Ilustracje – wystawa prac Janusza Grabiańskiego

Galeria Brzozowa, ul. Jezuicka  (wejście od ul. Brzozowej)
I piętro SCEK (wejście od ul. Jezuickiej)
Czas trwania wystawy: 23 kwietnia – 26 czerwca 2022
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00

 

Janusz Grabiański, artysta grafik, ilustrator książek i serii wydawniczych, projektant plakatów, kart i znaczków pocztowych. Główny nurt jego twórczości stanowiły ilustracje do książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Urodził się 24 lipca 1929 roku w Szamotułach, zmarł 20 października 1976 roku w Warszawie.

Janusz Grabiański był wyjątkowym artystą. Dzięki swojej wyobraźni i talentowi tworzył niezapomniane książkowe ilustracje. Odwiedzając naszą galerię macie okazję otworzyć rozdziały beztroskiej przeszłości i przypomnieć opowieści z dzieciństwa.

Artysta obdarzony niewiarygodną wrażliwością malarską oraz łatwością uchwycenia formy, wzbudzał już w czasach swoich studiów niekłamany szacunek kolegów i wykładowców. Był jednym z współtwórców zjawiska artystycznego określanego mianem Polskiej Szkoły Ilustracji.

Niebywała lekkość w posługiwaniu się akwarelą pozwoliła mu stworzyć dzieła niepowtarzalne. Katalog Biblioteki Narodowej zamieścił do tej pory 230 pozycji w 20 wersjach językowych z nazwiskiem artysty jako ilustratora lub twórcy szaty graficznej.

Współpracował z wieloma polskimi wydawnictwami. Z Naszej Księgarni wyszły takie arcydzieła, jak „Rudzia”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Franek”, „Chory kotek”, „Idzie niebo ciemną nocą”, z Czytelnika „Słomkowy kapelusz”. W Iskrach projektował dla starszych czytelników cykl Łowców Jamesa Olivera Curwooda, książki o tematyce lotniczej, w której był ekspertem („Żądło Genowefy”, „L – jak Lucy”, „Trzy diamenty”), książki historyczne i przygodowe („Królowa Margot”, „Królewskie kariery warszawianek”, „Ochmistrzyni i faworyty królewskie”, „Wesołe przygody Robin Hooda”) czy podróżnicze z niezapomnianej serii „Naokoło świata”.

W przestrzeniach naszej galerii prezentujemy reprodukcje prac Artysty.