W dniach 25-30 listopada 2013 r. w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej odbyła się druga edycja Festiwalu “Sztuka działa”.
Na program Festiwalu złożyło się dziewięć wydarzeń artystycznych oraz IX Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywały się w Starej Prochowni SCEK, przy ulicy Boleść 2. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązywał wstęp wolny.
Program drugiej edycji Festiwalu “Sztuka Działa”:
25.11.2013 (poniedziałek)
- 18.00: Praskie bity – koncert zespołu Hope-4-Street
Stowarzyszenie “Otwarte Drzwi”
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
więcej informacji
26.11.2013 (wtorek)
- 10.00: Śmiertelnie trudna gra – warsztaty i spektakl Teatru 21
Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
reż. Justyna Sobczyk
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 - 17.00: Dżanet – spektakl Teatru Forum
Fundacja Drama Way
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
27.11.2013 (środa)
- 09.00: IX Przegląd Twórczość Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – prezentacje konkursowe
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 - 19.00: Autyzm miejski. Zgoda w poszukiwaniu absurdu – spektakl Teatru Zgoda
Bemowskie Centrum Kultury
reż. Agata Adamek
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
28.11.2013 (czwartek)
- 18.00: Czwartek 18:00
Dziwna Trupa
reż. Urszula Hajdukiewicz
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 - 19.00: Mecz Impro – Spektakle zaproszone z XIX Festiwalu Teatralnego w XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Warszawie
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
29.11.2013 (piątek)
- 11.00: IX Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – Gala Finałowa
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 - 19.00: Finał PODAJ DALEJ 2013 – finałowy pokaz teatralny II edycji projektu PODAJ DALEJ
Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
30.11.2013 (sobota)
- 15.00: Post czy karnawał – spektakl Teatru TARA-BUM
Rybnickie Centrum Kultury
reż. Izabela Karwot
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 - 19.00: Grubasy – projekt w ramach programu Placówka Nowego Teatru
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
reż. Agnieszka Błońska
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Praskie bity – koncert zespołu Hope-4-Street
Stowarzyszenie “Otwarte Drzwi”
Stara Prochowni SCEK, ul. Boleść 2
25.11.2013, godz. 18.00
Zespół Hope-4-Street powstał w marcu 2012 r. w Świetlicy Socjoterapeutycznej “Mały Książę” działającej w ramach Stowarzyszenia “Otwarte Drzwi” na ul. Ząbkowskiej 4, czyli na Starej Pradze (okolice Bazaru Różyckiego). Pierwotnie była to idea arteterapii, twórczej socjalizacji oraz terapii podjęta w grupie kilku starszych dzieci z inicjatywy Anny Schmidt, kierowniczki i pedagoga tejże świetlicy. Pierwszy koncert Hope-4-Street odbył się w czerwcu 2012 r. w ramach “Nocy Pragi” i został zorganizowany przez artystę-plastyka Jacka Schmidta w ramach Otwartej Pracowni Twórczej “PRAGA del ARTE” we współpracy z wolontariuszami i rodzicami. Kolejnym krokiem rozwoju Hope-4-Street była inicjatywa “Fundacji Po Drugie” realizacji teledysku “Mamo” i włączenia go do akcji resocjalizacyjnej “Mamo, tylko mnie kochaj”. Dzięki “Fundacji Po Drugie” zespół (który w międzyczasie rozrósł się do ponad 20 dzieci) zaczął nagrywać materiał w rozgłośni “Radia Roxy” na płytę, zyskując także wsparcie w postaci profesjonalnych bitów Darka Łasia i skreczy Piotra Schmidta. Powstało kilkanaście kompozycji, których autorką (wraz z tekstami) jest Anna Schmidt i dzieciaki. Wokół Hope-4-Street powstają aktualnie (w formie projektów) grupy: breakdance, street art, grupa filmowa i grupa teatralna. Więcej informacji o Stowarzyszeniu “Otwarte Drzwi”: http://otwartedrzwi.pl/ Fanpage zespołu: https://www.facebook.com/Hope4street
Śmiertelnie trudna gra – warsztaty i spektakl Teatru 21
Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
reż. Justyna Sobczyk
Stara Prochowni SCEK, ul. Boleść 2
26.11.2013, godz. 10.00
fot. Marta Ankiersztejn
– Kim jesteś i dlaczego się za mną skradasz? – zapytała Gęś.
