Bieżąca wystawa Galerii Kazamaty

Salto I Wystawa Marty Wittchen

W okresie Świąt Wielkanocnych, tj. 19, 20 oraz 21 kwietnia, galerie SCEK (Galeria Abakus, Galeria Brzozowa, Galeria Stara Prochownia, Galeria Kazamaty) będą nieczynne.

Galeria Kazamaty SCEK, ul. Boleść 2
Czas trwania wystawy: 17 kwietnia – 11 czerwca  2025
Galeria czynna codziennie w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny
Wernisaż: 17 kwietnia 2025, godz. 18:00

 

SALTO

Cykl fotografii powstał na tętniącej życiem plaży Arpoador w Rio de Janeiro. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie różne warstwy społeczne miasta spotykają się, tworząc szczególnego rodzaju wspólnotę. Arpoador stanowi przestrzeń egalitarną, neutralny grunt, swoisty mikrokosmos.

Na skałkach znajdujących się przy plaży, w każdy słoneczny dzień, gromadzą się bohaterowie zdjęć, młodzi chłopcy przyjeżdżający autobusem z rozrzuconych po całym mieście oraz na jego obrzeżach faweli. Ich głównym zajęciem są skoki do wody. Arpoador to miejsce, w którym prądy przybrzeżne są wyjątkowo silne. Trzeba wiedzieć dokładnie gdzie i w którym momencie skoczyć, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Starsi, bardziej doświadczeni uczą młodszych, którzy dopiero przechodzą inicjację. Wszyscy dopingują się nawzajem krzycząc salta! – skacz!. Obserwując ich, ma się wrażenie, że to młodzi dorośli, którzy dojrzeli za szybko. Dla wielu z nich jest to miejsce ucieczki od często brutalnej rzeczywistości faweli.

W języku portugalskim słowo salto oznacza skok. Może odnosić się do fizycznego skoku lub mieć znaczenie przenośne – to radykalna zmiana, przejście z jednej rzeczywistości w drugą. Woda i ocean są w Brazylii postrzegane jako żywioły, które mają moc zarówno fizycznego, jak i duchowego oczyszczenia, przemiany, odrodzenia, połączenia z naturą. Sam rytuał skoku do oceanu ma swoje korzenie w afro-brazylijskich tradycjach kulturowych oraz religijnych, takich jak Candomblé i Umbanda, gdzie jest gestem oddania czci, połączenia się z energią bogini morza – Iemanjá i zyskaniem jej błogosławieństwa. W Nowy Rok Brazylijczycy skaczą do oceanu, aby oczyścić się z traum przeszłości, zamknąć stary i rozpocząć nowy etap życia w harmonii i równowadze. Rytuał ten, poza aspektem duchowym, ma również wymiar społeczny, umacnia poczucie przynależności do wspólnoty.

Jest to opowieść o Rio, jego bogactwie kulturowym, wielowarstwowości, rytuałach, esencji, sprzecznościach, o nierównościach i podziałach, ale też o wspólnocie i radości życia.

 


Informacja o Dostępności architektonicznej SCEK – kliknij tutaj.