Grupa Aktywności Twórczej:
Grupa skupia indywidualnych uczestników, uczniów szkół specjalnych i absolwentów tych szkół, którzy znaleźli swoje miejsce w ośrodkach opiekuńczych. Uczestnicy zajęć trzy razy w tygodniu biorą do rąk palety oraz pędzle i stają przed sztalugami w przestronnej pracowni plastycznej. Za każdym razem pogłębiają doświadczenie natury, ludzi, własnych przeżyć – tego, co pozornie spowszedniało, bo otacza i wypełnia nas codziennie. W tym zadaniu nierzadko towarzyszą im artyści dawni i współcześni. Podczas pracy niepełnosprawność uczestników zostaje nieomal zawieszona. Spotkanie odczucia z gestem, barwą, kształtem, bez względu na to, jak nieporadne są palce i głowa, wydobywa na powierzchnię coś żywego i oryginalnego. Jak to się dzieje, pozostanie chyba tajemnicą.
Więcej informacji o zajęciach Grupy Aktywności Twórczej: www.scek.pl/dla-szkol/grupa-aktywnosci-tworczej
O wystawie:
Po raz pierwszy temat kota pojawił się dwa lata temu podczas realizacji projektu “Nam chce się żyć – Grupa Aktywności Twórczej” i od tamtej pory jeszcze kilka razy był podejmowany przez uczestników naszych zajęć. Niektóre z tych prac znajdują się w prywatnych zbiorach i zostały wypożyczone na czas trwania wystawy.
Wystawa nie jest przeglądem kocich ras, lecz efektem fascynacji tym pięknym czworonogiem. Kolory bardziej oddają charakter niż rzeczywiste kocie ubarwienie. Na wystawie zobaczymy koty czerwone rosyjskie, których temperament chłodzi nieco zielone tło. Jest też syjamski rozmarzony i dwa syjamskie o zagniewanych oczach. Jest kot, który przerwał picie mleka zaskoczony naszą obecnością. Są koty grube i chude, słodkie i różowe jak cukierki. Są koty tajemnicze, które z zamazanej drapieżnymi gestami kartki pokazują tylko zarys swojej kociej natury.
Zapraszamy do spotkania z pracami naszych uczestników, które oprócz kociego pazura, pokazują kocią duszę.
Joanna Piątek