Wystawa malarstwa – Helen Jarosz

W świetle księżyca widzę wyraźniej

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Czas trwania wystawy: 21 czerwca – 8 lipca 2022
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny

 

Tematem przewodnim mojej pracy dyplomowej jest natura, a konkretniej – kontakt człowieka z naturą. W swojej sztuce relacje tą badam w przestrzeni różnych mediów: malarstwa, rysunku, kolażu, grafiki warsztatowej i rzeźby. Najbardziej interesuje mnie to, jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma natura, zwłaszcza w kontekście tworzenia sztuki. Sama zmagam się z zaburzeniami lękowymi, a moja twórczość zazwyczaj czerpie inspiracje ze świata natury, zaciekawiło mnie więc moje własne zainteresowanie przyrodą w odniesieniu do tematu zdrowia psychicznego. Część malarska mojego dyplomu charakteryzuje się przede wszystkim jaskrawymi, żywymi kolorami i uproszczonymi formami. Estetycznie, plastycznie, kompozycje są dosyć proste w swojej budowie, ich stylistyka nawiązuje do konwencji komiksu lub ilustracji dziecięcej, są to proste, czytelne formy i jaskrawe, nienaturalne kolory. Celowo wykorzystuję ten język, aby przywołać u odbiorcy wspomnienia z czasów dzieciństwa – okresu (bywa, że pozornie) bezpiecznego, idealnego. Każdy bowiem, z pewnością w jakimś stopniu, tęskni za beztroską dziecięcą naiwnością i chciałby do niej choć na chwilę wrócić, przenieść się do tych czasów zanim świat stał się zagmatwany i szary. Próbuję zilustrować wizję wyimaginowanej, poetycznej natury, w której można się schronić przed przytłaczającym ciężarem rzeczywistości.

Seria prac wykonanych w klasycznych technikach graficznych stanowi aneks dyplomu. Tematycznie prace nawiązują do malarskiej części mojej ekspozycji. W grafikach można odnaleźć pojawiające się także w obrazach elementy figuratywne i botaniczne. Drobne ludzkopodobne postacie, zarośnięte dżungle kwiatów, wielkie liście i nasiona stanowią główną materię treściową kompozycji. Eklektyczny zbiór intensywnie kolorowych obrazów, z głównej części dyplomu, różniących się między sobą formatami, dopełniają uporządkowane drobne formy graficzne.

Helen Jarosz

 

 

Helen Jarosz urodziła się w 1997 roku w Langley. W latach 2015-2017 studiowała Malarstwo w Wielkiej Brytanii, w 2017 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom przygotowała w pracowni prof. Stanisława Baja. Łączy klasyczne techniki malarskie z elementami ilustracji i komiksu.