Informacja o raporcie “Dysleksja w Polsce w 2023 r.”

Poniżej 15 procent. Czy faktycznie tylko tylu uczniów zmaga się w Polsce z dysleksją? Tak wynika z oficjalnych danych. Jednak w rzeczywistości ten odsetek może być potężnie niedoszacowany. Świadczą o tym rezultaty Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, zorganizowanego przez platformy edukacyjne Dyktanda.pl oraz ZDAY, pod patronatem m.in. Fundacji Języka Polskiego. Właśnie opublikowano raport przedstawiający zebrane dane.

Faktyczny obraz dysleksji w Polsce?

Wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji mają szansę diametralnie zmienić postrzeganie dysleksji w naszym kraju. W pierwszej, przeprowadzonej jesienią edycji testu wzięło udział niemal 4 tysiące uczniów. I aż u połowy badanych dostrzeżono symptomy dysleksji! Skąd wzięły się te rozbieżności? To wynik braku świadomości w naszym społeczeństwie. Nie wiemy, jak wyłapywać symptomy, jak również często obawiamy się diagnozy. Tymczasem dysleksja ani nie jest powodem do wstydu, ani nie ogranicza szans. Wręcz przeciwnie – wiedząc, z jakimi trudnościami zmaga się uczeń, można skutecznie pomóc mu osiągnąć jego cele.

Co czyni ten Raport wyjątkowym?

Raport “Dysleksja w Polsce w 2023 r.” kieruje nowe światło na to zaburzenie. Prezentuje dane zebrane na szerszą niż kiedykolwiek dotąd skalę. Zawiera nie tylko ogólne wyniki, ale także skrupulatne analizy, dzięki którym możemy zrozumieć specyfikę dysleksji w poszczególnych grupach wiekowych i obszarach życia i nauki. Wskazuje na potrzebę większej uważności oraz zmiany sposobu traktowania dysleksji w naszym społeczeństwie. Bo najwyraźniej wcale nie jest to rzadki problem.

Dlaczego to takie ważne?

Trzeba pamiętać, że niezdiagnozowana i pozostawiona samej sobie dysleksja może utrudniać nie tylko naukę, ale i codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie celem testu było wczesne wyłapanie oznak dysleksji wśród uczniów. Wysoki wynik stanowił dla ucznia i rodziców wskazówkę, że warto wybrać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. A to z kolei otwiera drogę do skuteczniejszego wsparcia naszych dzieci.

Jak możesz wykorzystać tę wiedzę?

  1. Pobierz bezpłatnie Raport: Zapraszamy do odwiedzenia strony https://zday.pl/dysleksja/#raport i pobrania pełnego raportu. To bezcenne źródło wiedzy dla rodziców, nauczycieli i pedagogów!
  2. Podziel się wiedzą: Zachęcamy szkoły, urzędy i wszystkie zainteresowane instytucje do informowania o raporcie na swoich stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych. Razem możemy popularyzować wiedzę na temat dysleksji!
  3. Podejmij działanie – wykonaj test: Nie wiesz, po czym poznać pierwsze symptomy dysleksji u Twojego dziecka? Bez obaw, na szczęście Test Dysleksji jest dostępny ponownie. Bezpłatnie! Instrukcję wypełnienia testu znajdziesz pod tym linkiem: https://zday.pl/dysleksja/#test  Uzyskany wynik warto potraktować jako wskazówkę, czy wskazana jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej. A im wcześniej rodzice podejmują działanie w odpowiedzi na pojawiające się symptomy, tym lepiej dla dziecka.

Wszystkie dzieci zasługują na każdą możliwość rozwoju i sukcesu – a zrozumienie dysleksji to kluczowy element tej układanki. Razem możemy zdziałać dużo dobrego dla edukacji dzieci i młodzieży w Polsce!