„Kazimierz pod dwoma księżycami – miasto zapoznane”

Wystawa realizowana w ramach wakacyjnego projektu
„Kazimierz pod dwoma księżycami – miasto zapoznane”

Galeria Brzozowa, ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej)
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny


Z czego bierze się magia Kazimierza?

Historia miasteczka i kolonii artystycznej stworzonej tu w latach 20-tych przez Tadeusza Pruszkowskiego i jego uczniów stała się inspiracją do poznania i ukazania niezwykłego zjawiska, porównywalnego ze słynnymi grupami artystycznymi działającymi na terenie Francji czy Włoch. Uczestnicy projektu mieli okazję odkrywać niezwykłą przeszłość Kazimierza nad Wisłą, jednego z najbardziej wielokulturowych miejsc na mapie Polski. Chłopi, Żydzi, letnicy i artyści stworzyli tu w okresie międzywojennym szczególne miejsce, warte poznania i udokumentowania dla przyszłych twórców i badaczy sztuki. Młodzi warszawiacy wyruszyli na poszukiwanie wdzięku starego, zamierzchłego, autentyku Kazimierza i spróbowali odkryć go na nowo.

Malarskie, literackie wzruszenia i natchnienia artystów międzywojnia, zostały skonfrontowane z obrazem współczesnego Kazimierza. Efektem pracy warsztatowej jest wystawa prac fotograficznych i malarskich zaprojektowana przez uczestniczki i uczestników projektu „Kazimierz pod dwoma księżycami – miasto zapoznane” .

 

Uczestnicy pleneru i autorzy wystawy: Martyna Bartosiak, Zuzanna Bednarska, Weronika Brycka, Anastasija Gippenreiter, Dominika Guńko, Pola Kaczyńska, Jagna Kordyzon, Antonina Koroś, Helena Korycka, Maria Mitrzak, Anna Murawska, Emilia Piszczako, Robert Ropiecki, Aleksandra Smoktunowicz, Weronika Sołowej, Julia Wyzińska

Opieka merytoryczna: Ewa Kunkowska Dembe, Halina Polak


Projekt dofinansowany z Programu PEGAZ Biura Edukacji m.st. Warszawy