– Miło, że mnie zauważyłaś – powiedziała Śmierć – Jestem przy tobie od twoich narodzin, tak na wszelki wypadek.
Gąska Klementyna pewnego dnia spotyka Śmierć. Na ten widok dostaje gęsiej skórki, ale nie ucieka, nie krzyczy… Zresztą Śmierć wygląda inaczej, niż spodziewała się Klementyna: nie trzyma w ręku kosy, nie jest ani stara, ani brzydka, lubi spacerować i rozmawiać o słodyczach. Między dwiema bohaterkami rodzi się relacja, poznają się coraz lepiej i głębiej.
Wyszłyśmy od tematu śmierci, a zaczęłyśmy przyglądać się życiu, jego regułom, tej naszej codziennie grze w klasy. Z muzyczno-ruchowych improwizacji powstał spektakl nie tylko o odchodzeniu, ale o twórczej obecności w świecie pełnym wyzwań. – Justyna Sobczyk, reżyserka.
Więcej informacji o Teatrze 21: http://teatr21.pl/
Dżanet – spektakl Teatru Forum
Fundacja Drama Way
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
26.11.2013, godz. 17.00
Teatr Forum to zaangażowana społecznie, forma teatru stworzona i opracowana przez brazylijskiego reżysera i pedagoga Augusto Boala – twórcę Teatru Uciśnionych (Theatre of the Opressed). Spektakle Teatru Forum tym różnią się od tradycyjnych, że dają możliwość “dopisania” dalszego ciągu spektaklu lub jego zmiany poprzez interwencje, które uczestnicy tzw. “widzowie – aktorzy” samodzielnie podejmują na scenie. Spektakle Teatru Forum tworzone są dla określonych grup, tak by problemy głównego bohatera były tożsame z problemami widzów-aktorów. Teatr Forum jest często adresowany do grup defaworyzowanych społecznie, by przeciwdziałać ich wykluczeniu, dostarczając narzędzi konstruktywnej ekspresji i radzenia sobie z opresją.
Spektakl “Dżanet” pokazuje problemy młodej dziewczyny – Zuzy, która przenosi się do nowej szkoły, poznaje nowych znajomych, musi zmierzyć się z nową rzeczywistością. Ta historia zaczyna się niewinnie, a kończy się kryzysem w życiu młodej bohaterki i jest wyjściem do pracy warsztatowej. Uczestnicy-widzowie mają możliwość podjęcia interwencji i zmiany zakończenia. Przedstawienie stawia pytania dotyczące wartości przyjaźni, funkcjonowania w grupie rówieśniczej, w której przemoc (w tym cyberprzemoc) i wykluczenie są zjawiskami powszechnymi.
Więcej informacji o Fundacji Drama Way: http://fundacja.dramaway.pl/teatr-forum/203
IX Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Przegląd prezentacji: 27.11.2013, godz. 09.00-14.00
Gala Finałowa: 29.11.2013, godz. 11.00
Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych powstał dzięki inicjatywie dwóch nauczycielek Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, Joanny Łabęckiej i Joanny Piątek, prowadzących Grupę Aktywności Twórczej – cykl zajęć plastycznych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i chorych psychicznie. Organizowany od siedmiu lat Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych cieszy się co roku ogromnym zainteresowaniem uczestników. W 2006 roku odbyły się dwie pierwsze edycje Przeglądu. Od pięciu lat Przegląd realizowany jest raz w roku, w cyklu jesiennych imprez i konkursów pod nazwą Jesienne Konfrontacje Artystyczne. Przegląd gromadzi podopiecznych kilkunastu warszawskich placówek, których wiek waha się od 7 do 70 lat. Wśród innych festiwali organizowanych w SCEK wyróżnia się on różnorodną formą prezentacji i bardzo żywiołową publicznością. Każdą edycję imprezy tworzą różnorodne formy sceniczne, od solowych występów wokalnych, do złożonych form teatralnych. Przegląd ma swoją wierną publiczność, która reaguje nadzwyczaj żywiołowo i często długimi oklaskami nie pozwala występującym artystom opuścić sceny.
Więcej informacji o IX Przeglądzie Twórczość Artystycznej Osób Niepełnosprawnych: http://www.scek.pl/aktualnosci/jesienne-konfrontacje-artystyczne/ix-prze…
Autyzm miejski. Zgoda w poszukiwaniu absurdu – spektakl Teatru Zgoda
Bemowskie Centrum Kultury
reż. Agata Adamek
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
27.11.2013, godz. 19.00
W szalonym pędzie miejskiego życia, zapętlonym w autyzm wykonywanych ruchów wpisana jest absurdalność naszych działań. Pochylamy się nad każdym gestem, poddajemy go obserwacji, obróbce i wyświetlamy w wielkim formacie. Znajdziesz tu uwodzenie, czynności codziennego życia, ale też poezję nonsensu Pana Leara – mistrza obserwacji. Jedno jest pewne, aby otrzymać odpowiedź należy umieć zadać pytanie.
A odpowiedź pojawi się bez koniecznego wyboru widza…
Więcej informacji o Teatrze Zgoda: http://teatr-zgoda.art.pl/
Czwartek 18:00
Dziwna Trupa
reż. Urszula Hajdukiewicz
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
28.11.2013, godz. 18.00
Serdecznie chcielibyśmy zaprosić was na pierwszy w historii występ “Dziwnej Trupy” , który odbędzie się w ramach drugiej edycji “Festiwalu Sztuka Działa” w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Nie możemy zdradzić co i jak zamierzamy Wam pokazać, jednakże możemy zapewnić, że WARTO przyjść. 😉 Spektakl jest jednorazowym działaniem artystycznym, więc.. teraz albo nigdy!
I tutaj prośba – osoby które zdecydują się na przybycie są proszone o możliwe NIE przynoszenie ze sobą jakichkolwiek zegarków oraz wyłączenie telefonów komórkowych.
Mecz Impro – Spektakle zaproszone z XIX Festiwalu Teatralnego w XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Warszawie
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
28.11.2013, godz. 19.00
BCA Flash jest jedną z pierwszych młodzieżowych grup improv. Grupa powstała w 2012 roku i od tego czasu prężnie się rozwijamy. Wszystkie odgrywane przez nas scenki są tworzone na bieżąco, a czas na przygotowanie się jest ograniczony do zera. To Wy, widzowie mówicie nam co chcecie zobaczyć na scenie. Aktywna publiczność to udane widowisko!
Więcej informacji o grupie BCA Flash: https://www.facebook.com/BCAFlash/info
Pokaz IMPROVw wykonaniu grupy słabo TO widzę to wydarzenie, gdzie wszystko może się zdarzyć. To publiczność zadecyduje, co zagrają aktorzy na scenie. Awantura w fabryce imadeł? Niespodziewana randka w maglu? A może rozwód na polu kukurydzy? Wszystko jest możliwe, ale nic do przewidzenia!
Więcej informacji o grupie słabo TO widzę: https://www.facebook.com/pages/s%C5%82abo-TO-widz%C4%99/344294399005777?…
Więcej informacji o XVIII Festiwalu Teatralnym w XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Warszawie: http://festiwalteatralny.pl/index.php
Finał PODAJ DALEJ 2013 – finałowy pokaz teatralny II edycji projektu PODAJ DALEJ
Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
29.11.2013, godz. 19.00
fot. Ola Palczak
W 2012 roku cztery warszawskie organizacje prowadzące młodzieżowe grupy teatralne zorganizowały wspólnie po raz pierwszy wyjątkowy projekt edukacji poprzez teatr o tytule “PODAJ DALEJ”. Uczestnicy 4 grup teatralnych spotykali się, by wzajemnie uczyć się stosowanych technik artystycznych. We wspólnym warsztacie stawali się specjalistami i dzielili się strukturami, ćwiczeniami i inspiracjami zgodnie z główną zasadą projektu “Każdy uczy każdego”. Na zakończenie przygotowali wspólny spektakl finałowy, który odbył się w listopadzie 2012 r. w Teatrze Lalka. Projekt ten wywołał tak wiele pozytywnych reakcji, że od razu zaczęto myśleć o kolejnej edycji. Już wkrótce okazało się, że wszyscy partnerzy i sponsorzy są zainteresowani jego kontynuacją.
Projekt ukazuje bogactwo środowiska edukacji kulturalnej w Warszawie. Grupa
Stowarzyszenia Sztuka Nowa pracująca techniką teatru fizycznego stale korzysta z gościnności warszawskich domów kultury. Kolejna grupa prowadzona przez instruktorów ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru działa w przestrzeni publicznej oraz w skłotach będących niezależnymi centrami społecznymi. Stowarzyszenie Praktyków Kultury ze swoimi podopiecznymi pracuje najczęściej w przestrzeni Sceny Lubelskiej, niezależnego teatru na warszawskiej Pradze. W projekcie jest też grupa teatralna “Otwarta Scena” Towarzystwa Nasz Dom, której zajęcia odbywają się w teatrze instytucjonalnym – Teatrze Lalka – dzięki czemu ich regularnie tworzone spektakle wchodzą do profesjonalnego repertuaru teatralnego.
Więcej informacji o projekcie PODAJ DALEJ: http://www.podajdalej.waw.pl/projekt.php
Post czy karnawał – spektakl Teatru TARA-BUM
Rybnickie Centrum Kultury
reż. Izabela Karwot
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
30.11.2013, godz. 15.00
Eeeeej…!!! Patrzcie!
Kaczmarski!
Stara krowa!
ZARA!
A może Rozmowy w toku?!
Mosz problemy?
Bo jo mom!
Sztuka mówi o trudzie wyborów, próbie pogodzenia się z samym sobą i z innymi, pokazuje dorosłym jak “my” widzimy ich i swoje problemy. A wszystko to usytuowane zostaje w śląskiej rzeczywistości. Momentami w wypowiedziach bohaterów wpleciona jest gwara śląska. Spektakl jest próbą znalezienia złotego środka, harmonii w życiu. Stawiając sobie właśnie to pytanie – post, czy karnawał?
Więcej informacji o Teatrze TARA-BUM: http://www.rck.home.pl/wp_rck/?page_id=42
Grubasy – projekt w ramach programu Placówka Nowego Teatru
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
reż. Agnieszka Błońska
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
30.11.2013, godz. 19.00
Gruby, dobrze zbudowany, korpulentny, nalany, opasły, pękaty, przy kości, pulchny, słusznej postury, spasiony, tęgi, tłusty, wypasiony, z nadwagą, zażywny… WYJĄTKOWY
GRUBASY to spektakl, w którym biorą udział osoby z nadwagą wyłonione podczas castingu. Swoją obecnością i poprzez swoje ciało mierzą się oni z doświadczeniem inności, wykluczenia oraz samokontroli. Odkrywają to, co współczesne kanony piękna nakazują zasłaniać. Projekt zainspirowany jest twórczością kolumbijskiego malarza i rzeźbiarza Fernando Botero oraz książką “Walczące słowa. Mowa nienawiści i polityka performatywu” Judith Butler.
Więcej informacji o Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego: http://www.instytut-teatralny.pl/