Projekt Port Prochownia II realizowany był w konwencji edukacji demokratycznej. Nieprzypadkowo. Motyw przewodni programu: prawa kobiet, samoistnie narzucał instruktorom i opiekunom artystycznym formę pracy. Opierała się ona na poszanowaniu wyboru i wolności młodych uczestników, którzy wcielili się w rolę kontent designerów. Artyści za język wyrazu obrali sobie: video, malarstwo, fotografię, instalację przestrzenną, linoryt, grafikę komputerową. Drogowskazami przy tworzeniu poszczególnych prac były: swoboda twórcza młodzieży, samodzielność, odpowiedzialność za cały proces powstania dzieła – od koncepcji po wybór formy aż do realizacji i aranżacji przestrzeni wystawienniczej.
Temat PRAWA KOBIET, potraktowaliśmy jako punkt odniesienia do tematu wolności jednostki, sposobu patrzenia na ciało, do myślowych stereotypów damsko – męskich, do rytuałów i atrybutów codzienności kobiecej, do sfery duchowości kobiet, do kosmicznej energii, z której płynie siła, moc i piękno.
Martyna Skrednów, Tomasz Daszczuk
Uczestnicy warsztatów:
Maria Bujakowska
Józef Bukowski
Anna Janiszewska
Kajetan Jaroszewicz
Patrycja Klimek
Wiktoria Milwicz
Daniel Stępniak
Instruktorzy |opieka artystyczna i merytoryczna:
Janna Ożdżeńska, Nikola Stenger Edyta Ganc, Martyna Skrednów, Tomasz Daszczuk, Maciej Stefański
Miejsce Wystawy:
Sala Kazamaty, Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 Stare Miasto Warszawa
Czas trwania wystawy:
1 września – 30 listopada 2018, godz. 13.00 – 19.00
FOTOCZUŁE
KOBIECY FOTOPROJEKT MIĘDZYPOKOLENIOWY
Uczestniczki warsztatów fotodokumentalnych realizowanych w ramach projektu Port Prochownia II miały możliwość opowiedzieć fotograficznie o sobie w indywidualny, autorski sposób. Finałem warsztatów była wystawa wkomponowana w instalacje stworzone przez młodzież
Jak czujemy się dziś, my, współczesne kobiety? Jaka jest nasza codzienność? Co widzimy wstając rano? Czy przyglądamy się sobie, czy tylko ledwo dostrzegamy fragmenty swojej obecności w miejscach i przedmiotach? Dokąd zazwyczaj idziemy, a gdzie w zasadzie nie chodzimy? Z kim się spotykamy,
a kogo unikamy? I w końcu: czy jesteśmy czułe wobec siebie i świata, który nas otacza?
Jak się objawia ta czułość…? Fotoczułe to próba przyglądania się sobie i światu. Z aparatem, czy też telefonem komórkowym w ręku. Próba zatrzymania w biegu. Uchwycenia chwilowych myśli, nastrojów, spontanicznych spotkań. Zapamiętanie tego, co obok nas.
Pięknej, zwyczajnej codzienności.
Autorki zdjęć:
Irena Bielecka
Lolita Brzozowska – Roman
Anna Janiszewska
Patrycja Klimek
Wiktoria Milwicz
Joanna Ożdżeńska
Jola Sałek
Opiekun projektu: Edyta Ganc
Projekt dofinansowany z Programu PEGAZ Biura Edukacji m.st. Warszawy