INTERDYSCYPLINARNE POKAZY ARTYSTYCZNE
Warsztaty dla młodzieży:
Warsztaty designu (brak miejsc)
Czym jest tabu? Czy w sztuce współczesnej istnieją jeszcze tematy zakazane, nie wypowiedziane językiem artystycznym? Czym tabu jest dla artysty? Czym dla odbiorcy? Podejdziemy do tematu dosłownie i z przekorą. Postaramy się stworzyć rzeczy które będą wchodziły w dialog z odbiorcą. Momentami zahaczymy o abstrakcyjne formy i eksperymenty. Naszym narzędziem będzie nieograniczona wyobraźnia. Struktury przestrzenne będą artystycznym przekazem tego wszystkiego, co trudne i niewypowiedziane dla twórcy.
Prowadzące: Katarzyna Moszczyńska, Ewa Hiller – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Warsztaty performatywne. Strefa WolnoSłowa (brak miejsc)
W czasie warsztatów skupimy się przede wszystkim na teatrze, ale spróbujemy też swoich sił w innych dziedzinach sztuki, żeby przekonać się, jaka forma wyrazu jest nam najbliższa i dlaczego. Będziemy pisać, tworzyć mini-scenariusze teatralne, gdzie inspiracją do pracy będą prawdziwe wydarzenia, artykuły z prasy codziennej, literatura, zdjęcia, a nawet wiadomości tekstowe. Część zajęć poświęcona zostanie improwizacji słownej, podstawowym zadaniom aktorskim, grom i ćwiczeniom teatralnym oraz zmierzeniu się obecnością przedmiotu na scenie (czy to w roli scenografii czy rekwizytu). W centrum naszego zainteresowania postawimy ciało. Wsłuchamy w jego wewnętrzny rytm i uwolnimy radość, która w nim drzemie. Będziemy pracować na tzw. improwizacji zadaniowej.
Prowadzące: Alicja Borkowska, Katarzyna Stefanowicz, Dorota Papis, gościnnie Ray Dickaty, saksofonista i kompozytor.
Warsztaty wokalne (brak miejsc)
Prowadzący: Urszula Napiórkowska, Marcin Piękos
Pokazy festiwalowe
Wernisaż wystawy „Podpowierzchnie”
23 listopada 2018, godz. 18:00 | Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Opieka merytoryczna, kuratorki wystawy: Katarzyna Moszczyńska, Ewa Hiller
Wykonanie: Uczniowie Technikum Architektoniczno – Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2, Stare Miasto, wstęp wolny
Wystawa czynna: 23.11 – 30.11.2018, 13.00 – 20.00
Spektakl i warsztaty z publicznością dla grup zorganizowanych szkolnych “Słowo na G.” (brak miejsc)
30 listopada 2018, godz. 17:00 | Staromiejskie Piwnice, Starej Prochowni SCEK, ul. Boleść 2, Stare Miasto
Czas trwania spektaklu: 90 minut (dwie części po 45 minut),
Czas trwania warsztatu: 90 minut
Gwałt. Zadać gwałt. Zgwałcić. Gwałciciel. G. Słowo na „G”. A plotka, legenda, albo zdjęcie na „snapie” rozprzestrzeniają się z prędkością światła. Słowo na „G” stanie się jednym z aktorów rozgrywającego się na terenie szkoły spektaklu, gdzie nauczyciele i uczniowie walczą ze sobą na definicje rzeczonej sytuacji. Wynikiem tego starcia będzie model – protokół postępowania, który towarzyszyć będzie bohaterom jeszcze na długo po otrzymaniu świadectwa z czerwonym paskiem.
Za 45 minut, na ostatniej godzinie lekcyjnej odbędzie się konfrontacja dyrekcji, wychowawczyni i trójki uczniów oskarżonych o g… Choć właściwie to nikt do końca nie potrafi opowiedzieć o tym, co się wydarzyło. W spektaklu rozgrywającym się symultanicznie w pustej klasie i pokoju nauczycielskim zegary nieubłaganie tykają. Wśród prawdopodobnych wersji wydarzeń i możliwych algorytmów postępowania wszystkim powoli wymyka się „ktoś”. Nieobecna bohaterka, która od dnia „incydentu” nie wróciła do domu.
Sytuacja opowiedziana przez aktorów stanie się pretekstem do rozmowy, która bardzo rzadko ma szansę się odbyć w polskich szkołach. Obecność edukatora seksualnego w trakcie warsztatów umożliwi również obalenie wielu nadal obowiązujących mitów dotyczących seksualności. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza obecnie, gdy tzw. edukacja seksualna w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” wykonuje ogromny krok wstecz.
Scenariusz i dramaturgia: Magdalena Drab
Reżyseria: Grzegorz Grecas
Aranżacja przestrzeni i kostiumy: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk,
II scenograf: Jan Głąb
Muzyka: Tymoteusz Witczak
Realizacja nagrań audio: Krzysztof Grębski
Obsada: Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Malwina Magdalena Rusów, Maciej Rabski
Warsztaty: Żenia Aleksandrowa, Monika Wolińska, Sylwia Patrycja Olesińska, Monika Wolińska
Kierownik produkcji: Piotr „Melchior” Torchała
Spektakl powstał przy współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu (dawną Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu).
