MiniTextileArt I Miniaturowe opowieści

Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Czas trwania wystawy: 26 kwietnia – 28 maja 2023
Galeria czynna codziennie w godz.14:00-19:00, wstęp wolny
13 maja – Warszawska Noc Muzeów – galeria czynna do godz. 21:00
Tego dnia zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie w godz. 17:00-18:00

 

Miniatura to krótka, ale przemyślana wypowiedź na otaczający nas świat, bieżące tematy, reakcja na zjawiska, rodzaj notatki, inspiracja naturą, zatrzymanie chwili.

Grupa MiniTextileArt powstała w 2020 roku z inicjatywy Bożeny Kuzio-Bilskiej i Joanny Lohn-Zając, artystek sztuki włókna działających w Sekcji Tkaniny przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa „Miniaturowe opowieści” jest ósmą prezentacją MiniTextileArt.

Miniatury tkackie są ważnym elementem twórczości artystów sztuki włókna. Ukazują kierunki poszukiwań we współczesnej małoformatowej tkaninie artystycznej. Obok tradycyjnych materiałów jak wełna, len, jedwab, stosuje się włókna sztuczne, papier, masy plastyczne i wiele innych surowców inspirujących artystów. Powstają dzieła tkane, plecione, zszywane, klejone, zestawiane z kilku odrębnych elementów, płaskie i trójwymiarowe. Jednocześnie mały format wymusza zwięzłość znaku plastycznego,ukazując cechy charakterystyczne, typowe dla twórczości danego artysty. Miniatury te zawierają wyrazistą symbolikę, krótki przekaz poddany interpretacji metaforycznej.

Miniaturowy format prac pozwala twórcy na eksperymenty w zakresie zastosowania różnych technik plastycznych i użycia nietypowych surowców.

Kuratorki MiniTextileArt na wystawę „Miniaturowe opowieści” zaprosiły artystów sztuki włókna i poprosiły ich o opowiedzenie o sobie, o swoich przemyśleniach związanych z pracą twórczą i z miniaturą tkacką. Artyści przygotowali na wystawę kilkadziesiąt miniatur, zarówno dwuwymiarowych jak i przestrzennych, w formacie 20 x 20 x 20 cm. Wśród zaproszonych artystów są dojrzali twórcy, a także artyści młodszego pokolenia.

„Miniaturowe opowieści” ukazują bogactwo użytych technik i różnorodnych materiałów, zastosowanych do stworzenia prac. Słowne wypowiedzi artystów dopełniające warstwę plastyczną; są dłuższe lub krótsze, czasami zawarte nawet w samym tytule dzieła.

Zapraszamy na wystawę, by pochylić się nad małym formatem tkackim, dostrzec piękno i zainspirować się do własnych przemyśleń.

 

W wystawie bierze udział 30 artystów:

Joanna Alexandrowicz
Krystyna Arska-Perepłyś
Barbara Basiewicz
Barbara Bielecka-Woźniczko
Alina Bloch
Maria Teresa Chojnacka
Sasha Giros
Małgorzata Jabłońska
Krystyna Jatkiewicz
Bożena Kuzio-Bilska
Bożenna Leszczyńska
Monika Lewicka
Katarzyna Lis-Lachowicz
Joanna Lohn-Zając
Piotr Łazowski
Ewa Łukiewska
Jolanta Mikuła
Ewa Misiak
Ewa Osińska-Rozpędek
Joanna Owidzka
Teresa Rucińska
Jolanta Rudzka-Habisiak
Katarzyna Rumińska
Katarzyna Szymańska
Ula Święcicka
Joanna Tumiłowicz
Izabela  Walczak
Hanna Wojdała-Markowska
Krystyna Wojtyna-Drouet
Anna Zaniewicka-Goliszewska

 

Zapraszamy do obserwowania profili MiniTextileArt na Facebooku oraz Instagramie