Pokaz filmu ,,Drzewa milczą”

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej
So FILMS
oraz
Entropia Słowa

zapraszają dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, katechetów, animatorów kultury, pedagogów szkolnych na edukacyjny pokaz specjalny filmu
DRZEWA MILCZĄ z udziałem gościa specjalnego – reżyserki oraz autorki scenariusza Agnieszki Zwiefki

12 marca (środa) 2025 r., godz. 14:00, SCEK, ul. Jezuicka 4 (Starówka), Warszawa


Scenariusz wydarzenia:
– 14.00 – przywitanie widzów oraz krótkie wprowadzenie
– 14.05 – 15.20 – projekcja filmu
– 15.35 – 16.25 – rozmowa z Agnieszką Zwiefką poprowadzi Artur Wolski

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz do 9 marca (uwaga, mamy tylko 70 miejsc): https://forms.gle/ecADt1Ga8Xigmawz7

  • Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: entropiaslowa@outlook.com
  • Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone do 10 marca.
  • Wymagane jest poprawne wpisanie pełnej nazwy instytucji edukacyjnej / kulturalnej.
  • Liczba miejsc ograniczona.
  • UWAGA! Zaproszenie jest pojedyncze i imienne.

Pokaz jest przeznaczony wyłącznie dla osób związanych z edukacją oraz animatorów kultur.
Na sali będzie obecny pies prowadzącego i organizatora pokazu – Vincent.


OPIS FILMU:
Runa, szesnastoletnia Kurdyjka, uciekła wraz z rodziną z Iraku przed atakami ISIS i jak wiele innych osób uchodźczych, trafiła na polsko-białoruską granicę. W końcu udaje jej się dotrzeć do Polski, jednak cena jaką ponosi za bezpieczeństwo i azyl jest ogromna. Jej matka, będąc w zaawansowanej ciąży, umiera w szpitalu wskutek wycieńczenia i warunków, jakie panowały w przygranicznym lesie. Teraz Runa musi dorosnąć w przyspieszonym tempie — to ona zostaje głową rodziny, by zaopiekować się czwórką młodszych braci i ojcem, który nie radzi sobie z narastającymi trudnościami.

Film towarzyszy niepewnym losom całej rodziny, która podczas pobytu w obozie dla uchodźców zmaga się z traumą i groźbą deportacji. Na pierwszym planie znajduje się jednak portret zwyczajnej i zarazem niezwyczajnej nastolatki. Runa kocha rysować, słuchać muzyki i uczy się języka polskiego, marząc o studiach prawniczych. Jej ucieczką od codzienności jest szkicownik, który z kronikarską starannością wypełnia kolejnymi obrazami, opowiadając swoją historię, zawieszoną w czasie i przestrzeni. Jednocześnie, z ogromną dojrzałością, stara się poprowadzić rodzinę ku nowemu rozdziałowi życia i odważnie patrzeć w niepewną przyszłość. Czy Runie uda się odnaleźć spokój i nowy dom dla siebie i bliskich?

„Drzewa milczą” to kreatywna fuzja kina dokumentalnego i animacji rysunkowej kreski autorstwa młodej bohaterki. Film miał swoją polską premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył główną nagrodę w Konkursie Polskim — Złotego Lajkonika, wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym, a także, przyznaną po raz pierwszy w historii festiwalu, nagrodę dla bohaterki filmu, którą otrzymała Runa. Laureat Nagrody za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego od Uniwersytetu Łódzkiego, na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Film był także prezentowany na najważniejszych festiwalach kina dokumentalnego na świecie: CPH Copenhagen International Documentary Film Festival w Danii oraz Hot Docs Canadian International Documentary Film Festival w Kanadzie.

Tu trailer do filmu: https://www.filmweb.pl/film/Drzewa+milcz%C4%85-2024-10049103
Film, spełnia wszystkie założenia edukacyjne i jest świetnym uzupełnieniem lekcji wychowawczej, etyki oraz wos-u. Zapraszamy!