Poemat Muzyczny “Światy równoległe” w wykonaniu uczestników Muzycznej Sceny Młodych
1 grudnia 2018, godz. 18:00 | Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Wykonawcy: Julia Foks, Krystyna Gorayska, Julia Mielniczuk, Sasza Hairulin, Mateusz Juchnicki, Kamil Książek, Jan Mańkowski, Szymon Kleszcz, Agnieszka Kukla, Aleksandra Kurasiewicz, Izabela Rosiecka, Patrycja Klimek, Ewelina Szczotka, Ewelina Stańczyk.
Przygotowanie: Urszula Napiórkowska.
Muzyka: Marcin Piękos.
Pokaz finałowy “Powiedz”
2 grudnia 2018, godz. 18:00 | Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2
Występują: uczestnicy warsztatów performatywnych Festiwalu
Przygotowanie młodzieży: Strefa WolnoSłowa / Alicja Borkowska, Dorota Papis, Katarzyna Stefanowicz
Idea Festiwalu:
Tegoroczna edycja Festiwalu dotyczy tabu. Zaprosiliśmy artystów działających w bardzo różnych konwencjach, aby zmierzyli się z tematem wykorzystując swoje metody i formy pracy. Odbiorcami Festiwalu jest młodzież, dlatego czeladnikami w tym eksperymencie będą uczniowie warszawskich szkół oraz uczestnicy zajęć w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.
Ludzie festiwalu:
Alicja Borkowska
Założycielka fundacji Strefa WolnoSłowa, koordynatorka projektów, reżyserka, animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studiowała na wydziale DAMS na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie skończyła również podyplomowy kurs z organizacji wydarzeń wielokulturowych organizowany przez ATER Formazione. Pracowała przy wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Przez wiele lat związana z Teatro dell’Argine w Bolonii, gdzie koordynowała projekty wielokulturowe teatru, prowadziła warsztaty teatralne dla migrantów i uchodźców, była współkuratorką i koordynatorką festiwalu „La Scena dell’Incontro. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w szkołach i w teatrach, w Polsce i za granicą. Od 2015 roku jest odpowiedzialna za program kulturalny i artystyczny w tworzonym przez fundację Strefa WolnoSłowa we współpracy z Teatrem Powszechnym – Stole Powszechnym. Koordynuje projekty lokalne i międzynarodowe fundacji.
Ewa Hiller
Studentka IV roku na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, wcześniej skończyła Kulturoznawstwo Slawistyczne, specjalność Bohemistyka w ISZiP na UW i studiowała Historię Sztuki na UKSW, część studiów w ramach Erasumus odbyła na zagranicznych uczelniach University of Ostrava i University of Design Schwaebisch Gmuend. Otrzymała wyróżnienie z Rysunku i rzeźby od dr. Marka Sarełły. Współpracowała z Czeskim Centrum w Warszawie tworząc serię kulturalnych wydarzeń. Uczestniczy w konkursie „sieci wsparcia” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, który ma na celu poprawę sytuacji starszych osób. Jest laureatką konkursu „Młodzi na start”, jej projekty był prezentowane na Gdynia Design Days, Łódź Design Festival i Wawa Design Festiwal.
Katarzyna Moszczyńska
Studentka IV roku na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przewodnicząca Samorządu Studenckiego. Aktywnie bierze udział w życiu wydziału aktywizując studentów oraz pomaga przy organizacji wydarzeń, wystaw projektów uniwersyteckich na skalę ogólnopolską i międzynarodową. W zeszłym roku współpracowała z dr Robertem Pludrą przy tworzeniu projektu instalacji audiowizualnej we Wrocławiu. Współprowadziła wiele warsztatów tworzenia instalacji przestrzennych.
Urszula Napiórkowska
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Konsultant i coach w zakresie emisji głosu i aparatu mowy. Specjalizuje się w neutralizowaniu napięć i niwelowaniu blokad aparatu wokalnego. Jest skutecznym coachem w przygotowaniu kandydatów do castingów i do egzaminów wstępnych na wydział wokalno – aktorski. Uczestniczy w realizacji młodzieżowych projektów artystycznych tj. FOSA, Muzyczna Scena Młodych.
Dorota Papis
Marcin Piękos
Katarzyna Stefanowicz
Performerka, choreografka, producentka, instruktorka tańca. Absolwentka Choreografii i Teorii Tanica oraz Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, ponadto Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Jako producentka zrealizowała kilkadziesiąt interdyscyplinarnych projektów artystycznych oraz festiwali. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty oraz regularne zajęcia tańca z wachlarzami, improwizacji, teatru fizycznego i tańca w Szkole Wachlarzy, Centrum Kultur Świata, Stole Powszechnym oraz w ramach współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury. Od 2016 współpracuje z Fundacją Strefa WolnoSłowa działającą przy Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Koordynatorzy Festiwalu:
Tomasz Daszczuk – nauczyciel SCEK, aktor, reżyser, pedagog teatru
Bożena Robakowska – nauczyciel SCEK, aktorka
Martyna Skrednów – koordynator projektów, animator kultury
Kontakt: tel. 22 277 06 11, info@scek.pl, mskrednow@scek.pl