PROSTO NEBYŁYCI, Po prostu nie do wiary | Wystawa Ogólnoukraińskiego Projektu dla Młodych Artystów

Galeria Brzozowa, ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej)
Czas trwania wystawy: 13 kwietnia – 26 maja 2024
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny

Projekt, który promuje sztukę Ukrainy, organizowany jest co roku od 2011 roku. Jego celem jest otwarcie przestrzeni dla samorealizacji młodych ukraińskich artystów i prezentacja ich twórczości na świecie. Projekt PROSTO NIEBYŁYCI prezentował się we Lwowie, Kijowie, Dnieprze, Żytomierzu, Iwano-Frankiwsku (Ukraina), Warszawie, Krakowie (Polska), Tsugu (Szwajcaria), Mediolanie (Włochy), Paryżu (Francja), Sztokholmie (Szwecja), i Preszowie (Słowacja).

W projekcie udział wzięła ponad setka dzieci, które mieszkają w ponad dwudziestu specjalistycznych placówkach we Lwowie i na terenie obwodu lwowskiego (domach dziecka, szkołach z internatem itp.). Dzięki staraniom komitetu organizacyjnego, sponsorów i miłośników sztuki z wielu krajów Europy zakupiono materiały artystyczne, artykuły biurowe i słodycze.

Projekt został zainicjowany przez Międzynarodową Asocjację Kultury i Sztuki w 2011 roku. Koordynatorem od momentu powstania projektu jest Lwowska Obwodowa Fundacja Charytatywna TORBA, a jego organizatorem jest NGO Centrum Inicjatyw Kulturalno-Artystycznych.

Zgodnie z międzynarodowym protokołem, do składu kolegium kwalifikacyjnego zaprasza się co roku 9 ekspertów z dziedziny sztuk plastycznych i dekoracyjnych, historyków sztuki oraz galerzystów. W składzie kolegium tej edycji zaproszono 4 osoby z Ukrainy i 5 ekspertów spoza jej granic. W ciągu lat realizacji projektu w przeglądach i ocenie prac uczestniczyli przedstawiciele z Ukrainy, Polski, Węgier, Francji, Kostaryki, Ekwadoru, Słowacji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Japonii, Litwy, Szwecji, Szwajcarii, Meksyku, Kosowa.

Od 2022 roku zgodnie ze środkami bezpieczeństwa w związku z agresją zbrojną rosji (sic!) na terenie Ukrainy ogłoszenie wyników konkursu odbywa się online. W 2023 roku wystawę można było zobaczyć w galerii online Centrum Inicjatyw Kulturalno-Artystycznych oraz bezpośrednio w salach wystawowych partnerów projektu.

Komitet Organizacyjny Ogólnoukraińskiego Projektu PROSTO NEBYŁYCI wyraża szczere podziękowanie wszystkim, którzy bezinteresownie pomagają w jego pomyślnej realizacji co roku. Szczególne podziękowania kierujemy wąskiemu gronu dobroczyńców, którzy, pomimo trudnej sytuacji w Ukrainie, wsparli projekt. To zaangażowanie jest niezwykle ważne, ponieważ w tym roku w budżetach lokalnym i państwowym nie znaleziono możliwości wsparcia PROSTO NEBYŁYCI. Zatem dwunastą edycję, tak jak znaczną większość poprzednich, zrealizowano dzięki dobrej woli ludzi z głębokim rozumieniem celu projektu oraz wielkim dobrym sercem. Ludzi, którym nie jest obojętne jakościowe budowanie dialogu kulturalnego Ukrainy ze światem.

Stałym partnera projektu jest zespół Lwowskiego Autorskiego Dramatycznego Teatru “ScenA8” (t.artcenter.org.ua).

Na dwunastą edycję projektu wpłynęło 557 prac z 10 regionów Ukrainy. W konkursie wzięło udział 519 prac, w tym 21 prac dzieci, które są pozbawione opieki rodzicielskiej i mają specjalne potrzeby, mieszkają w specjalistycznych ośrodkach obwodu lwowskiego.

W dwunastej edycji na wystawę wybrano 131 prac. Część tej wystawy można zobaczyć od 13 kwietnia do 26 maja 2024 roku w Galerii Brzozowa (Warszawa).

Skład Międzynarodowego Kwalifikacyjnego Kolegium, którego wybrało najlepsze prace artystyczne, które znalazły się na wystawie:

Władimir Ganaj – artysta abstrakcjonista, wykładowca grafiki 3D i kierownik katedry sztuk plastycznych na Uniwersytecie w Preszowie, Słowacja.

Weronika Zajcewa – artystka grafiki książkowej, docentka w katedrze sztuk dekoracyjnych i restauracji na Uniwersytecie im. Borisa Grinchenka w Kijowie, Ukraina.

Besnik Xhemajli – akwarelista, profesor w katedrze sztuk plastycznych i architektury na Uniwersytecie w Kosowie, dyrektor organizacji IWS w Kosowie, laureat międzynarodowych projektów artystycznych: Contemporary Watercolor, Excellence oraz Elite Awards, założyciel WS BXH Gallery w Kosowie, Prisztina, Kosowo.

Francesco Cusumano – awangardowy malarz pochodzenia włoskiego ze Szwajcarii, członek Stowarzyszenia Artystów w Zurychu. Autor ponad trzydziestu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Szwajcarii, Włoszech, Niemczech i Austrii, Bülow, Szwajcaria-Włochy.

Tere Lozhero – akwarelista, pejzażysta, autor ponad trzydziestu indywidualnych wystaw, z których 30 odbyło się w Meksyku. Laureat wystaw w Meksyku, Bułgarii, Pakistanie i we Włoszech. Członek meksykańskiego stowarzyszenia akwarelistów, Meksyk.

Dorota Piramidowicz – doktorka historii sztuki, zastępczyni dyrektora Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa, Polska.

Władimir Sandiuk – Zasłużony Artysta Ukrainy, docent na katedrze sztuk plastycznych i dekoracyjno-użytkowych oraz restauracji w Instytucie Sztuk Narodowego Uniwersytetu im. V. Stefanyka, laureat nagrody im. Jarosława Łukaweckiego, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy, autor ponad trzydziestu wystaw indywidualnych, Iwano-Frankiwsk, Ukraina.

Jarosław Tarnowski – artysta-galerzysta, założyciel Centrum Sztuki “Zelо”, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy, Poltawa, Ukraina.

Natalia Ursu – doktorka habilitowana historii sztuki, profesorka, kierowniczka katedry sztuk plastycznych, dekoracyjnych oraz restauracji dzieł sztuki na Narodowym Uniwersytecie im. I. Ogienka w Kamieńcu Podolskim, Kamieńec Podolski, Ukraina.

“Razem jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepszy” – Andriy Sendetskyy, dyrektor artystyczny Ogólnoukraińskiego Projektu Dla Młodych Artystów PROSTO NEBYŁZCI, artysta, scenograf, kostiumograf, projektant, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy oraz International Association of Art to the UNESCO.