prac związana z motywem kwiatów, w jej skład wchodzą dwie realizacje – cykl dziesięciu obrazów „W ogrodzie” i „Kwiaty w kwiaty” – sześć form przestrzennych wykonanych w technice papier mâché. To pierwsze kroki do pogłębionej refleksji nad naturą kwiatów, a także ich funkcjonowaniem w kulturze.

 

 

 


W galerii odbywają się Lekcje w Galerii EDU-ART dla grup zorganizowanych. Oferta przeznaczona dla klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia rozpoczyna prelekcja na temat aktualnej wystawy. Po wprowadzeniu teoretycznym ukazującym tematykę, stylistykę i technikę prezentowanych prac, prowadzący rozpoczyna warsztat plastyczny inspirowany wystawą.
Warsztaty są finansowane z budżetu m.st. Warszawy. Więcej o zajęciach: kliknij TUTAJ.