INNE ŚWIATY – wystawa malarstwa Krzysztofa Polaka

 

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 21 kwietnia – 23 maja 2022
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00

Wernisaż 21 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 18:00

 

O obrazach Krzysztofa Polaka

 

Sztuki jest dużo. Niektórzy mówią, że za dużo. Za dużo mód, za dużo naśladownictwa, za dużo wtórności, za dużo trendów, za którymi się stadnie podąża.

Malarstwo Krzysztofa Polaka jest inne. Jest samo dla siebie, niezależne, niepodobne do nikogo i do niczego. Krzysztof maluje swój świat. Świat trochę realny, trochę nierealny. Świat wzięty z marzeń,  z tęsknot, z rozkołysanej wyobraźni. Czasem liryczny i kojący, kiedy indziej melancholijny, a nawet groźny. Pomimo autorskich tytułów, obrazy pozostają niedopowiedziane i tajemnicze, jak bardzo osobiste wiersze.

Krzysztof Polak jest z wykształcenia konserwatorem. Niezwykle utalentowany manualnie, potrafi pracować w każdej niemal artystycznej technice. Ma także świetnie opanowany malarski warsztat starych mistrzów. Jego bardzo prywatne obrazy nie mają wszakże nic wspólnego z historyzującym pastiszem. Malowane są techniką laserunkową, jaką stosowali dawni malarze niderlandzcy i holenderscy.  Polega ona na nakładaniu wielu, cienkich, rozrzedzonych warstw farby, która tworzy na powierzchni płótna półprzejrzystą, lekką połyskującą barwną powłokę. Dzięki temu kolor, zachowując lekkość, zyskuje na głębi, intensywności i nasyceniu. Spotkanie starej, szlachetnej techniki malarskiej z poetycką wyobraźnią współczesnego artysty stwarza niezwykły artystyczny efekt jaki emanuje z obrazów Krzysztofa Polaka.

 

 

Prof. Dr Maria Poprzęcka
Wydział Artes Liberales UW