Konkurs na reportaż, materiał dokumentalny I Mój busz po polsku 2023

 

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza do udziału w Konkursie na reportaż, materiał dokumentalny „Mój busz po polsku” inspirowanym zbiorem reportaży Ryszarda Kapuścińskiego. Konkurs dedykowany jest osobom w wieku 13-19 lat mieszkającym w Warszawie lub uczącym się w warszawskich szkołach. Jest to 14 edycja konkursu.

Jak mawiał Ryszard Kapuściński, żeby uprawiać reportaż, trzeba być dobrym człowiekiem – jesteśmy pewni, że nie brakuje wśród  Was osób pełnych wrażliwości i empatii, którzy potrafią słuchać i są otwarci na świat wokół nich. Wybierzcie i skupcie się na określonym bohaterze, zjawisku, wydarzeniu. Wasza historia musi mieć temat. Poznajcie go i pokażcie, co z niego wynika, jakie jest tło opisywanych/prezentowanych wydarzeń.

Z niecierpliwością oczekujemy tegorocznych zgłoszeń. Pokażcie jak widzicie otaczającą nas rzeczywistość. Próbujcie swoich sił w opisywaniu świata.
Zadanie w konkursie to znalezienie tematu i przygotowanie materiału dokumentalnego. Liczą się Wasze pomysł na pracę. Możecie wybrać tradycyjną formę literacką, przygotować reportaż radiowy, filmowy lub fotograficzny. Ważne, aby praca zachowała charakter dokumentalny. Forma dźwiękowych opowieści przeżywa obecnie renesans. Reportaż radiowy należy rozumieć szeroko – jako rejestrację słowno-dźwiękową, podcast, audycję itd. Zachęcamy do eksperymentowania z formą. Decydując się na fotoreportaż czy pracę filmową nie zapomnij o tytule, fotoreportaż powinien być poprzedzony wprowadzeniem do tematu, a każde zdjęcie mieć podpis – jak na wystawach fotograficznych czy konkursach fotografii.Do udziału w Konkursie mogą przystąpić uczniowie/ uczennice zgłaszający/e się indywidualnie lub wytypowani przez szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego, domy kultury i biblioteki.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszenia
oraz załączenie do niego pracy o charakterze dokumentalnym.

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 31 maja 2023 r.

 

ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

  • W jednym formularzu można wysłać maksymalnie 5 plików (wielkość jednego pliku max. 5 MB).
  • Pliki większe niż 5 MB należy wysłać za pomocą wirtualnych dysków. Link do ich pobrania należy wkleić w formularz zgłoszenia.

 

Szczegóły w Regulaminie – do pobrania tutaj.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych uczestniczki/ka konkursu.

Wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie internetowej SCEK
oraz w „Arkuszach Literackich”cyklicznej publikacji Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.

Konkurs znajduje się na liście konkursów organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych. W tych konkursach wszyscy uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata i finalisty uzyskują dodatkowe profity podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej zgodnie z aktualnymi przepisami prawa oświatowego.

Koordynator konkursu:
Magdalena Ordakowska
tel. 22 277 06 10, e-mail: mordakowska@eduwarszawa.pl, scek@eduwarszawa.pl

 

Współorganizatorzy: Biuro Edukacji m.st. Warszawa