Katarzyna Markiewicz I Katarzyna Lubicz Zaleska I WYSTAWA

 

Galeria Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Wystawa czynna od 9 do 26 marca 2023
Wernisaż: 16 marca 2023 r., godz. 18:00
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny

 

Katarzyna Markiewicz I WIOSNA

studiowała malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w 1983 roku u prof. Jana Tarasina i u prof. Romana Artymowskiego. Zajmuje się przede wszystkim tkaniną artystyczną i haftem. Na jej pracach pojawiają się motywy takie jak owady, ptaki, myszy, jelenie, drzewa, tworząc bardzo charakterystyczny styl artystki. Prezentowała swoje prace na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych m.in. w Galerii Zderzak w Krakowie czy Galerii Opera w Warszawie i brała udział w licznych pokazach zbiorowych m.in. w Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi.

Na wystawie Artystka pokazuje siedem tkanin wykonanych techniką haftu przedstawiających duże kolorowe ptaki oraz dwie duże tkaniny jednobarwne wykonane szydełkiem.

 

Katarzyna Lubicz Zaleska
PAMIĘTAJCIE O OGRODACH przecież stamtąd przyszliście

Malarka, ilustratorka.
Mieszka  i  pracuje w Warszawie.
Absolwentka wydziału grafiki ASP w Warszawie 1980 r.
Jej praca dyplomowa, odznaczona wyróżnieniem  rektorskim prezentowana była na  wystawie najlepszych dyplomów wyższych uczelni plastycznych w Polsce w galerii Zachęta w Warszawie w 1981 roku.

We wcześniejszym  okresie twórczości zajmowała się głównie ilustracjami do książek, do literatury pięknej, poezji, do magazynów i gazet o tematyce kulturalnej, psychologicznej, społeczno-politycznej. Ten okres zwieńczyła   indywidualna wystawa  jej dorobku w księgarni-galerii  “Czuły Barbarzyńca” w Warszawie w 2007 roku. Obecnie uprawia głównie malarstwo /akryl na płótnie/ i rysunek / piórkiem i tuszem oraz kolorowymi  kredkami . Prezentuje swoją twórczość szerokiemu odbiorcy w internecie, uczestniczy w wystawach zbiorowych  oraz prezentuje swoja sztukę na wystawach indywidualnych.

W swojej twórczości artystka zgłębia wzorce piękna, czerpiąc inspirację z natury. Na swój własny poetycki sposób podejmuje temat piękna od wieków obecny  nowożytnym malarstwie Europejskim. Pokazuje nam że my ludzie jesteśmy także częścią przyrody, jak drzewa, kwiaty i liście co objawia się również w sztuce w witalnym dążeniu do harmonii, piękna i doskonałości.  Wiele mówią nam o jej twórczości tytuły – “Herbarium of Love”, “Portrety Ciszy”, “Obłoki i Kamienie”, “Pamiętajcie o ogrodach przecież stamtąd przyszliście.”  Oto opisujący lakonicznie jej twórczość poetycki cytat z recenzji na temat jej twórczości autorstwa reżysera Piotra Dumały : Malarstwo Kasi Lubicz Zaleskiej jest terapią poprzez piękno, które odnajdujemy tylko w naturze, jest ono niczym uprawianie ogrodu na dnie oceanu.