Informujemy, że w roku szkolnym 2024/2025 odbędzie się XIV edycja Kursu Wiedzy o Sztuce Współczesnej, zatytułowana „Widzenie nowoczesności”.
Harmonogram wykładów na październik 2024:
2 PAŹDZIERNIKA – prof. dr hab. Robert Cieślak,
Widzenie nowoczesności. Picasso i Kandinsky;
9 PAŹDZIERNIKA – prof. dr hab. Marta Leśniakowska,
Impresjonizm dzisiaj: Monet – obraz tego, co nadeszło;
16 PAŹDZIERNIKA – prof. dr hab. Marta Leśniakowska,
Impresjonizm dzisiaj: Manet – obraz zwielokrotniony;
23 PAŹDZIERNIKA – mgr Dorota Płuciennik,
Gabrielle D’Annunzio – bajkowa rezydencja nad jeziorem Garda.
Podczas kolejnej edycji kurs, podobnie jak w latach ubiegłych zajmować się będziemy zjawiskami i procesami, które na przestrzeni ostatnich 120 lat doprowadziły do gruntownego przeobrażenia sztuk plastycznych.
Awangardy XX wieku oraz nowatorskie wydarzenia artystyczne, kwalifikowane często jako ,,ponowoczesne”, oddaliły się szokującą formą od estetyki dzieł powstających wcześniej. Sztuka współczesna zerwała z kanonem ogólnie uznanym i podziwianym, nie bacząc na to, że odrzuca tradycję powszechnie uważaną za dziedzictwo artystyczne cywilizacji zachodu. Dlatego też niejednokrotnie uchodzi ona za daleką od oczekiwań ludzi i hermetyczną. Czy jest tak w istocie? Co powoduje, że współczesne dzieła sprawiają tyle kłopotu w odbiorze? Czy sztuka powstająca w dzisiejszych czasach jest godnym następcą twórczości minionych wieków?
Na te pytania próbowali odpowiedzieć historycy sztuki, którzy przygotowali ubiegłoroczny cykl wykładów. W ramach tego cyklu przybliżali nam najistotniejsze zjawiska artystyczne, zaprezentowali postawy twórców oraz wyjaśniali trudne pojęcia i terminy, którymi posługujemy się przy opisie sztuki współczesnej.
Zajęcia adresowane były do szerokiej grupy słuchaczy zainteresowanych głębszym poznaniem sztuki XX wieku, a w szczególności do nauczycieli, ale także dla młodzieży przygotowującej się do studiów na kierunkach artystycznych- do przyszłych plastyków, architektów i historyków sztuki.
Chcemy, aby nasze zajęcia były atrakcyjne zarówno dla nowych słuchaczy, jak też i dla tych, którzy uczestniczyli w poprzednich odsłonach cyklu. Część tematów będzie zupełnie nowa, a niektóre wykłady pogłębią pewne zagadnienia obecne wcześniej.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Brak wolnych miejsc. Przyjmujemy zgłoszenia na listę rezerwową.
Odpłatność za udział w kursie wynosi 260 PLN (szczegóły wkrótce).
Osoby zainteresowane uczestnictwem, prosimy o rezerwowanie miejsc drogą elektroniczną, na adres: monika.orzol@eduwarszawa.pl lub scek@eduwarszawa.pl.
Szczegółowy harmonogram terminów i tematów spotkań podamy w późniejszym czasie.
Wykłady będą odbywały się w wybrane środy, w godz. 18:00-19:30.
Koordynatorka merytoryczna:
Halina Polak, historyczka sztuki
Koordynatorka organizacyjna:
Monika Orzoł
22 277 06 09, monika.orzol@eduwarszawa.pl, scek@eduwarszawa.pl