“Kazimierz pod dwoma księżycami – miasto zapoznane”

Młodzieżowy Plener Malarski w Kazimierzu Dolnym
10.07 – 14.07.2022

 

Plener malarski realizowany przez SCEK, skierowany jest do młodych pasjonatów sztuki, w tym także kandydatów wybierających się na artystyczne uczelnie wyższe w kraju i za granicą.

Z czego bierze się magia Kazimierza?

Historia miasteczka i kolonii artystycznej stworzonej tu w latach 20-tych przez Tadeusza Pruszkowskiego i jego uczniów ma stać się inspiracją do poznania i ukazania niezwykłego zjawiska, porównywalnego ze słynnymi grupami artystycznymi działającymi na terenie Francji czy Włoch.

Uczestnicy projektu będą mieli okazję odkrywać niezwykłą przeszłość Kazimierza nad Wisłą, jednego z najbardziej wielokulturowych miejsc na mapie Polski. Chłopi, Żydzi, letnicy i artyści stworzyli tu w okresie międzywojennym szczególne miejsce, warte poznania i udokumentowania dla przyszłych twórców i badaczy sztuki.

Młodzi warszawiacy wyruszą na poszukiwanie wdzięku starego, zamierzchłego, autentyku Kazimierza i spróbują odkryć go na nowo. Malarskie, literackie wzruszenia i natchnienia artystów międzywojnia, zostanie skonfrontowana z obrazem współczesnego Kazimierza. Efektem pracy warsztatowej będzie wystawa prac fotograficznych i malarskich zaprojektowana przez uczestników w przestrzeniach Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Prace będzie można podziwiać w okresie wakacji. Zajęcia w trzech oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu: w Kuncewiczówce (Willa pod wiewiórką), w Kamienicy Celejowskiej (Muzeum kolonii artystycznej w Kazimierzu), w zamku w Janowcu, będą rozwijać u uczestników zainteresowanie sztuką polską i poszerzą ich wiedzę w tej dziedzinie.

Obowiązkowe spotkania dodatkowe dla uczestników pleneru:

  • Plener fotograficzny 7 lipca 2022, godz. 11:00 (czwartek), zbiórka w SCEK  ul. Jezuicka 4
  • Prezentacja filmu „Dwa księżyce” 8 lipca 2022, godz. 16:00 (piątek), sala kinowa  ul. Jezuicka 4Koordynatorki merytoryczne projektu: Halina Polak, Ewa Kunkowska
    Koordynatorki organizacyjne: Martyna Skrednów, Julia Winkler
    Kontakt: tel.: 22 277 06 12, 22 277 06 11, info@scek.pl

Obecnie zakończyliśmy rekrutację do tego projektu.

Projekt dofinansowany z programu PEGAZ

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z projektu: