PIĘKNA CIEMNOŚĆ I Kacper Ziółkowski – wystawa malarstwa

 

Galeria Stara Prochownia, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 24 listopada 2022 – 8 stycznia 2023
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny

 

Tytuł najnowszej wystawy Kacpra Ziółkowskiego „PIĘKNA CIEMNOŚĆ” w metaforyczny sposób odnoszący się do specyficznej aury prac malarza wydaje się być jednocześnie świadectwem nastroju, który towarzyszy mu od dłuższego czasu.

Suma obserwacji i doświadczeń pokoleniowych, niepokój świata zewnętrznego, to co osobiste, powaga i drwina (lub przynajmniej żart) powracają wciąż w nowych odsłonach, w motywach serii takich jak „Billboard”, „Znajda”, „Autoportret”, „Strefa”, „Rewers” …

W pracach nowszych, jak i tych sprzed lat, w charakterystycznych splecionych ze sobą wątkach  obrazów przegląda (się) świat, jakby malarz badał kondycję  współczesności, balansując na pograniczu abstrakcji i przedstawiania, przyglądając się rozbieżnościom między wizerunkiem i jego znaczeniem. Choć ważne treści pozamalarskie bywają tu iskrą, katalizatorem dalszego działania, nie one są najbardziej istotne, bowiem główną treścią tego malarstwa pozostaje malarstwo samo w sobie.

Jakby malarz chciał powiedzieć: „Patrzeć, wejrzeć w kolor na wskroś, to jak spoglądać w otchłań”. W całkowitej ciemności, która jest zaprzeczeniem światła, nie można zobaczyć niczego. Piękna ciemność to ciemność, w której być może daje się coś przeczuć i może jest to piękno. Tego w każdym razie byśmy chcieli.

 

Kacper Ziółkowski, ur. w 1971 roku, studiował malarstwo w warszawskiej ASP w pracowniach prof. Stefana Gierowskiego i prof. Jacka Dyrzyńskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1996 roku).
Od 1993 r. współpracował z prowadzoną przez Wiesława Łuczaja Galerią Aspekty w Warszawie, a od 1996 r. związał się z Rotundą w Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, gdzie współtworzył miejsce spotkań i dyskusji z artystami i krytykami. Od 1998 r. współpracował z Galerią Stefana Szydłowskiego w Warszawie. Jest malarzem, autorem rysunków, kolaży, instalacji i tekstów oraz od 2000 r. wykładowcą malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.