POGRANICZA

 

Wystawa prac powstałych w trakcie warsztatów z designu
organizowanych w ramach Festiwalu „Sztuka działa”

Galeria Brzozowa, ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej)
Czas trwania wystawy: 9 grudnia 2022 – 11 stycznia 2023
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny

 

Rzeka. Naturalna granica, która oddziela, ale i scala dwa obszary po obu swoich stronach. Jak rzeka wpływa na nasze postrzeganie tej “drugiej” strony? Czy wschód lub zachód słońca po jednej stronie rzeki jest inny niż po drugiej? Czym różni się osoba na drugim brzegu? Czy nam odmacha, jeśli my pomachamy? Podczas warsztatów uczestnicy badali pogranicza tego, co ludzkie i nieludzkie, słodkie i gorzkie, trójwymiarowe i dwuwymiarowe. A punktem wyjścia rozważań była właśnie rzeka jako naturalna granica.

 

Wystawa przedstawia prace oraz dokumentację procesu dydaktyczno – twórczego. Uczestnicy poznawali podejście do działania twórczego w ramach metody projektowej i uczyli się, jak mogą ją wykorzystać we własnej praktyce. Każdy warsztat to 2 dni pracy nad zdefiniowanym tematem z użyciem konkretnych materiałów. Pierwszy dzień przeznaczony był na pracę nad tematem, poznaniem materiałów, prototypowanie oraz zdefiniowanie rozwiązania. Drugi dzień przeznaczony był na realizację.

Temat: Pogranicza – zakładał otworzenie się na dyskusję uczestników oraz indywidualne badanie pograniczy, w różnych obszarach występowania. Interesowały nas granice fizyczne i psychiczne człowieka, tego co nie-ludzkie i ludzkie, gdzie kończy się wyobraźnia lub podziału pomiędzy starością a młodością. Niezależnie od ustalonej przez nas granicy, gdy przyjrzymy się dokładniej, zawsze na jej styku napotykamy obszar, który rozmywa się, im bardziej chcemy go zdefiniować, jednocześnie jego ogólny charakter z każdej ze stron scala – granice.

Materiały na których pracowano podczas tworzenia wystawy to m.in.: folia PCV, kantówki, drut, czarny i biały papier, czarny i biały sznurek, żyłka

Warsztaty prowadzili aktywnie działający projektanci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ewa Hiller – projektantka wzornictwa przemysłowego, Katarzyna Moszczyńska – projektantka rozwiązań świata cyfrowego. Marcin Hiller – projektant łączący produkt cyfrowy z produktem fizycznym i elektroniką.


Uczestnicy:

Marta Kozanchyn
Ewa Teisseyre
Paulina Wachnicka
Ivanna Drebota
Gosia Toniszewska
Maria Bereda
Barthelemy Markiewicz

 

Więcej o Festiwalu Sztuka Działa mogą Państwo przeczytać TUTAJ (kliknij).