Wystawa fotografii “Odsłanianie ciszy” I Ewa i Andrzej Przygodzcy

 

Galeria Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 30 czerwca – 10 września 2023
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny
Wernisaż: 30 czerwca 2023 (piątek), godz. 18:00

 

Wystawa fotografii „Odsłanianie ciszy” Ewy i Andrzeja Przygodzkich składa się z 3 cykli „Niezgoda na ciszę” i „Zapiski z czasów niebycia” Ewy Przygodzkiej oraz „Dotknięcie niewiadomego” Andrzeja Przygodzkiego.

„Niezgoda na ciszę” to cykl fotografii odsłaniający moje przeżycia związane z  rodzinnymi traumami. Ujawniam niepokój i rozpacz, którymi była owładnięta moja rodzina w czasie stalinizmu. Poszukuję powiązań między bólem teraźniejszym a tym z przeszłości. Bólem nigdy nie wypowiedzianym ale tkwiącym głęboko we mnie. Cierpienia ukrywane w moim rodzinnym domu jako temat tabu przyczyniły się do osłabienia naszych więzi, były źródłem istotnych nieporozumień, oddalania się od siebie aż ostatecznie doprowadziły do powstania pustki emocjonalnej. Prezentowane prace stworzyłam  z potrzeby wyrażenia niezgody wobec tamtych tragicznych wydarzeń. Z niezgody na ciszę wobec przeżyć, które tak długo były ukrywane za murem milczenia i wycofania.

Dziennik fotograficzny „Zapiski z czasu niebycia” powstał na przestrzeni trwania pandemii covid-19. W tym czasie rzeczywistość postrzegałam jako odrealnioną i niejasną, pełną chaosu i sprzeczności. Stan „zawieszenia” i poczucia zagrożenia był dla mnie czasem refleksji, odtwarzania obrazów niepokoju, zmagania się z emocjami, wobec których często odczuwałam bezradność. Prezentowany dziennik jest odzwierciedleniem mojego dialogu wewnętrznego. Dialogu pomimo obezwładniającej bezsilności wobec świata i toczących się wydarzeń.

Ewa Przygodzka

Cykl fotografii „Dotknięcie niewiadomego” jest opowieścią o dostrzeganiu w naszym otoczeniu śladów Obecności, których w życiowym zabieganiu często nie jesteśmy świadomi. Chwila zatrzymania się. Czas refleksji. Czy zanurzony w codzienności, nie pomijam rzeczy istotnych, czy obok czegoś ważnego nie przechodzę obojętnie? Wsłuchuję się w ciszę. Zaglądam pod powierzchnię rzeczywistości, aby odkryć pomost między brzegami rzeki mojego życia. By ostatecznie zaufać istnieniu Obecności, która jest ze mną.

Andrzej Przygodzki

 

 

Ewa Przygodzka – swoją wrażliwość fotograficzną rozwijała w  Studium Fotografii ZPAF w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem za projekt „Zapiski z czasu niebycia”) oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej (dyplom „W obłokach” przygotowany w pracowni fotografii ekspresyjnej dr hab. Mariana Schmidta).
Cykle fotografii były prezentowane m.in. na wystawach:
– „11:15 do Amsterdamu” – wystawa zbiorowa – Galeria Skwer, Warszawie, 2015
– „W obłokach” – Galeria Brzozowa, Warszawa, 2016
– „Życio rysy” – Galeria Brzozowa, Warszawa, 2017
– „XIX Doroczna Wystawa Studium Fotografii ZPAF” – wystawa zbiorowa – Stara Galeria ZPAF,  Warszawa, 2020
– „Dyplomy 2021 absolwentów Studium Fotografii ZPAF” – wystawa zbiorowa – Stara Galeria ZPAF, Warszawa, 2021
– „Nieobecni” – wystawa zbiorowa – Galeria Obok ZPAF, Warszawa, 2021

 

Andrzej Przygodzki – artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego) i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca plakatów, okładek książek m. in. „Archipelag Gułag”, makiet i projektów okładek czasopism t.j. „Poradnik Domowy”, „Kuchnia”, „Cztery Kąty”, „Kwietnik”, „Dziecko”, „Świat Motocykli”, „Magnolia”, „Ładny Dom”, „Kontynenty”. Dyrektor artystyczny wielu wydawnictw. Wielokrotnie nagradzany za projekty plakatów oraz w konkursie Grand Front na Prasową Okładkę Roku.