Jubileusz powołania Komisji Edukacji Narodowej

250 lat temu czternastego października 1773 roku w Warszawie powstała Komisja Edukacji Narodowej. Pierwszy w Polsce, jak i w całej Europie, centralny organ władzy oświatowej o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Z tej właśnie okazji na scenie teatralnej w Starej Prochowni (13 października 2023 o godzinie 16.00) odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu KEN, która od samego początku jest patronem naszej instytucji.

Uroczystość była okazją do wspólnego świętowania dla dyrekcji, pracowników oraz naszych uczniów. Wszystkich przywitał dyrektor Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, Wojciech Feliksiak, a wykład okolicznościowy dotyczący Komisji Edukacji Narodowej wygłosili Pani Halina Polak oraz Pan Konstanty Pieńkosz. W trakcie części oficjalnej Dyrektor przyznał wybranym pracownikom nagrody i wyróżnienia.

Jubileusz Komisji Edukacji Narodowej uświetnił Koncert Pieśni Polskich w wykonaniu studentów UMFC im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uczniów profesor Doroty Radomskiej. Część artystyczna została przygotowała przez wicedyrektor Elżbietę Siczek. Program koncertu zamieszczamy poniżej.

  1. Poseł op. 74 nr 7, F. ChopinAgnieszka Grala – sopran koloraturowy
  2. Marzenie, S. Moniuszko – Przemysław Młyński – tenor
  3. Aria Stefana z opery Straszny DwórWei Liang – tenor
  4. Pieśń Roksany z opery Król Roger, K. Szymanowski – Aleksandra Łaska – sopran
  5. Otwórz Janku (pieśń), S. Niewiadomski – Maja Więckowska – sopran
  6. Pieśń miłosna op. 26 nr 5, F. Nowowiejski – Maja Więckowska – sopran
  7. Walc Caton z opery Casanova op. 47, L. Różycki – Xian Zhang – sopran
  8. Chłopca mego mi zabrali op. 7 nr 4, I.J. Paderewski – Agnieszka Grala – sopran koloraturowy
  9. Dziewczyna nad rzeczką, S. Moniuszko – Przemysław Młyński – tenor
  10. Życzenie  74 No. 1, F. Chopin – Aleksandra Łaska – sopran

FORTEPIAN – Monika Polaczek-Przestrzelska

Po wysłuchaniu koncertu Dyrekcja, pracownicy oraz uczniowie udali się do piwnic Starej Prochowni, gdzie odbył się skromny poczęstunek z okolicznościowym tortem. Wspólne spotkanie było dobrą okazją do rozmów, podziękowań i świętowania.