“Bieta” – premiera książki i spotkanie autorskie

WYDAWNICTWO LIRA,
STOŁECZNE CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ,
ENTROPIA SŁOWA,
ORAZ KINOTEKA
ZAPRASZAJĄ
na
SPOTKANIE AUTORSKIE
CEZAREGO HARASIMOWICZA
oraz
ELŻBIETY FICOWSKIEJ
Fragmenty książki przeczyta Modest Ruciński.
Oprawa muzyczna: Bogdan Trojanek.
Gospodarz spotkania: Artur Wolski
26 LUTEGO 2024 R., GODZ. 18:30
KINOTEKA W PKIN, PLAC DEFILAD 1 WARSZAWA
Aby wziąć udział w wydarzeniu 26 lutego prosimy o wypełnienie formularza do 24 lutego: https://forms.gle/oVqmYFJKdFygX8iT6
Zgłoszenia grupy uczniów (od 15 lat): https://forms.gle/xQEJJ6pUjjQ2Tpq58
Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone drogą mailową do 25 lutego.
Ilość zaproszeń ograniczona.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książki pt. Bieta w promocyjnej cenie 50 zł oraz możliwość otrzymania dedykacji Autorów.
Bieta Ficowska uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.
Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942), sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. Bieta nie jest jednak biografią. Bieta jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.
„To miłość ocaliła żydowską dziewczynkę z mroku zagłady. Doznała jej w obfitości i dzieli się nią przez całe życie. Także w tej książce, którą się czyta ze łzami w oczach, ale i z uśmiechem. Brawo czuły autor! Brawo bohaterka z piekła rodem! ”
Agata Tuszyńska
Cezary Harasimowicz – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali (m.in.: „300 mil do nieba”, „Bandyta”, „Ekstradycja 3”, „Daleko od okna”, „Przeprowadzki”, „Żyć nie umierać”). Autor kilkunastu powieści (m.in.: „Saga czyli filiżanka, której nie ma”, „Mirabelka”, „Była sobie miłość”, „Tajemnica Iny”, „Adam”, „Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej”). Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Award.