Port Prochownia III – PLANETA CZŁOWIEK

W III edycji projektu Port Prochownia, teren ogrodu Starej Prochowni SCEK stał się miejscem rozwijania aktywności twórczej młodzieży i przestrzenią wystawienniczą, w której pojawiły się instalacje artystyczne. Do udziału w interdyscyplinarnych zajęciach, zaprosiliśmy warszawskie szkoły.

Uczestnicy zajęć podjęli się próby skonfrontowania z pytaniami:

– Co to znaczy być człowiekiem we współczesnym świecie?
– Czym dla nich jest człowieczeństwo?
– Jak poprzez różne formy artystyczne przekazać wszystkie refleksje w zamkniętym obiekcie, nawiązując dialog z odbiorcą wystawy i zapraszając go do interakcji, dialogu?

Artyści mieli utrudnione zadanie w procesie twórczym. Dodatkową formą, jaką narzuciliśmy młodzieży, było tworzenie rzeźb i instalacji z przedmiotów wcześniej wytworzonych przez człowieka. Poprzez korzystanie z materiałów recyklingowych, chcemy dodatkowo zwrócić uwagę na element destrukcji i wydobywanie zupełnie nowych znaczeń z przedmiotów codziennego użytku, które po wykorzystaniu stały się odpadami: butelki, reklamówki, widelczyki, łyżeczki, słomki, korki.

Martyna Skrednów
Tomasz Daszczuk
Koordynatorzy projektu

Fotorelacja z finału:


Kreatywność i sztuka rodzą się w wyzwoleniu od schematów.

Używając niestandardowych materiałów, można skupić się na eksperymentowaniu. Nie ma dobrych i złych odpowiedzi w kwestii idei artystów. Natomiast w warstwie formalnej trzeba pokonać trudności i ograniczenia jakimi jest tworzywo. Piasek, który ma różne odcienie, przezroczysta folia, taśma klejąca, okienne ramy i szyby oraz drut to rzeźbiarskie media, które zastąpiły tradycyjne. Wszystkie są wytworem człowieka. Rozłożyłyśmy tworzenie obiektów na części pierwsze: potrzebę konstrukcji, wypełniacza i koloru oraz łączenia.

Temat tegorocznego Portu to Planeta Człowiek. Zastanowiliśmy się nad istotą tych dwóch słów i rozpracowywaliśmy z uczestnikami temat w czterech płaszczyznach: wpływ człowieka na planetę; człowiek jako planeta (jesteśmy zamieszani przez wiele istnień np. bakterie); człowiek jako planeta obiekt (materialność); ziemia jako planeta człowieka (antropocen).

Ewa Hiller
Katarzyna Moszczyńska

Zespół:

Tomasz Daszczuk, aktor, pedagog teatru

Tomasz Daszczuk

reżyser, pedagog teatru, nauczyciel. W Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej prowadzi autorskie projekty teatralne, inicjuje Festiwal SZTUKA DZIAŁA i Warszawski Festiwal Teatralny Młodych. Współpracuje z warszawskimi instytucjami promującymi idee Pedagogiki Teatru: Instytut Teatralny – Lato w Teatrze i Teatroteka Szkolna,  TR WARSZAWA – projekty z licealistami, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru  – SCENARIUSZE PRZYSZŁOŚCI (cykl warsztatów o PRACY). Inspiracji poszukuje na granicach konwencji.

 

 

 


Martyna Skrednów

Martyna Skrednów

Kulturoznawca animator, trener. Działa w sektorze publicznym i pozarządowym na rzecz upowszechniania kultury i edukacji pozaformalnej, koordynator projektów, realizator przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej. Prowadzi seminaria i warsztaty dla rodziców i wychowawców pod szyldem FamilyLab Polska. Koordynator projektów edukacyjnych i artystycznych: festiwali, musicali, warsztatów, konferencji i szkoleń. Związana ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej i Fundacją Przystanek Twórczość.

 

 

 


Ewa Hiller
Absolwentka Wzornictwa na ASP w Warszawie. Otrzymała wyróżnienie z Rysunku i rzeźby od dr. Marka Sarełły. Współpracowała z Czeskim Centrum w Warszawie, MSN, Muzeum Warszawskiej Pragi i SCEK. Laureatka konkursów “Młodzi na start” i “Generator Innowacji”, jej projekty prezentowano na Gdynia Design Days, Łódź Design Festival, Wawa Design, Maison & Objet, Stockholm furniture and light fair, WantedDesign na NYCxDESIGN.

Katarzyna Moszczyńska
Absolwentka Wzornictwa na ASP w Warszawie, zaangażowana w organizację wydarzeń, wystaw projektów uniwersyteckich na skalę ogólnopolską i międzynarodową. W zeszłym roku współpracowała z dr Robertem Pludrą przy tworzeniu projektu instalacji audiowizualnej we Wrocławiu. Współprowadziła wiele warsztatów tworzenia instalacji przestrzennych. W maju 2019 na terenie Instytutu Dizajnu w Kielcach otwarta została instalacja, której jest współautorką.


 

Kontakt:

Martyna Skrednów,
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej im. KEN,
pok.105, tel.: 22 277 06 11, e-mail: mskrednow@scek.pl 

 Zobacz poprzednie edycje Projektu