DYPLOMY 2022/2023 | Wystawa absolwentek Pracowni Grafiki Artystycznej Andrzeja Kaliny

W dniach 1 i 2 listopada galeria czynna normalnie w godzinach 14.00-19.00.

Galeria Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 26 października – 26 listopada 2023
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny
Wernisaż: 26 października 2023 (czwartek), godz. 19:00

Kolejny pokaz prac dyplomowych zrealizowanych pod opieką Andrzeja Kaliny potwierdza niezmiennie wysoki poziom, jaki prezentuje prowadzona przez niego Pracownia Grafiki Artystycznej w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Na szczególną atmosferę tego miejsca wpływa zarówno proces dydaktyczny, instrumentarium, jak i oczywiście osoba samego Mentora. Jednak najlepsze warunki studiowania nie zdałyby się na wiele, gdyby zabrakło zaangażowania, talentu i nakładu pracy ze strony samych artystek, autorek przedstawionych grafik.

Na wystawie zaprezentowano całe spektrum postaw artystycznych, znajdujących spójny wyraz
z obraną metodą twórczą. Dramatyczne i bardzo osobiste suchoryty Anny Pavlichenko odnoszą się do wojennej tragedii w jej rodzinnej Ukrainie. Zaangażowanie w problemy społeczne cechują prace Barbary Tarkowskiej, która w linorytach połączonych z grafiką cyfrową ukazuje portrety osób zaginionych. Portrety są też tematem brawurowo ciętych linorytów Aleksandry Błaszczuk. Artystka przedstawia na nich skaterów – osoby, z którymi dzieli swoją pasję. Figuralne linoryty Sandry Stańczuk poświęcone są aktom symbolizującym siedem grzechów głównych, czym autorka podejmuje dialog z tradycyjnym tematem obecnym w światowym artystycznym dziedzictwie. Tematem takim jest też sen, będący treścią serigrafii Anny Bidzilii, wykonanych z dużym rysunkowym zacięciem. Marta Dawidiuk porusza się w obszarze abstrakcji, której strukturę porządkuje konsekwentnie podejmowane przez nią zagadnienie przekładu zapisu muzycznego
na język plastyczny.

Zamiast starać się o uogólnienie dla opisania prezentowanej wystawy, lepiej wyrazić satysfakcję
z tego, w jak osobisty i odrębny sposób artystki przedstawiają swoje fascynacje i indywidualne przeżycia, wykazując się przy tym umiejętnością użycia profesjonalnego warsztatu graficznego.

 

obraz 1. Anna Bidzilia
obraz 2. Barbara Tarkowska
obraz 3. Marta Dawidiuk
obraz 4. Anna Pavlichenko
obraz 5. Aleksandra Błaszczuk